מחאת העובדים הסוציאלים בת"א, חדשות עשר

"צריכים להתפרנס בכבוד": היום - העובדים הסוציאלים בצפון ישבתו

שירותי הרווחה ברשויות המקומיות מקריית שמונה ועד חדרה לא יפעלו, כמחאה על תנאי העסקתם. "דורשים כניסה מיידית למשא ומתן רציני עם משרדי הרווחה והאוצר"

איגוד העובדים הסוציאלים הודיע אמש (רביעי) על השבתת כל שירותי הרווחה היום, מקריית שמונה ועד חדרה. האיגוד החליט על החרפת צעדי המחאה בעקבות התעלמותם, לטענתו, של שר האוצר משה כחלון ושל שר הרווחה חיים כץ, ממשבר העובדים הסוציאלים.  

"השירותים החברתיים בישראל הם לא על סף קריסה - הם עמוק בתוך המשבר. לא מצליחים לאייש מאות משרות קיימות בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות במשך שנה ושנתיים בגלל תנאי העבודה הירודים והשכר הנמוך", אמרה ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאלים. "העובדות הסוציאליות צריכות להתפרנס בכבוד ולא להפוך לשק חבטות. אם לא יהיה פתרון אמיתי לתנאי העבודה, העומס והעסקה, לא יהיו יותר שירותים סוציאליים במדינה. אנחנו דורשים כניסה מיידית למשא ומתן רציני עם משרדי הרווחה והאוצר על הצלת שירותי הרווחה בישראל".

 מחאת העובדות הסוציאליות
 

מחאת העובדות הסוציאליות לפני חודש (איגוד העובדים הסוציאליים)

 

לפני חודש, פתחו העובדים הסוציאלים בשביתה, שבמסגרתה מחלקות הרווחה לא קיבלו קהל. השביתה לפני חודש נעשתה בעקבות העלייה הדרמטית, לדבריהם, בתקיפת עובדים סוציאלים בתקופה האחרונה. חרמוני, יו"ר איגוד העו"סים, מסרה כי בשבוע שקדם לשביתה, נרשמו חמישה מקרי אלימות, ביניהם תקיפה מתוכננת של עובדת סוציאלית בבית דגן בפטיש.

העובדת סוציאלית בבית דגן הותקפה על ידי לקוחה שתקפה אותה בעת שיצאה מהעבודה ונכנסה לרכבה. הלקוחה, שסובלת מהפרעת אישיות קשה ועל כן בתה נלקחה ממנה, ניפצה לעובדת את הרכב עם פטיש וניסתה לחנוק אותה. ברגע של היסח הדעת, הצליחה העובדת הסוציאלית להימלט ובהמשך התוקפת נעצרה. נגד התוקפת הוצאו בעבר כמה פעמים צווי הרחקה לאחר שתקפה את משרדי הרווחה. במקרים קודמים בעבר המשטרה עצרה אותה, אך בית המשפט שחררה.

לאחר המקרה סמין ריימונד, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים בבית דגן, מסרה: "חווינו אירוע ברוטלי שבמסגרתו מטופלת תקפה באופן אלים ומתוכנן מראש עובדת סוציאלית באמצעות פטיש וניסתה לחנוק אותה. מדובר בלקוחה המרבה לאיים, לבצע תקיפות אלימות ברמות שונות כנגד מחלקת הרווחה. המשטרה מעורבת ומכירה את חומרת המעשים. לצערנו, על אף המעצרים הרבים, בסופו של יום היא משוחררת לביתה כאשר היא מסוכנת לציבור".