פליטים מסוריה ועיראק חוצים את דנמרק ברגל, רויטרס

"דנמרק תשכן פליטים באי ששיכן בעלי חיים גוססים"

על פי דיווח ברשת CNN, על האי יבנו מתקני כליאה שיהיו תחת אבטחה כבדה. מחוקק במפלגה הנוקטת בצעדים נגד פליטים: "הם אינם רצויים כאן, ובקרוב הם ירגישו את זה"

ממשלת דנמרק חתמה על הסכם לפיו פליטים "לא רצויים" יועברו לאי מבודד שהיה בעבר מקלט לבעלי חיים החולים במחלות מדבקות – כך דווח אתמול (רביעי) ברשת CNN. כחלק מהאג'נדה נגד מהגרים, הצוברת תאוצה במדינה, שרת ההגירה אינגר סטויברג כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "אסור שאנשים שלא רצויים בדנמרק יהוו מעמסה על החברה. חלק מהמהגרים אינם רצויים כאן, והם ירגישו את זה. בקרוב הם יקבלו כתובת חדשה".

על פי התוכנית החדשה, שצריכה לקבל את אישור הפרלמנט, הכתובת החדשה של הפליטים תהיה האי לינדהולם, הסמוך למדינה, אשר במשך עשורים שימש כמקלט לבעלי חיים גוססים וחולים במחלות מדבקות. מקלט החיות יעבור ניקיון לפני פתיחתו, ויוכל לאכלס עד 100 דיירים. על פי הצהרת הממשל, אל המרכז החדש ישלחו פליטים שלא קיבלו אשרת שהייה – אך מסיבה כלשהי לא ניתן לגרש מהמדינה. נוסף על כל, יתגוררו במקום פליטים שהורשעו בעבירות מסוימות על החוק הדני, שבקשת המקלט שלהם נדחתה.

פליטים נחים בצד כביש מהיר בדנמרק, בדרכם לשבדיה
 

פליטים נחים בצד כביש מהיר בדנמרק, בדרכם לשבדיה (רויטרס )

 

"הגישה שלנו היא שעליהם להישאר שם לאורך תקופת זמן ארוכה ככל הניתן", אמר מרטין הנריקסן, האחראי על אג'נדת ההגירה של מפלגת המרכז-ימין DPP. "על האי יהיו משטרה ומתקני כליאה תחת אבטחה כבדה – למקרה של הפרות סדר".

התוכנית מעוררת דאגה בקרב ארגוני זכויות אדם. "חשוב לדעת שהפליטים המדוברים שהורשעו בפשעים כבר ריצו את עונשם", אמר ל-CNN לואיס הולק, סגן יושב ראש האיגוד הדני לזכויות אדם. "אין הצדקה לכליאתם, ונצטרך לוודא שהמתקנים לא משמשים בפועל כבתי כלא".

מאדס ניגראד, ממייסדי ארגון "שכנים ידידותיים" הפועל עם פליטים בדנמרק אמר שהחדשות על התוכנית החדשה פשטו במהירות בקהילות הפליטים, והוסיף: "זוהי ברבריות מודרנית דוחה". הארגון מתכנן הפגנה בקופנהגן ב-10 בדצמבר – ביום בו ימלאו 70 להחלטת האו"ם לאמץ את ההכרזה הבינלאומית לזכויות אדם.