שר החוץ של בחריין, ח'אלד בן אחמד אל-חליפה, רויטרס

שר החוץ של בחריין: "אין תוכנית לביקור נתניהו במדינה"

ברקע הידיעות על מאמצים לכינון יחסים עם הנסיכות אמר חאלד בן אחמד אל-חליפה בריאיון ל"שרק אל-אווסט", כי לא מתקיימים מגעים עם ישראל וכי "דבר אינו קורה במציאות"

חרף השיח הער על מאמצים לכינון יחסים דיפלומטיים בין ישראל לבחריין, שר החוץ של הממלכה המוסלמית אמר לעיתון "שרק אל-אווסט" כי מגעים שכאלו – אינם מתקיימים.
 

השר הבחרייני, שייח' חאלד בן אחמד אל-חליפה, אמר לפי הפרסום כי אין תוכנית לביקור של ראש הממשלה בנימין נתניהו במדינתו. עוד הוסיף, כאמור, כי "לא מתקיימים כל מגעים בנושא ולא קורה שום דבר כזה במציאות".
 

 רה"מ בנימין נתניהו ונשיא צ'אד, אידריס דבי

רה"מ בנימין נתניהו ונשיא צ'אד, אידריס דבי ( רויטרס)

 

בשבוע שעבר אמר פקיד ישראלי בכיר לחדשות עשר כי ישראל מקיימת בימים אלה מאמצים לקידום כינון יחסים דיפולמטיים עם בחריין, ממלכה מוסלמית במפרץ הפרסי הגובלת בערב הסעודית וקטאר. הדברים נאמרים ברקע דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים המשותפת עם נשיא צ'אד, שם אמר כי "יהיו ביקורים נוספים במדינות ערב בקרוב".
 

מוקדם יותר, סיפר פקיד בכיר כי ישראל מקיימת מגעים לחימום היחסים עם כמה מדינות מוסלמיות נוספות באפריקה, ובהן סודאן. כמו כן, הפקיד סיפר כי בישראל מעריכים שביקורו של נשיא המדינה המוסלמית יקדם משמעותית את חימום היחסים עם שכנותיה המוסלמיות - מאלי וניז'ר.
 

הפקיד הבכיר סיפר כי אחת המטרות מאחורי חימום היחסים עם צ'אד ועם שאר המדינות במרכז אפריקה הוא לאפשר מעבר של טיסות בין ישראל לאמריקה הלטינית מעל אותן מדינות – בשלב הראשון של חברות תעופה זרות. הדבר יאפשר טיסות ישירות בין ישראל לברזיל, שיקוצרו בלפחות ארבע שעות. אלא שלשם כך, יהיה על חברות תעופה זרות לקבל אישור למעבר במרחב האווירי של סודאן בדרכן לישראל מדרום אמריקה.