לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון, דובר צה"ל

לבנון: מבצע השמדת המנהרות בצפון – לא סיבה להסלמה

סוכנויות הידיעות הלבנוניות דיווחו שרה"מ הלבנוני טען כי מדינתו מחוייבת בצורה מלאה לשמור על הריבונות וכי ישראל מפרה החלטת או"ם בכך שהיא חודרת לשטחה שוב ושוב

  • פורסם ב:
  • 05/12/2018 22:46
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/12/2018 00:32
  • |
  • כתבים:
  • לירן הרוני

לבנון סבורה שמבצע "מגן צפוני" אינו מהווה סיבה להסלמה, כך דיווחו אמש (רביעי) סוכנויות ידיעות לבנוניות. 

הסוכנויות דיווחו מדווחות מפי לשכת ההסברה של ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, כי האחרון חושב שההתפתחויות האחרונות על הגבול אינן צריכות להוות סיבה להסלמה. עוד מסר אל-חרירי כי הממשלה הלבנונית מדגישה את מחוייבותה המלאה להחלטה מספר 1701 ואת שיתוף הפעולה בין השלטונות הלבנוניים ובין כוחות בינלאומיים. כמו כן, אל-חרירי הדגיש כי הממשלה הלבנונית מחוייבת בצורה מלאה לשמור על ריבונותה של לבנון, על ביטחון הגבול ומחוייבת שלא להפר את החלטה 1701.

נוסף לכך, אל-חרירי טען כי ישראל מפרה את החלטה זו ע"י כך שהיא חודרת למרחב האווירי ולמים הטריטוריאליים של לבנון פעמים רבות.

גבול לבנון
 

גבול לבנון (רויטרס)

 

נתניהו: מצפה שהאו"ם יגנה בחריפות את הפרת הריבונות הישראלית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח אמש בטלפון עם מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, ואמר לו כי הוא מצפה שהאו"ם יגנה בחריפות את הפרת הריבונות הישראלית.

מטעם ראש הממשלה נמסר כי נתניהו אמר לגוטרש שהוא רואה בחומרה רבה את ההפרה הבוטה של הריבונות הישראלית ואת הפרת החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701. רה"מ אמר שזהו חלק נוסף מהתוקפנות של איראן באזור. עוד נמסר כי רה"מ נתניהו עדכן את מזכ"ל האו"ם גוטרש בפרטי "מגן צפוני" ואמר כי הוא מצפה שהאו"ם יגנה בחריפות את הפרת הריבונות הישראלית. כמו כן, רה"מ אמר למזכ"ל האו"ם כי על הקהילה הבינלאומית להצטרף לדרישה להפעלת סנקציות מוגברות על חיזבאללה בעקבות האירועים.

צוות צה״ל בראשות ראש חטיבת קשרי החוץ, תת-אלוף ארז מייזל, השתתף אתמול במפגש טרילטריאלי שנערך בראשות מפקד יוניפי״ל ונציגי צבא לבנון בא-נאקורה. הצוות הציג את חשיפת המנהרה ההתקפית של חיזבאללה שנחפרה מלבנון לישראל והביע את מחאתו על הפרה חמורה של הריבונות הישראלית.

כבר בקיץ הבשילה בצה"ל היכולת לטפל במנהרות, אבל הפעולה נדחתה פעם אחר פעם בעקבות האירועים בעזה ובסוריה. בינתיים שמרו בצבא על סודיות מוחלטת, ורק בחודש שעבר הוחלט לצאת למבצע גלוי. ראש חטיבת מחקר באמ"ן, תת-אלוף דרור שלום, הוא הקצין הבכיר שהתנגד למבצע המנהרות בעיתוי הנוכחי, בטענה שעוד לא בשלו התנאים הנכונים לכך ורצוי להמתין. הרמטכ"ל איזנקוט אפשר לו לדבר בקבינט ובפני נתניהו. "הוא דיבר יותר מהרמטכ"ל", אמרו גורמים בצה"ל, "אולם לבסוף התקבלה עמדת הרמטכ"ל כי בשלו התנאים למבצע כעת".

פעילות צה"ל נגד מנהרות החזבאללה
 

פעילות צה"ל נגד מנהרות החיזבאללה (דובר צה"ל )

 

חשיפת המנהרה הפתיעה את חיזבאללה

חשיפת המנהרה השבוע הפתיעה רבים בחיזבאללה, שכן מדובר בפרויקט סודי שרק מעטים בארגון ידעו על קיומו, ורבים מראשיו הודרו ממנו. כוונת חיזבאללה, כאמור, הייתה להחדיר מחבלים אל תוך שטח ישראל, באמצעות המנהרות המובילות אל תוך שטח הארץ. נוסף על כך, נראה כי חיזבאללה מחזיק בטילים רבים, אך הם אינם מדויקים.

חיזבאללה וחמאס ערכו ביניהם למידה הדדית בנוגע לבניית המנהרות, תוך עמידה על הבדלים בתנאי השטח באזורים השונים: חפירה באדמה חולית באזור רצועת עזה, אל מול חציבה בסלע בלבנון.

  תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון (חדשות עשר )

 

השמדת המנהרות בצפון - ההתפתחויות האחרונות:

קצין בכיר בפיקוד צפון אמר היום כי "צה"ל מחזיק ברוב מנהרות חיזבאללה - וההיכרות שלנו עם פרויקט חיזבאללה טובה, אפילו טובה מאד", הבהיר הקצין, "יכולות להיות לנו הפתעות אבל הסבירות לכך נמוכה. אנחנו מכירים לא רע את היקף הפרויקט והמרחבים שלו".

עם זאת, הודה הבכיר כי בחלק מהאזורים אחיזת הצבא פחות טובה, עקב העובדה כי עד תחילת המבצע לא ניתן היה להפעיל בהם חלק מהכלים ההנדסיים מבלי שיתעורר חשדו של חיזבאללה. כעת , לדברי המפקד, מתמקד צה"ל במאמץ הנדסי לאיתור מדויק של אותן מנהרות וההערכה היא שהמבצע יימשך עוד שבועות.

לדבריו, לחשאיות המבצע הייתה חשיבות מכרעת עבור יכולת הצבא למפות את תוואי המנהרות. "אנשי חיזבאללה עבדו במנהרות ממש עד תחילת המבצע. השמירה על חשאיות המבצע היא הישג בלתי רגיל, זו היתה הפתעה גדולה לחיזבאללה", הוסיף הקצין.

חיילי צה"ל  עורכים מיפוי גיאולוגי בגבול לבנון - כך לפי סוכנות ידיעות המקורבת לחיזבאללה
 

חיילי צה"ל עורכים מיפוי גיאולוגי בגבול לבנון - כך לפי סוכנות ידיעות המקורבת לחיזבאללה ( חדשות עשר)

 

עוד טען הבכיר כי חשיפת המנהרות הביכה את חיזבאללה וכי הארגון עוד מנסה להבין את גודל הנזק ואת היקף המודיעין הישראלי. "חיזבאללה עדיין אינו תופש כמה אנחנו מבינים את הפרויקט והוא עוד יהיה מופתע בהמשך", הוסיף המפקד. לדבריו, מבוכת הארגון היא חלק מהצלחת המבצע.

הקצין חזר על טענת ראש הממשלה כי חיזבאללה תכנן להשתמש במנהרות על מנת לכבוש שטחים בגליל במלחמה הבאה, אך הבהיר כי "אף אחת מהמנהרות לא הייתה מוכנה מחר למלחמה וההתקדמות התבצעה על ידי חופרים בודדים בכל תוואי. הם היו צריכים עוד כמה חודשים כדי להשלים את המנהרות".

כלי תקשורת של חיזבאללה דיווח היום כי כלים הנדסיים של צה"ל, ובהם טרקטורים, מבצעים פעולות חפירה בנקודה נוספת בגבול לבנון - מול העיירה ראמיה שבדרום-מערב המדינה. כמו כן, בלבנון פרסמו תמונות של בלון תצפית וצילום צה"לי שהופרח באזור הגבול הצפוני.

 גבול לבנון
 

גבול לבנון (רויטרס, דובר צה"ל )

 

בתוך כך, אתמול התפרסמו בסוכנות הידיעות המקורבת לחיזבאללה, "אל-אעלאם אל-חרבי אל-מרכזי", תמונות שבהן נראים חיילי צה"ל אשר לטענת הלבנונים עורכים מיפוי גיאולוגי באיזור שמול כפר "מיס אל-ג'בל" הלבנוני, באמצעות חוטי תיל המזהים תנודות קרקעיות.

יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, שלח מסר לישראל ואמר כי "אם צה"ל יפעל בשטחנו – המצב ישתנה". את הדברים אמר בריאיון לעיתון הלבנוני "אל-מוסתקבל". ברי הטיל ספק באמיתות הטענה אודות המנהרה ואמר כי העמדה הרשמית של לבנון היא שהגרסה של ישראל לחשיפת המנהרה היא "מפוקפקת", ולכן לבנון דורשת לקבל מישראל את נקודות הציון המדויקות של מיקום המנהרה. כמו כן, השווה ברי בין הגרסה של צה"ל לבין זו של נתניהו בדבר מחסן הטילים של חזבאללה הסמוך לנמל התעופה הבינלאומי של ביירות. בהמשך, טען ברי כי ישראל לא הציגה ראיות שמוכיחות את נכונות טענותיה.