"ישנים במבנים עם מזגנים": כך מתנהלת הטירונות בחטיבת הנח"ל

לצד העייפות וקשיי ההסתגלות, תקופת ההכשרה של הלוחמים החדשים מתאפיינת בגישה מחבקת, מפקדים תומכים ותנאים משופרים: "זה לא הצבא של פעם" • "עד מתי נוב' 18" - פרק 3

חיילי מחזור נובמבר 2018 של חטיבת הנח"ל נמצאים בשבוע הראשון של הטירונות והם כבר עייפים מאוד – כמו שרק טירונים יכולים להיות. "קרעו אותנו, כל היום עבודות רס"ר, שמירות. הרגליים היו הרוסות בסוף היום" סיפר גיא זמרו, אחד הטירונים. "ביום הראשון היה שוק קטן כזה, פתאום אתה לובש מדים". גם אלכסיי שניידרוב, טירון נוסף, סיפר על האתגרים שניצבים בפני החיילים החדשים: "אנחנו מתקשים קצת, זה השבוע הראשון שלנו פה. 'תעמדו בזמנים, לא הספקתם, עוד הפעם'. ח' שם, שני טורים פה".

למרות העייפות וקשיי ההסתגלות, נראה שצה"ל של מחזור נובמבר 2018 אימץ גישה שונה לגמרי מזו שרווחה בעבר, בעיקר למתגייסים הקרביים. הגישה של צוות המפקדים היא גישה מחבקת: אסור לטרטר, אסור לקדר ואסור למנוע שינה. מפקד הפלוגה מתפקד כמעין אח גדול, מקשיב ומבין: "אני לא רואה צורך בלהפחיד". מפקד הצוות, סמל עילי אלדר, הסביר: "אם הם לא עושים משהו – אני לא מריץ אותם, אני מסביר להם. הם התגייסו בסך הכל לפני ארבעה ימים, הם באמת לא מבינים את הבעיות שהם עושים."

 טירונים באימון ירי בחטיבת הנח"ל
 

טירונים באימון ירי בחטיבת הנח"ל ( חדשות עשר)

 

"עד לפני כמה שנים הלוחמים היו ישנים פה באוהלים והיום הם ישנים במבנים עם מזגנים", מספר סמג"ד בא"ח הנח"ל, רס"ן יהונתן דהן. "אבל אני חושב שזה לא מפנק את הלוחמים, אלא זה דווקא מטייב לנו את ההכשרה. לוחם שישן טוב הוא לוחם טוב יותר, לא מפונק יותר". אלדר, מפקד הצוות, סיכם: "זה לא הצבא של פעם".