מנהרת הטרור של חיזבאללה , דובר צה"ל

מסדרון רחב, תשתיות חשמל וצינורות: תיעוד מתוך מנהרת חיזבאללה

דובר צה"ל פרסם סרטון של המנהרה בצפון מבפנים, וכן תיעוד של צה"ל פועל להשמדתה • חיזבאללה תיעד מהצד הלבנוני של הגבול חיילים וקצינים בעבודות למיגור המנהרה

השמדת המנהרות בצפון: דובר צה"ל פרסם הערב (שלישי) תיעוד מהמנהרה שחשף בגבול הצפון. בסרטון ניתן לראות את המסרון הרחב, שמאפשר בנקל עמידה זקופה של אדם בוגר, וכן תשתיות חשמל וצינורות נוספים שיועדו לשימוש אנשי חיזבאללה.

זמן קצר קודם לכן, סוכנות הידיעות המקורבת לחיזבאללה, "אל-אעלאם אל-חרבי אל-מרכזי", פרסמה תיעוד ארוך שבו ניתן לראות את הכוחות הישראליים פועלים במרחב. בין היתר, נראים במקום חיילים רבים, כלים הנדסיים, כלי רכב ועוד.

בווידאו: תיעוד מהצד הלבנוני של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון

בתוך כך, הקבינט המדיני ביטחוני מתכנס בשעה זו בקריה שבתל אביב, ודן במבצע "מגן צפוני" שהחל הלילה. בשעה 20:00 צפויים ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והרמטכ"ל גדי איזנקוט למסור הצהרה לתקשורת.

בווידאו: פעילות צה"ל להשמדת המנהרה בצפון

מוקדם יותר, היועץ לביטחון הלאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, גיבה את המבצע אליו יצאה ישראל. גם שליח ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, גיבה את ישראל וגינה את חיזבאללה.

  תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון (חדשות עשר)

 

"ארצות הברית תומכת במאמצי ישראל להגן על הריבונות שלה. אנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות. כמו כן, אנו קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות ואת הפרובוקציות באזור. פעולות אלה מציבות איום לא מקובל על ישראל והביטחון האזורי", כתב בולטון בטוויטר.

רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב, כתב כי "ישראל מעריכה עמוקות את תמיכתו החד-משמעית של ממשל טראמפ בזכותה להגן על עצמה - נגד מנהרות חיזבאללה, רקטות חמאס, התבססות איראן בסוריה, ודברים נוספים המאיימים על המדינה היהודית".

 תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון (חדשות עשר)

 

נתניהו: מי שינסה לפגוע בישראל - ישלם מחיר כבד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למבצע לנטרול מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול הצפוני ואיים על אויביה של ישראל. "צה"ל יצא הבוקר למבצע 'מגן צפוני' שמטרתו חשיפת ונטרול מנהרות טרור מלבנון", מסר ראש הממשלה נתניהו, "אנו גאים במפקדים ובלוחמים של צה"ל על הפעולות המורכבות ועל הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע. מי שינסה לפגוע במדינת ישראל - ישלם מחיר כבד. אנו פועלים בנחישות ובאחריות בכל הגזרות במקביל. נמשיך בפעולות נוספות, גלויות וסמויות, כדי להבטיח את ביטחון ישראל". 

נתניהו שב לפנות בוקר מבריסל, שם התקיימה פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. ראש הממשלה עדכן את פומפאו על מבצע "מגן צפוני", ואמרו כי המנהרות שבנה חמאס הן "הפרה בוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701". נתניהו הוסיף בפגישה כי יש למנוע את התוקפנות האיראנית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים.

 גבול ישראל-לבנון
 

גבול ישראל-לבנון (רויטרס)

 

 "נטרול מנהרות הטרור לאו דווקא יהיה בשטחנו"

בתוך כך, דובר צה"ל מסר כי לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא - מאות מטרים ממטולה. עוד נמסר כי הלוחמים מבצעים מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. כמו כן, נמסר כי המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מיידי על תושבי האזור.

"איום המנהרות בגבול הצפוני הוא שונה מהמנהרות בעזה", אמר דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים. "אחרי מבצע צוק איתן החליט הרמטכ"ל להסיר את איום המנהרות ברצועת עזה, ובעקבות כך באוקטובר 2014 הוקם צוות דומה בפיקוד צפון – מתוך הנחה שאם חמאס חופר מנהרות, גם חיזבאללה. המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי בכפר כילא, במשך למעלה משנתיים. היא חדרה כ-40 מטר לתוך שטח ישראל, וכבר היו בה תשתיות חשמל ותקשורת. הגובה שלה היה למעלה משני מטר וכך גם רוחבה - מתווה שמאפשר לאדם בוגר ללכת בה זקוף. בחיזבאללה פועל על המנהרות כוח אדם גדול בפי 10 עד 15 מזה ברצועה. נטרול המנהרות לאו דווקא יהיה בשטחנו. המבצע מתוכנן כרגע למספר שבועות".

"בדקנו כל תלונה מאז 2012. מח"טים ביקרו בבתי התושבים המתלוננים", ענה מנליס לביקורת שנמתחה היום על צה"ל. "גם היום לא תמצאו מנהרה מתחת לבתים ששמעו רעש. לא זלזלנו באף תלונה. זה היה מבצע ממודר. כשבשלו התנאים חשפנו את המבצע".

גדר גבול לבנון
 

גדר גבול לבנון (חדשות עשר)

 

אלוף פיקוד צפון מוביל את המצב

כאמור, צה"ל פתח הבוקר במבצע לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות, כך מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. מנליס מסר כי כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרות. לדבריו, העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק.