ירידה במספר ההרוגים מטרור; עלייה בפיגועי ימין קיצוני במערב

משנת 2015 חלה מגמת ירידה במקרי המוות בפיגועים בכל העולם. 84% מכלל המקרים התרחשו בחמש מדינות בלבד. בישראל - הירידה המשמעותית ביותר • חשבון פשוט

מגמת ירידה נרשמה בכל העולם במספר מקרי המוות שנגרמו כתוצאה מפיגועי טרור, כך על פי מדד הטרור העולמי. מספר ההרוגים בשנה שעברה היה קרוב ל-19 אלף, ירידה של 27% ביחס לשנה שקדמה לה. מאז שנת 2014 חלה בכל שנה ירידה במקרי המוות כתוצאה מטרור. 84% מכלל המקרים מתרחשים בחמש מדינות בלבד – אפגניסטן, עיראק, ניגריה, סומליה וסוריה.

למרות מגמת הירידה העולמית של הרוגים בידי טרוריסטים, בסומליה מספר ההרוגים הכפיל את עצמו ב-2017 ביחס לשנה שקדמה לה – כאשר בהתקפה אחת באוקטובר אשתקד נהרגו 587 בני אדם. עם זאת, בראש הרשימה ניצבת אפגניסטן, שבה התרחשו רבע מכלל מקרי המוות העולמיים מטרור.

פינוי פצוע בקאבול אפגניסטן
 

פינוי פצוע בקאבול אפגניסטן (רויטרס)

 

מגמה נוספת שנרשמה בשנה שעברה היא גידול בתקריות הטרור על ידי גורמי ימין קיצוניים בצפון אמריקה ובמערב אירופה. הימין הקיצוני במערב היה אחראי על 59 פעולות טרור בשנה שעברה, שכתוצאה מהן נהרגו 17 בני אדם.

בישראל ממשיכה מגמת ירידה במקרי המוות על ידי טרוריסטים. למעשה, המגמה היא כה משמעותית שישראל ביחד עם המדינות האפריקאיות - סודן ואלג'יר, חוו את הירידה הגדולה ביותר במספר מקרי המוות כתוצאה מאירועי טרור מאז 2002.