השלט האנטישמי שנתלה במלון הטורקי, חשבון הטוויטר של ג'ייק כהן

"העבודה משחררת": שלט אנטישמי נתלה במלון שבו שוהה מכבי ת"א

ג'ייק כהן, שחקנה היהודי של קבוצת הכדורסל הישראלית שתשחק הערב באיסטנבול, העלה לחשבון הטוויטר שלו תיעוד של כיתוב האמרה הנאצית. "מסקרן מדוע השלט נתלה במלון שלנו"

שלט אנטישמי עם הכיתוב "Arbeit macht frei" ("העבודת משחררת"), אמרה בגרמנית שהתנוססה בשערי מחנות הריכוז הנאציים, נתלה במלון באיסטנבול שבו שוהה קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב. כך פרסם הבוקר (חמישי) ג'ייק כהן, שחקנה היהודי של הקבוצה, בחשבון הטוויטר שלו.


בציוץ שפרסם המתעד את השלט, כתב כהן, יהודי-אמריקני, כי "זה מאוד מסקרן מדוע שלט שכזה נתלה במלון הקבוצה באיסטנבול" והוסיף את ההאשטג #WeRemember. הקבוצה צפוייה לשחק הערב מול דורשפאקה הטורקית.

 

התקרית שבה היה נוכח כהן, היא חלק מגל של אירועים אנטישמיים שנרשמו ברחבי העולם. כך למשל גבר יהודי חסידי הוכה בשכונת וויליאמסבורג בשבת האחרונה על ידי אדם שביצע את המעשה ונמלט מהמקום. בסרטון מצלמות אבטחה נראה הקורבן עומד יחד עם חסיד נוסף כשלפתע החשוד תוקף אותו. גם בשכונת קראון הייטס שבניו יורק הוכה גבר יהודי. טרם נקבע המניע למעשה, אולם המשטרה המקומית חוקרת אפשרות כי מדובר בתקיפה על רקע אנטישמי.

בתחילת החודש שעבר אירעה תקרית אנטישמית נוספת בניו יורק, בשכונת ברוקלין. אירוע פוליטי בהנחיית כוכבת הסדרה "ברוד סיטי", אילנה גלזר, שאמור היה להיערך בבית כנסת היסטורי בשכונה בוטל לאחר השחתת קירותיו הפנימיים של המבנה, עליהם נכתב "להרוג את כל היהודים".

 

 תיעוד תקיפת החסידים בניו יורק

תיעוד תקיפת החסידים בניו יורק (חדשות עשר )

 

בד בבד, בהונגריה השבועון הכלכלי "Figleyo" פרסם בגליונו שיצא לאור ביום חמישי שעבר כתבת שער שכללה התקפה אנטישמית נגד נשיא הקהילה היהודית אנדרש הייסלר.

על השער של המגזין הופיעה תמונתו של הייסלר כשסביבו מתעופפים שטרות כסף. המו"ל והעורכים של המגזין מקורבים לראש הממשלה ההונגרי, ויקטור אורבן, ולמפלגת השלטון בהונגריה. בעבר פרסם המגזין רשימות שחורות של "שכירי חרב של ג'ורג' סורוס".

שגריר ישראל בבודפשט, יוסי עמרני, התקשר להייסלר ביום חמישי והביע זעזוע עמוק מההתקפה האנטישמית נגדו. עמרני אמר להייסלר: "המגזין לא השמיט אף רמיזה מטרידה אפשרית - זה בזיון". ‏בהודעה לתקשורת שפרסם השגריר הישראלי יוסי עמרני לאחר השיחה עם נשיא הקהילה היהודית הוא אמר: "אני בטוח שכל הגורמים הרלוונטיים בהונגריה יתנערו מכך"