מצ"ח חוקרת טענה פלסטינית אודות צעיר שנורה למוות ע"י כוח צה"ל

הפלסטינים טענו כי כוח תותחנים הרג בן 20 במהלך מעצר בטול כרם. לדברי החיילים, הם הותקפו באבנים ובמוטות וירו בתגובה על התוקפים • תושבי המקום פרסמו את תיעוד האירוע

המשטרה הצבאית החלה היום (רביעי) בחקירת אירוע, שעל פי טענת הפלסטינים, הוביל למותו של צעיר תושב הגדה המערבית. אתמול לפנות בוקר כוח תותחנים מגדוד 411 שנכנס לעצור מבוקשים בטול כרם, הותקף, לדברי החיילים, באבנים ובמוטות. בתגובה להתפרעות, ירה הכוח לעבר התוקפים.

לפי דיווחי הפלסטינים, פלסטיני כבן 20 נפגע מהירי ונהרג. צה"ל חקר את האירוע ובעקבות החלטת הפרקליט הצבאי הראשי אלוף שרון אפק, העביר את חקירת האירוע למצ"ח, במטרה לבדוק את נסיבות המקרה.

 חייל בחברון (אילוסטרציה)
 

כוח צה"ל בחברון (רויטרס )

 

בתוך כך, הפלסטינים פרסמו סרטון שלטענתם מתעד את האירוע. בווידאו ניתן לראות צעירים שמתקהלים בצומת בעיר. אחד מהם אוחז במוט ארוך, וכאשר הוא פונה להסתובב, הוא נופל - לטענתם לאחר שנורה.

לפני כחודשיים, על פי דיווחים פלסטינים, צה"ל העביר הערב לרמאללה את גופתו של מחמד אל רימאווי, שהוחזקה על ידי ישראל ב-12 הימים האחרונים. מחר הוא יובא לקבורה בעיירה בית רימה. לאחר מותו טענו הפלסטינים כי אל רימאווי מת לאחר שהוכה על ידי  חיילי צה"ל בעת מעצרו.

מדובר צה"ל נמסר כי "ההחלטה על החזרת הגופה התקבלה לאחר שהדבר נבחן ואושר, בהתאם לנהלים המקובלים. כזכור, החשוד איבד את הכרתו במהלך המעצר, והוענק לו טיפול רפואי בנקודה שלאחריו פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, שם נקבע מותו". עוד נמסר כי "מהתחקיר עלה כי במהלך הפעילות למעצרו, לא הופעל כוח כלפי החשוד. נתיחה שבוצעה בגופתו, בהסכמת משפחתו ובהשתתפות רופא פלסטיני מטעמה, שללה אפשרות כי מותו נגרם מחבלה או מהפעלת כוח".

 מערת המכפלה שבחברון
 

מערת המכפלה שבחברון (דוברות המשטרה)

 

באותו יום, לוחמי צה"ל פעלו במרחב העיר רמאללה. במהלך יציאתם מהעיר התפתחה הפרת סדר אלימה במהלכה מספר פלסטינים זרקו אבנים לעבר הכוח. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אין נפגעים לכוחות צה"ל. מוקדם יותר דווח כי צעיר פלסטיני נפגע מירי ונוספים נפגעו משאיפת גז מדמיע בעימותים עם כוחות הביטחון, כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". על פי הדיווח, הכוחות נכנסו לעיר הפלסטינית במטרה לבצע מעצר ועורקי תחבורה ראשיים נסגרו בעיר.