גורם בחזבאללה: "ישראל לא רוצה מלחמה – היא מבינה את ההשלכות"

מקור בארגון ל"אל-קודס אל-ערבי": הסיבות למבצע "מגן צפוני" - משבר פנימי בישראל וחקירות נתניהו • דו"צ: "כל בית שלישי בדרום לבנון הוא עמדה של חזבאללה"

השמדת המנהרות בצפון: גורם בחזבאללה אמר היום (חמישי) כי "ברור שישראל אינה מתכוננת למלחמה אלא מדברת על איתור אחר מנהרות בפעולה שתמשך שבועות". "האויב יודע כי צעד של מלחמה אינו פשוט ומבין היטב את ההשלכות של צעד שכזה", הוסיף הגורם. הדברים נאמרו בריאיון לעיתון "אל-קודס אל-ערבי".

עוד הוסיף המקור כי הסיבות למבצע "מגן צפוני" הן משבר פנימי שמתרחש בישראל, וחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהמשטרה המליצה להעמידו בשחיתות.

בתוך כך, דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, שלח היום מסר לאזרחי לבנון וכתב: "תושבי לבנון. זו האמת המצערת, אחד מכל שלושה בתים בדרום לבנון הוא עמדה של חזבאללה. כך בכפר כילא וברוב הכפרים השיעים בדרום לבנון. כך הופך חזבאללה את דרום לבנון למובלעת טרור מתחת לאפה של הממשלה".

 
 
 
 מבצע "מגן צפוני" להריסת מנהרות חיזבאללה
 

מבצע "מגן צפוני" להריסת מנהרות חיזבאללה (דובר צה"ל)

 

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון סיפר הבוקר בגל"צ על מבצע "מגן צפוני" והוסיף לספר שכבר משנת 2014 התחילה ההיערכות לטיפול במנהרות: "מי שיזם את המבצע, זה הצבא, זה שפוליטיקאים מתלבשים על זה, זה משהו אחר - ההחלטה המקצועית התקבלה וניזומה על ידי הצבא", אמר יעלון. "יש מאזן אימה שמתקיים תקופה ארוכה, כל עוד הוא מקיים את השקט בצפון - צריך לשמור עליו, באופן שבו ידינו תהיה על העליונה. חזבאללה מורתעים יותר, אחרת היו יורים עלינו. כבר בשנת 2014 הבנו שהמנהרות בצפון זה דבר שקורה. לא רציתי באופן פומבי לגרום לחזבאללה להבין שאנחנו יודעים. אני כל הזמן דיברתי בעניין הזה כאילו אין, אבל נערכנו ועשינו את כל הפעילות".

בתוך כך, בצה"ל ממשיכים הבוקר את העבודות להשמדת המנהרות בשלושה מוקדים. הלילה הכניס צה"ל ציוד נוסף, הכולל מקדחים, לשלוש המנהרות. באזור שתולה וזרעית התושבים קוראים לחדש את הבדיקות בבטן האדמה גם בגזרה המערבית של גבול לבנון.

לבנון: השמדת המהנרות אינה סיבה להסלמה

לבנון סבורה שמבצע "מגן צפוני" אינו מהווה סיבה להסלמה, כך דיווחו אמש סוכנויות ידיעות לבנוניות. 

הסוכנויות דיווחו מדווחות מפי לשכת ההסברה של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, כי האחרון חושב שההתפתחויות האחרונות על הגבול אינן צריכות להוות סיבה להסלמה. עוד מסר אל-חרירי כי הממשלה הלבנונית מדגישה את מחוייבותה המלאה להחלטה מספר 1701 ואת שיתוף הפעולה בין השלטונות הלבנוניים ובין כוחות בינלאומיים. כמו כן, אל-חרירי הדגיש כי הממשלה הלבנונית מחוייבת בצורה מלאה לשמור על ריבונותה של לבנון, על ביטחון הגבול ומחוייבת שלא להפר את החלטה 1701.

נוסף לכך, אל-חרירי טען כי ישראל מפרה את החלטה זו ע"י כך שהיא חודרת למרחב האווירי ולמים הטריטוריאליים של לבנון פעמים רבות.

  תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון (חדשות עשר)

 

נתניהו: מצפה שהאו"ם יגנה בחריפות את הפרת הריבונות הישראלית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח אמש בטלפון עם מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, ואמר לו כי הוא מצפה שהאו"ם יגנה בחריפות את הפרת הריבונות הישראלית.

מטעם ראש הממשלה נמסר כי נתניהו אמר לגוטרש שהוא רואה בחומרה רבה את ההפרה הבוטה של הריבונות הישראלית ואת הפרת החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701. רה"מ אמר שזהו חלק נוסף מהתוקפנות של איראן באזור. עוד נמסר כי רה"מ נתניהו עדכן את מזכ"ל האו"ם גוטרש בפרטי "מגן צפוני" ואמר כי הוא מצפה שהאו"ם יגנה בחריפות את הפרת הריבונות הישראלית. כמו כן, רה"מ אמר למזכ"ל האו"ם כי על הקהילה הבינלאומית להצטרף לדרישה להפעלת סנקציות מוגברות על חזבאללה בעקבות האירועים.

  הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בהערכת מצב וסיור בצפון
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בהערכת מצב וסיור בצפון (דובר צה"ל)

 

צוות צה״ל בראשות ראש חטיבת קשרי החוץ, תת-אלוף ארז מייזל, השתתף אתמול במפגש טרילטריאלי שנערך בראשות מפקד יוניפי״ל ונציגי צבא לבנון בא-נאקורה. הצוות הציג את חשיפת המנהרה ההתקפית של חזבאללה שנחפרה מלבנון לישראל והביע את מחאתו על הפרה חמורה של הריבונות הישראלית.

כבר בקיץ הבשילה בצה"ל היכולת לטפל במנהרות, אבל הפעולה נדחתה פעם אחר פעם בעקבות האירועים בעזה ובסוריה. בינתיים שמרו בצבא על סודיות מוחלטת, ורק בחודש שעבר הוחלט לצאת למבצע גלוי. ראש חטיבת מחקר באמ"ן, תת-אלוף דרור שלום, הוא הקצין הבכיר שהתנגד למבצע המנהרות בעיתוי הנוכחי, בטענה שעוד לא בשלו התנאים הנכונים לכך ורצוי להמתין. הרמטכ"ל איזנקוט אפשר לו לדבר בקבינט ובפני נתניהו. "הוא דיבר יותר מהרמטכ"ל", אמרו גורמים בצה"ל, "אולם לבסוף התקבלה עמדת הרמטכ"ל כי בשלו התנאים למבצע כעת".