עשרות אלפים הפגינו בעצרת מחאת הנשים: "כאן כדי להתחיל תהליך"

בתום יום של הפגנות וחסימות כבישים בעשרות מוקדים בכל רחבי הארץ, ושביתה שבה לקחו חלק כ-300 גופים, הגיעו רבבות מפגינות ומפגינים לת"א כדי להביע מחאה נגד רצח נשים

עשרות אלפי מפגינות ומפגינים הגיעו אמש (שלישי) לכיכר רבין בתל אביב במחאה על רצח נשים. את האירוע הנחו סמאח סלאימה ונסלי ברדה. על הבמה הופיעו, בין היתר, קרן פלס, יעל דקלבאום והאנסמבל ותאמר נפאר. בין הדוברות היו גם בנות ובני משפחה של נשים שנרצחו בשנים האחרונות.

אשת ההלכה מלכה פיוטרקובסקי נאמה באירוע. "אנחנו עומדות כאן על מנת למנוע את המשך ספירת הנשים שגורלן התאכזר אליהן, על מנת שרצח 24 הנשים השנה יהיה נחלת העבר האפל, שלא נאלץ חלילה למנות את האישה ה-25", אמרה פיוטרקובסקי. "אין יותר מתאים מהיום הזה, בעיצומו של חנוכה לעמוד בעצרת שהפיקו נשים פרטיות מכל רחבי הארץ, מהמגזרים השונים בחברה הישראלית, למען אחיותיהן הסובלות מטרור יומיומי".

המחאה בגינת לוינסקי
 

המחאה בגינת לוינסקי (שרון קנטור )

 

הרבנית השוותה בין הנשים שנמסרו ליוונים בתקופת שלטון היווני בארץ, לאלימות נגד נשים בחברה הישראלית. "גם אנחנו עומדות כאן לא כדי לסיים תהליך, אלא כדי להתחילו. מכאן נדאג לעשייה כוללת של כל אחת ואחד מכאן, כמו גם של כל רשויות המדינה ונשנס מותניים כדי ליצור דרכים מעשיות למניעת תופעת האלימות במשפחה ולנתינת מענה לנשים וילדים החיים בסכנה מתמדת", הוסיפה הרבנית.

היום, בשעה 9:00 בבוקר יכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו את ועדת השרים בראשותו, בנושא אלימות נגד נשים.

למעלה מ-300 גופים לקחו אתמול חלק בשביתת המחאה נגד האלימות כלפי נשים. אלפי נשים וגברים הפגינו בעשרות מוקדים ברחבי הארץ - מצפון המדינה ועד לדרום. מפגינים חסמו את הכביש הסמוך לכיכר הבימה. במהלך חסימת הכביש התקיימו עימותים בין המפגינות לשוטרים. מפגינה אחת נעצרה כאשר המשטרה פינתה את המפגינים.

כ-200 נשים הפגינו מול קריית הממשלה בתל אביב, ומוקדם יותר חסמו את הצומת הסמוך. לאחר מכן מוקד ההפגנה המרכזית עבר לכיכר הבימה, ובדרכן חסמו המפגינות את צומת יהודה הלוי ומרמורק. מוקדם יותר, עובדות הסתדרות המורים חסמו את צומת הרחובות ארלוזרוב-אבן גבירול בעיר. מפגינות מול גשר המיתרים בירושלים פרשו מודעות אבל לנשים שנרצחו, שפכו צבע אדום על הכביש וחסמו את הכביש במפגן מחאה. בחיפה חסמו עשרות מפגינות למשך חצי שעה את צומת חורב. הפגנות נוספות התקיימו במרכז הכרמל, בעיר התחתית ובמוקדים נוספים בעיר.

 צוותים רפואיים מפגינים בבית החולים בני ציון בחיפה
 

צוותים רפואיים מפגינים בבית החולים בני ציון בחיפה (דוברות בי"ח בני ציון )

 

במקביל התקיימו הפגנות בערים רבות ברחבי הארץ, בהם קריית ביאליק, נשר, צפת, עכו וקיבוץ קטורה שבדרום. גם במוסדות האקדמיים יצאו להפגין: במכללת לוינסקי יצאו עשרות מפגינות למחות מחוץ למוסד הלימוד. באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטה העברית נערכו טקסי הזדהות, בטכניון, באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת חיפה קיימו עצרות מחאה. "זוהי מציאות בלתי מתקבלת וחובה על כולנו להשמיע את קולנו", אמרה פרופ' לאה ויטנברג, יועצת הנשיא והרקטור להוגנות מגדרית באוניברסיטה. הפגנות התקיימו גם בבתי החולים רמב"ם, העמק והלל יפה.

ביום שני לפנות בוקר, מילאו פעילות יחידת לוט"ם (היחידה ללוחמה בטרור מגדרי) מזרקות בצבע אדום, בשל "התעלמות הממשלה" מתופעת האלימות כלפי נשים, לדבריהן. הפעילות צבעו מזרקות בתל אביב, חיפה וירושלים. בין השאר נצבעו בבירה המזרקה בכיכר פריז, הסמוכה למעון ראש הממשלה, ומזרקה בקרבת בניין העירייה. בחיפה נצבעו המים במזרקות בגן הפעמון, בכיכר פריז, בכיכר ספר ובכיכר נורדאו. בתל אביב נצבעו מימיה של המזרקה בכיכר דיזנגוף. במהלך הפעולה בתל אביב נעצרה אחת הפעילות על ידי המשטרה.

 מפגינות ומפגינים נגד אלימות כלפי נשים בביה"ח הלל יפה בחדרה
 

מפגינות ומפגינים נגד אלימות כלפי נשים בביה"ח הלל יפה בחדרה (דוברות בי"ח הלל יפה )

 

הפגנות המחאה נעשו על אף הודעתו אתמול של נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ, כי כל אדם שירצה לקחת חלק במחאת נגד האלימות כלפי נשים שתיערך היום ולשבות, יוכל לעשות זאת – אך יום חופש או יום בחירה יקוזז מהמכסה שצבר. זאת, בניגוד להודעת רשויות מקומיות רבות שהצהירו כי יום הבחירה לא יתקזז.