בסיס טילים פעיל בקוריאה הצפונית, CNN

"תיעוד חדש: פעילות בבסיס טילים לא מדווח בקוריאה הצפונית"

דיווח ברשת CNN חושף כי פיונגיאנג ממשיכה לפתח את מלאי הטילים לטווח הרחוק שברשותה. "הבנייה נמשכה גם לאחר פסגת טראמפ וקים בסינגפור ביוני האחרון"

צפון קוריאה ממשיכה לפתח את הטילים לטווח רחוק – כך פרסמה אתמול (רביעי) רשת CNN. לדיווח הרשת התלוו תצלומי אוויר של בסיס טילים לא מדווח, באזור הררי של המדינה, שחושפים את ההתקדמות הדלה במשא ומתן שמנהל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם שליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג און.

הבסיס המתועד מוכר לשירותי המודיעין האמריקניים מזה זמן רב, אך התצלומים מספקים מידע חדש על הנעשה בו. בסמוך לבסיס תועד בסיס נוסף, שמוכר אף הוא לאמריקנים. על פי חוקרים במכון המחקר "מידלברי" ללימודים בינלאומיים, מהתיעוד עולה כי קוריאה הצפונית הקימה מתקן חדש בסמוך לאחד הבסיסים.

הצילומים מעידים כי קוריאה הצפונית הקימה את הבסיס - כשחלקו מתחת לאדמה - כבר ב-2017, וכי נכון לאוגוסט האחרון – המתקן עדיין היה בבנייה. "הבנייה נמשכה גם לאחר פסגת טראמפ וקים בסינגפור ביוני האחרון", אמר חוקר המכון ג'פרי לואיס לרשת CNN. "קים ממשיך לדבר על הרצון שלו לפרק את מדינתו מנשקה הגרעיני, אך קוריאה הצפונית ממשיכה להפיק ולפתח טילים גרעיניים".

 התקדמות הבנייה בבסיס הטילים בקוריאה הצפונית

התקדמות הבנייה בבסיס הטילים בקוריאה הצפונית (CNN )

 

מדוברות הפנטגון נמסר כי הם עוקבים בדריכות אחר כל התפתחות חדשה בקוריאה הצפונית, וסירבו להתייחס נקודתית לדיווח. משרד החוץ האמריקני סירב אף הוא להתייחס לנושא, ומסר כי לא ידונו באופן ציבורי בנושאים מודיעיניים רגישים. היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, אמר ביום שלישי כי טראמפ מאמין שיש צורך בפסגה נוספת עם מנהיג קוריאה הצפונית, מאחר ולא עמד בהבטחות לפירוק מדינתו מנשק גרעיני שהצהיר במפגש הראשון. "הם לא עמדו בהבטחותיהם עד כה", אמר בולטון בכנס של עיתון הוול סטריט ג'ורנל שהתקיים בוושינגטון. "לכן אני חושב שהנשיא חושב שפגישה נוספת תהיה יעילה לקידום המהלך".

לפני כחודש, פרסם המרכז לאסטרטגיה בין-לאומית בוושינגטון דוח בו נטען כי זוהו לפחות 13 מתוך כעשרים בסיסי טילים לא מוכרזים בקוריאה הצפונית. גילוי זה מעמיד בסימן שאלה את התקדמות האמריקנים במשא ומתן שמתנהל זה מספר חודשים מול פיונגיאנג. ג'וזף ברמודס, חוקר שהשתתף במחקר אמר כי למרות המשא ומתן, הצפון קוריאנים ממשיכים לתחזק ואף לשדרג את תשתיות האתרים. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי זוהו 16 בסיסי טילים.

למחרת הפרסום בניו יורק טיימס, כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "הדיווח ב'ניו יורק טיימס' לגבי בסיסי הטילים בקוריאה הצפונית אינו מדויק. אנו מעודכנים בנוגע לאתרים שנידונו, אין בדיווח פרטים חדשים ואין התרחשות יוצאת מגדר הרגיל. פשוט עוד חדשות מזויפות. אני אהיה הראשון לומר לכם אם הדברים ישתבשו".

לאחר פגישתם של טראמפ וקים ג'ונג און, בחודש יוני בסינגפור, הצהירו שני המנהיגים כי הם פועלים למען פירוז של חצי האי הקוריאני. על אף שההסכם שהשניים חתמו עליו לא הציג התחייבות לצעדים קונקרטיים להתפרקות קוריאה הצפונית מנשקה הגרעיני, הכריז טראמפ לאחר הפסגה כי "קוריאה הצפונית כבר לא מהווה איום גרעיני על העולם".

  תיעוד בסיס טילים פעיל בקוריאה הצפונית
 

כניסות תת קרקעיות לבסיס הטילים בקוריאה הצפונית ( CNN)