מגן הצפון, רויטרס

עיתוי השמדת המנהרה – לקראת "טיפול" בטילי חיזבאללה • פרשנות

צה"ל יצא למבצע השמרני דווקא כעת, מתוך הבנה שבקרוב ייתכן שיצטרך להפציץ את מפעלי הרקטות של הארגון, ולא רק להרוס את המנהרות – המהוות תשתית לפעילות מורכבת בגליל

  • פורסם ב:
  • 04/12/2018 22:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/12/2018 00:26
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

החלטת צה"ל אמש (שלישי) לפעול להשמדת המנהרות שנחפרו מלבנון לישראל לא נעשתה בעיתוי מקרי. בישראל הבינו שבתקופה הקרובה, ככל הנראה אחרי הבחירות, היא תצטרך "לטפל" במפעלי הטילים של חיזבאללה. הפצצת המפעלים עלולה לגרור את צה"ל למלחמה בלבנון, ואת זה הוא מעדיף לעשות כשאין מנהרות חפורות לתוך שטח ישראל.

בניגוד להצהרות, פעולת צה"ל היא שמרנית למדי ובמידה מסוימת מצביעה על רתיעתו של הצבא לפעול נגד לבנון בשטחה. שכן, חרף העובדה שמדובר במנהרה שמקורה כ-200 מטרים בלבד מהגבול, ישראל לא העזה להרוס את פתח המנהרה.

עצם קיום המנהרה, מצביע על כך שבכוונת חיזבאללה לבצע פעולות מורכבות בתוך שטח ישראל. המנהרה, שבנויה היטב, יכולה לשמש כמעבר לחטופים ישראלים לשטח לבנון ואפילו לאספקה עבור כוח חיזבאללה שנמצא בישראל.

 
 
 
 פעיל חיזבאללה מצמיד מטען למצלמת צה"ל במנהרה ומפוצץ אותה
 

פעיל חיזבאללה מצמיד מטען למצלמת צה"ל במנהרה ומפוצץ אותה (דובר צה"ל)

 

נתניהו: "חיזבאללה רצה להחדיר מחבלים לשטח ישראל ולכבוש חלקים מהגליל"

מוקדם יותר, ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט נשאו הצהרה מיוחדת, בצל מבצע "מגן צפוני" שהחל אתמול. זאת, בתום הערכת עם ראשי מערכת הביטחון ולאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

לפני שנתניהו החל לדבר, דובר צה"ל רונן מנליס הציג סרטון שבו נראים פעילי חיזבאללה בתוך המנהרה, בתיעוד של צה"ל. לאחר מכן אמר נתניהו: "בסרטון שראיתם עכשיו רואים אנשי חיזבאללה שצולמו בתוך מנהרת טרור שנחפרה לשטחנו. המנהרה הזו כבר לא תשיג את מטרתה וכך גם יהיה עם שאר המנהרות. הכוונה של חיזבאללה הייתה להחדיר בעזרת המנהרות מחבלים לשטחינו, וצריך להבין שגם זה חלק ממערכה רחבה שהם תכננו של כיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי בהיקף, בעוצמה ואפילו בתעוזה שלא ידענו".

"הפעולה הזו היא חלק מרשת הפעילות האזורית והעולמית בהכוונת איראן ובמימונה", אמר נתניהו. "עכשיו כידוע לכם אנחנו פועלים בתקיפות רבה למנוע את ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. אני יכול להגיד לכם שהפעולות שלנו כבר הגיעו לעשרות אחוזים במספר הכוחות האיראנים הנמצאים בסוריה, אבל אנחנו פועלים גם נגד שלוחת הטרור של איראן בלבנון".

 נתניהו בהצהרה לתקשורת על חשיפת מנהרת חיזבאללה
 

נתניהו בהצהרה לתקשורת על חשיפת מנהרת חיזבאללה (חדשות עשר)

 

"בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע 'מגן צפוני' כדי לסכל את איום מנהרות הטרור בגבול הלבנון", אמר. "הפעולה תימשך ככל שידרש עד שיושגו כל יעדיה. זוהי לא פעולה נקודתית, זוהי פעולה נרחבת ומתמשכת. לצורך הפעולה גייסנו את מיטב היכולות הטכנולוגיות, המודיעיניות, ההנדסיות והמבצעיות של צה"ל ושל זרועות הביטחון. אני חייב להגיד לכם שהיכולות הללו הן כבירות, הן הטובות בעולם. אין להן אח ורע בשום מדינה. ותאמינו לי עברנו מדינה מדינה ובגלל שלא מצאנו אותן היינו צריכים לפתח את היכולות הללו בעצמנו".

לאחר מכן, הרמטכ"ל אינזקוט מסר הצהרה: "מאז סוף 2014, אחרי מאמץ מודיעיני, מבצעי, הנדסי וטכנולוגי לאיתור איום התת-קרקע החדש מלבנון לישראל, נחשף פרויקט התקפי מסווג מאוד של ארגון חיזבאללה. הבוקר יצאנו למתקפה שנועדה לסכל את המנהור ההתקפי של חיזבאללה לשיטחנו. לשפר את המציאות הביטחונית בצפון, לסכל את איום התת-קרקע בדרום ולהמשיך לפגוע בהתבססות האיראנית בזירה הצפונית.

הרמטכ"ל איזנקוט בהצרה לאחר חשיפת המנהרה בצפון
 

הרמטכ"ל איזנקוט בהצרה לאחר חשיפת המנהרה בצפון (חדשות עשר)

 

"'מגן צפוני' ייארך מספר שבועות, התקיים בפיקוד של מפקד פיקוד צפון האלוף יואל סטריק, ולאחר שהבשילו התנאים המבצעיים על פי המלצת צה"ל, נקבע  ואושר על ידי הקבינט לפני שבועיים וחצי ב-7.11", אמר. "המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על ישובי הצפון ועל לוחמי צה"ל, תושבי הצפון יכולים להמשיך בשגרת חייהם ולהרגיש בטוחים. צה"ל תגבר בצורה משמעותית את המאמץ המודיעיני, המבצעי ואת המוכנות של צה"ל לכל התפתחות עתידית".

"בצה"ל נבנתה לאורך השנים יכולת מבצעית, טכנולוגית, הנדסית ומודיעינית מתקדמת מאוד לניטרול מנהרות התקפיות. כך בצפון וכך בדרום", אמר הרמטכ"ל. "מאז מבצע 'צוק איתן' פגע והשמיד צה"ל 17 תוואים התקפיים בדרום המדינה מרצועת עזה ליישובי הדרום. ראינו את זה בשילוב של היכולות של צה"ל ושל שירות ביטחון כללי".

  תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון (חדשות עשר)

 

צה"ל התקין מצלמה ומטען במנהרה - פעילי חיזבאללה נמלטו

כאמור, דובר צה"ל רונן מנליס חשף הערב תיעוד מאתמול בבוקר, דקות לפני תחילת המבצע, מתוך מצלמה שהחדיר הצבא לתוך המנהרה שנחפרה לכיוון מטולה ומושמדת בשעות אלו.

בסרטון ניתן לראות פעילי חיזבאללה נעים לכיוון המצלמה. אחד מהם מבחין בה וניגש אליה, אולם לאחר שניות מועטות נראה הבזק ועננת אבק – והפעיל נמלט למקום שממנו הגיע. זאת, בעקבות מטען שהצמיד צה"ל למצלמה, ומנע מחיזבאללה לקחת אותה.

בווידאו: התיעוד שחשף דובר צה"ל מתוך המנהרה

עוד חשף מנליס כי המנהרה, שצה"ל החל לעקוב אחריה כבר ב-2014, נחפרה ממפעל בלוקים אזרחי, וממנו המשיכה עד שחצתה את גבול ישראל. החל משנת 2014, התרחשה במקום פחות פעילות אזרחית, ואילו חיזבאללה החל לפעול באתר במסווה אזרחי של כלי רכב ומשאיות שמפנות עפר מהמבנה – עפר שלמעשה הגיע מתוך המנהרה. זאת בניסיון לשוות למקום חזות אזרחית.

לפי דובר צה"ל, חיזבאללה ניסה להסתיר את קיום המנהרה גם מתושבי לבנון ומארגון יוניפי"ל. בתוך כך, הפעילות להשמדת המנהרה נעשית גם בשעות אלו, וצפויה להימשך כך הלילה.