מנהרת הטרור של חיזבאללה , דובר צה"ל

הערכה: נחפרו פחות מעשר מנהרות לישראל; המבצע יימשך שבועות

צה"ל מחזיק בתוואי של כמה מנהרות נוספות מלבד זו שמושמדת בשעות אלו ושואף להרוס אותן בתקופה הקרובה – מבלי להיגרר למלחמה • חשש בלבנון: חיזבאללה יגרור המדינה לעימות

השמדת המנהרות בצפון: מבצע צה"ל בגבול לבנון ייערך מספר שבועות, כך מעריכים הערב (שלישי) גורמים בצבא. על פי הערכת צה"ל, חיזבאללה חפר פחות מעשר מנהרות משטח לבנון אל ישראל.

ישראל מחזיקה בתוואי של מספר מנהרות כאלה, מלבד זו שנחפרה לכיוון מטולה, ומושמדת בשעות אלו. בצבא שואפים לסיים את המבצע תוך כדי הימנעות מהסלמה, מבלי לדרדר את האזור למלחמה. מוקדם יותר, צה"ל גייס היום מספר מצומצם של חיילי מילואים, בעיקר מיחידת יהל"ם של חיל ההנדסה, שאמונה על טיפול במנהרות, וכן מחיל האוויר ומאגף המודיעין.

 פעיל חיזבאללה מצמיד מטען למצלמת צה"ל במנהרה ומפוצץ אותה
 

פעיל חיזבאללה מצמיד מטען למצלמת צה"ל במנהרה ומפוצץ אותה (דובר צה"ל)

 

בד בבד, בלבנון חוששים הערב כי חיזבאללה עלול לגרור את המדינה כולה למלחמה מול ישראל, עימות שהממשלה הלבנונית אינה מעוניינת בו.

בתוך כך, דובר צה"ל רונן מנליס חשף תיעוד מהבוקר, דקות לפני תחילת המבצע, מתוך מצלמה שהחדיר הצבא לתוך המנהרה שנחפרה לכיוון מטולה ומושמדת בשעות אלו.

בסרטון ניתן לראות פעילי חיזבאללה נעים לכיוון המצלמה. אחד מהם מבחין בה וניגש אליה, אולם לאחר שניות מועטות נראה הבזק ועננת אבק – והפעיל נמלט למקום שממנו הגיע. זאת, בעקבות מטען שהצמיד צה"ל למצלמה, ומנע מחיזבאללה לקחת אותה.

עוד חשף מנליס כי המנהרה, שצה"ל החל לעקוב אחריה כבר ב-2014, נחפרה ממפעל בלוקים אזרחי, וממנו המשיכה עד שחצתה את גבול ישראל. החל משנת 2014, התרחשה במקום פחות פעילות אזרחית, ואילו חיזבאללה החל לפעול באתר במסווה אזרחי של כלי רכב ומשאיות שמפנות עפר מהמבנה – עפר שלמעשה הגיע מתוך המנהרה. זאת בניסיון לשוות למקום חזות אזרחית.

 נתניהו בהצהרה לתקשורת על חשיפת מנהרת חיזבאללה
 

נתניהו בהצהרה לתקשורת על חשיפת מנהרת חיזבאללה (חדשות עשר)

 

נתניהו לאחר הצגת התיעוד: חיזבאללה רצה להחדיר מחבלים שיכבשו חלקים מהגליל

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט נשאו הערב הצהרה מיוחדת, בצל מבצע "מגן צפוני" שהחל הלילה. זאת, בתום הערכת עם ראשי מערכת הביטחון ולאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

לפני שנתניהו החל לדבר, דובר צה"ל רונן מנליס הציג סרטון בו נראים פעילי חיזבאללה בתוך המנהרה, בתיעוד של צה"ל. לאחר מכן אמר נתניהו: "בסרטון שראיתם עכשיו רואים אנשי חיזבאללה שצולמו בתוך מנהרת טרור שנחפרה לשטחנו. המנהרה הזו כבר לא תשיג את מטרתה וכך גם יהיה עם שאר המנהרות. הכוונה של חיזבאללה הייתה להחדיר בעזרת המנהרות מחבלים לשטחינו, וצריך להבין שגם זה חלק ממערכה רחבה שהם תכננו של כיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי בהיקף, בעוצמה ואפילו בתעוזה שלא ידענו.

"הפעולה הזו היא חלק מרשת הפעילות האזורית והעולמית בהכוונת איראן ובמימונה", אמר נתניהו. "עכשיו כידוע לכם אנחנו פועלים בתקיפות רבה למנוע את ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. אני יכול להגיד לכם שהפעולות שלנו כבר הגיעו לעשרות אחוזים במספר הכוחות האיראנים הנמצאים בסוריה, אבל אנחנו פועלים גם נגד שלוחת הטרור של איראן בלבנון".

  תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון (חדשות עשר)

 

צה"ל פרסם תיעוד המנהרה; חיזבאללה תיעד את פעילות השמדתה

מוקדם יותר הערב, דובר צה"ל פרסם תיעוד מהמנהרה שחשף בגבול הצפון. בסרטון ניתן לראות את המסרון הרחב, שמאפשר בנקל עמידה זקופה של אדם בוגר, וכן תשתיות חשמל וצינורות נוספים שיועדו לשימוש אנשי חיזבאללה.

זמן קצר קודם לכן, סוכנות הידיעות המקורבת לחיזבאללה, "אל-אעלאם אל-חרבי אל-מרכזי", פרסמה תיעוד ארוך שבו ניתן לראות את הכוחות הישראליים פועלים במרחב. בין היתר, נראים במקום חיילים רבים, כלים הנדסיים, כלי רכב ועוד.