כניסה לעימות צבאי מול לבנון - רק תחת ממשל טראמפ • פרשנות

השמדת המנהרות היא צעד לקראת המטרה העיקרית - תקיפת מתקני דיוק הטילים, שתצטרך לקרות כל עוד בבית הלבן יושב נשיא אוהד • צה"ל ממשיך בפעולות איתור ונטרול מנהרות

לא כל שרי הממשלה רואים עין בעין את גודל אירוע השמדת המנהרות בצפון, שהחל אתמול במסגרת מבצע "מגן צפוני". ישנם שרים בקבינט שבניגוד לראש הממשלה ולרמטכ"ל, חשבו שהיה צריך לפעול בעוצמה רבה יותר בעזה, על אף הסוגיה הלבנונית - שהייתה הגורם שהפריע לנתניהו ולאיזנקוט להסכים עם אותה תפישה בקבינט בנוגע לעזה.

יש לזכור כי בסופו של דבר, השמדת המנהרות היא רק צעד אחד בדרך לאירוע העיקרי, שהוא מתקני הדיוק שנמצאים בביירות. השרוולים האלקטרוניים, שהופכים רקטות פשוטות לטילים מדויקים וחכמים, הם המטרה שבה ישראל תצטרך לפגוע.

מסגרת הזמן שבה הצעד הזה יצטרך להיעשות היא כל עוד הנשיא טראמפ יושב בבית הלבן, בכהונה הנוכחית. זאת, כיוון שהנחת העבודה בישראל היא שפעולה מסוג זה תגרור כנראה עימות צבאי רחב יותר מול לבנון, והמחשבה היא לנסות להבטיח שכאשר זה יקרה, יהיה בבית הלבן נשיא אוהד.

 
 
 
 לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון
 

לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון ( דובר צה"ל)

 

רה"מ נתניהו: "המנהרות הן חלק ממערכה רחבה שחיזבאללה תיכננה - איום ממשי בהיקף, בעוצמה ובתעוזה"

אתמול הציג דובר צה"ל, רונן מנליס, תיעוד משעות בבוקר, דקות לפני תחילת המבצע, מתוך מצלמה שהחדיר הצבא לתוך המנהרה שנחפרה לכיוון מטולה ונמצאת כעת בתהליכי השמדה. בסרטון ניתן לראות פעילי חיזבאללה נעים לכיוון המצלמה. אחד מהם מבחין בה וניגש אליה, אולם לאחר שניות מועטות נראה הבזק ועננת אבק – והפעיל נמלט למקום שממנו הגיע. זאת, בעקבות מטען שהצמיד צה"ל למצלמה, ומנע מחיזבאללה לקחת אותה.

עוד חשף מנליס כי המנהרה, שצה"ל החל לעקוב אחריה כבר ב-2014, נחפרה ממפעל בלוקים אזרחי, וממנו המשיכה עד שחצתה את גבול ישראל. החל משנת 2014, התרחשה במקום פחות פעילות אזרחית, ואילו חיזבאללה החל לפעול באתר במסווה אזרחי של כלי רכב ומשאיות שמפנות עפר מהמבנה – עפר שלמעשה הגיע מתוך המנהרה. זאת בניסיון לשוות למקום חזות אזרחית.

   לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון
 

לוחמי צה״ל בפעילות השמדת המנהרות בגבול הצפון ( דובר צה"ל)

 

בתגובה לתיעוד, אמר רה"מ נתניהו: "בסרטון שראיתם עכשיו רואים אנשי חיזבאללה שצולמו בתוך מנהרת טרור שנחפרה לשטחנו. המנהרה הזו כבר לא תשיג את מטרתה וכך גם יהיה עם שאר המנהרות. הכוונה של חיזבאללה הייתה להחדיר בעזרת המנהרות מחבלים לשטחינו, וצריך להבין שגם זה חלק ממערכה רחבה שהם תכננו של כיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי בהיקף, בעוצמה ואפילו בתעוזה שלא ידענו". הדברים נאמרו במסגרת הצהרה מיוחדת שנשא ראש הממשלה יחד עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, בתום הערכת מצב עם ראשי מערכת הביטחון ולאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

"הפעולה הזו היא חלק מרשת הפעילות האזורית והעולמית בהכוונת איראן ובמימונה", הוסיף נתניהו. "עכשיו כידוע לכם אנחנו פועלים בתקיפות רבה למנוע את ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. אני יכול להגיד לכם שהפעולות שלנו כבר הגיעו לעשרות אחוזים במספר הכוחות האיראנים הנמצאים בסוריה, אבל אנחנו פועלים גם נגד שלוחת הטרור של איראן בלבנון".

 הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בהערכת מצב וסיור בצפון
 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, בהערכת מצב וסיור בצפון ( דובר צה"ל)

 

"בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע 'מגן צפוני' כדי לסכל את איום מנהרות הטרור בגבול הלבנון", אמר. "הפעולה תימשך ככל שידרש עד שיושגו כל יעדיה. זוהי לא פעולה נקודתית, זוהי פעולה נרחבת ומתמשכת. לצורך הפעולה גייסנו את מיטב היכולות הטכנולוגיות, המודיעיניות, ההנדסיות והמבצעיות של צה"ל ושל זרועות הביטחון. אני חייב להגיד לכם שהיכולות הללו הן כבירות, הן הטובות בעולם. אין להן אח ורע בשום מדינה. ותאמינו לי עברנו מדינה מדינה ובגלל שלא מצאנו אותן היינו צריכים לפתח את היכולות הללו בעצמנו".

לאחר מכן, הרמטכ"ל אינזקוט מסר הצהרה: "מאז סוף 2014, אחרי מאמץ מודיעיני, מבצעי, הנדסי וטכנולוגי לאיתור איום התת-קרקע החדש מלבנון לישראל, נחשף פרויקט התקפי מסווג מאוד של ארגון חיזבאללה. הבוקר יצאנו למתקפה שנועדה לסכל את המנהור ההתקפי של חיזבאללה לשיטחנו. לשפר את המציאות הביטחונית בצפון, לסכל את איום התת-קרקע בדרום ולהמשיך לפגוע בהתבססות האיראנית בזירה הצפונית".

"'מגן צפוני' ייארך מספר שבועות, התקיים בפיקוד של מפקד פיקוד צפון האלוף יואל סטריק, ולאחר שהבשילו התנאים המבצעיים על פי המלצת צה"ל, נקבע  ואושר על ידי הקבינט לפני שבועיים וחצי ב-7.11", אמר. "המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על ישובי הצפון ועל לוחמי צה"ל, תושבי הצפון יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. צה"ל תגבר בצורה משמעותית את המאמץ המודיעיני, המבצעי ואת המוכנות של צה"ל לכל התפתחות עתידית".

"בצה"ל נבנתה לאורך השנים יכולת מבצעית, טכנולוגית, הנדסית ומודיעינית מתקדמת מאוד לניטרול מנהרות התקפיות. כך בצפון וכך בדרום", אמר הרמטכ"ל. "מאז מבצע 'צוק איתן' פגע והשמיד צה"ל 17 תוואים התקפיים בדרום המדינה מרצועת עזה ליישובי הדרום. ראינו את זה בשילוב של היכולות של צה"ל ושל שירות ביטחון כללי".

 מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת ״הגליל״, תת-אלוף רפי מילוא, בביקור בצפון
 

מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת ״הגליל״, תת-אלוף רפי מילוא, בביקור בצפון ( דובר צה"ל)