צעיר שאחיו נהרג בתאונת עבודה בדיון בכנסת: "ירקו לנו בפרצוף"

סרגיי מרצ'נקו, שמלחמתו באסונות בענף הבנייה עקב מות אחיו אנטון פורסמה בחדשות עשר, תקף בוועדה לביקורת המדינה את ההסכם הקיבוצי שנחתם. "אי אפשר להאשים את העובד"

סרגיי מרצ'נקו, חייל גבעתי שאיבד את אחיו בתאונת עבודה ויצא למאבק בהפקרות שמתרחשת בענף הבנייה, תקף אתמול (רביעי) בדיון בוועדה לביקורת המדינה את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין התאחדות בוני הארץ לההסתדרות.

" זו יריקה בפרצוף", אמר מרצ'נקו, "אי אפשר להאשים את העובד כי כמו שראיתם את הכתבה של חדשות עשר אין בטיחות בכללי באתר - הביאו רתמות אחרי מות אחי, חילקו לעובדים". "יש חוסר של פיקוח. יש כ-27 פקחים לעשרות אלפי אנשים. אין פיקוח, אין אכיפה ואין הרתעה", הוסיף הצעיר.

 
 
 
 חילוץ הפצועים מאתר הבנייה בפתח תקווה
 

חילוץ הפצועים מאתר הבנייה בפתח תקווה (חדשות עשר)

 

גם יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) תקפה את ההסכם. "הסכם מצמרר. במצב הקיים של העדר תקני בטיחות, רשם הקבלנים לא מפעיל סנקציות על יזמים וקבלנים, אך בסופו של דבר נחתם הסכם שקובע שיש רק קבוצה אחת שאמורה לשאת בעונש ולשלם את המחיר - פועלי הבניין עצמם, שאמורות להינקט נגדם סנקציות כספיות", אמרה יחימוביץ'..

"רוב תאונות הבניין נגרמות לא בגלל שעובדים לא חבשו קסדה, אלא כי לא נעשה מינימום למנוע מוות, כמו פריסת רשתות מתחת לפיגומים שקבלנים נמנעים מלעשות", הוסיפה חברת הכנסת. "העובדים משלמים בדמם, או נשארים נכים. לפי ההסכם, גם ההרוגים בפוטנציה צריכים לשלם מכיסם וזה ילך לקרן שמחזיקות בה ההסתדרות וההתאחדות - כאילו אין להם מספיק כסף, צריכים גם לגזול את כספם של עובדי הבניין". 

 אתר בנייה בבעלות קבלן סיני
 

אתר בנייה בבעלות קבלן סיני (חדשות עשר)

 

כזכור, לפני כחודש, שר האוצר משה כחלון, שר הרווחה חיים כץ ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הגיעו להסכמות שהובילו לביטול השביתה הכללית שתוכננה במשק, בעקבות משבר הבטיחות בענף הבנייה. 

מההסתדרות נמסר כי הארגון והממשלה הגיעו להסכמות בנוגע להגברת הבטיחות בעבודה, ובהן הפיכת התקן האירופי לפיגומים למחייב, הטמעת החובה לשימוש ברשתות מגן בעת עבודה בגובה, הגדלה של מאות אחוזים בתקני המפקחים במינהל הבטיחות בעבודה ואכיפה מוגברת, והסדרת תחום המנופים כך שיימנע השימוש ברישיונות מזויפים והסדרת תחזוקתם בחוק.

נוסף על כך, תקודם חקיקה שתאפשר לרשם הקבלנים במשרד השיכון לשלול רישיונות קבלן עקב הפרות בטיחות, יוכנס מפרט בטיחות למכרזי החשב הכללי, יוכנסו עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה, ימונו ממונה בטיחות במשרה מלאה, תוגבר המודעות הציבורית לנושא באמצעות קמפיין פרסומי ויוקם קו חם לדיווחים על הפרות של כללי בטיחות באתרי בנייה. כמו כן, יחויב כל עובד באתר בנייה לעבור השתלמות בטיחות במימון המעסיקים ובאחריותם.