כיצד הפכו היולדות למטופלות המבוקשות ביותר בבתי החולים?

אחד הפערים בין מחלקות היולדות לבין שאר המחלקות במרכזים הרפואיים הוא התחרות על האמהות לעתיד. הסיבה - 14,000 שקלים שמקבל המוסד על כל מטופלת • "סטטוסקופ"

בכניסה לחדרי הניתוח הפסיקו לומר את המילה המפורשת "ניתוח". "לידה בטנית", "קיסרי טבעי", "קיסרי עם אפס הפרדה" – אלה המושגים החדשים שהחלו להשתמש בהם לאחרונה במחלקות היולדות, שבהן מציעים ניתוח קיסרי בשיתוף היולדת. בתי החולים מציעים גם חדרי לידות מפנקים וחדרי אשפוז פרטיים מהודרים ליולדות. כל אלו נעשים כחלק ממאמציהם של בתי החולים למשוך אליהם יולדות.

לתחרות בין בתי החולים על לבבותיהן של היולדות יש סיבות ברורות - על כל יולדת שמאושפזת - לרוב שני לילות, בית החולים מקבל מהביטוח הלאומי תשלום מיידי של קרוב ל-14,000 שקלים. זאת, לעומת כ-2,300 שקלים על יום אשפוז במחלקה אחרת. נוסף על כך, בניגוד למטופלים אחרים, יולדות יכולות לבחור באיזה בית חולים להתאשפז. כך נוצר מצב שבו מחלקות היולדות בבתי החולים בישראל הן ברמה גבוהה מאוד, בעוד שבמחלקות האחרות התנאים נמוכים בהרבה.

 חדר לידה מהודר באחד מבתי החולים בארץ
 

חדר לידה מהודר באחד מבתי החולים בארץ ( חדשות עשר)

 

הקרב על היולדות מלמד אותנו שכשהמדינה רוצה לרצות את היולדות – היא יודעת להפעיל את השוק. אבל התקצוב המעוות רק משקף את סדר העדיפויות הבעייתי: יולדות בראש, והאוכלוסיות החלשות ביותר – אלו שהכי צריכות את מערכת הבריאות – הרבה מאחור.