מגן צפון, רויטרס, דובר צה"ל

חרף מבצע "מגן צפוני": חיזבאללה ימשיך לחפור מנהרות • פרשנות

הארגון מנסה לשפר את תדמיתו השלילית בלבנון עקב תמיכתו באסד, ולכן לא יגיב מיד באלימות להשמדת המנהרות בצפון - אך ימשיך להתנגח בישראל בדרכים אחרות

השמדת המנהרות בצפון: מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה עסוק בימים אלו בפוליטיקה הלבנונית, בניסיון לשפר את התדמית השלילית שנוצרה לארגון עקב תמיכתו במשטר אסד במלחמה בסוריה – דבר שנעשה בתמיכת איראן. נסראללה מעוניין לייצר לארגונו תדמית פטריוטית-לבנונית, ולכן הוא לוקח חלק בניהול האזרחי של כפרים בדרום המדינה ונטמע בשלטון.

בשל כך, חיזבאללה לא צפוי להגיב על הרס המנהרות שהחל היום (שלישי), כיוון שהדבר לא משרת את האינטרסים הפוליטיים שלו. אולם, הארגון עשוי להתלות בהפרת ריבונותה האווירית של לבנון על ידי ישראל, ולהתנגח בה בשל כך.

 תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון
 

תיעוד מלבנון של צה"ל פועל להשמדת המנהרה בצפון ( חדשות עשר)

 

נכון לעכשיו, המצב מאפשר לחיזבאללה חוסר תגובה, אולם ייתכן שבהמשך לא תהיה לארגון ברירה. אולם, דווקא איראן עשויה להגיב לפעולת צה"ל, באמצעות ירי רקטות בידי הג'יהאד האסלאמי שברצועת עזה – אפשרות שאף היא נראית בלתי סבירה.

בולטון גיבה את ישראל: "קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות"

בתוך כך, היועץ לביטחון הלאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, גיבה את המבצע אליו יצאה ישראל. "ארצות הברית תומכת במאמצי ישראל להגן על הריבונות שלה. אנו קוראים לחיזבאללה להפסיק את חפירת המנהרות לשטח ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות. כמו כן, אנו קוראים לאיראן ולסוכניה להפסיק את התוקפנות ואת הפרובוקציות באזור. פעולות אלה מציבות איום לא מקובל על ישראל והביטחון האזורי", כתב בולטון בטוויטר.

רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב, כתב כי "ישראל מעריכה עמוקות את תמיכתו החד-משמעית של ממשל טראמפ בזכותה להגן על עצמה - נגד מנהרות חיזבאללה, רקטות חמאס, התבססות איראן בסוריה, ודברים נוספים המאיימים על המדינה היהודית".

בד בבד, בעוד זמן קצר יקיים ראש הממשלה נתניהו הערכת מצב ביטחונית בקריה בהשתתפות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירי מערכת הביטחון. בשעה 18:00 צפויה להיערך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני.

 מוצב לבנוני (ארכיון)
 

מוצב לבנוני (ארכיון) (חדשות עשר)

 

נתניהו: מי שינסה לפגוע בישראל - ישלם מחיר כבד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למבצע לנטרול מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול הצפוני ואיים על אויביה של ישראל. "צה"ל יצא הבוקר למבצע 'מגן צפוני' שמטרתו חשיפת ונטרול מנהרות טרור מלבנון", מסר ראש הממשלה נתניהו, "אנו גאים במפקדים ובלוחמים של צה"ל על הפעולות המורכבות ועל הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע. מי שינסה לפגוע במדינת ישראל - ישלם מחיר כבד. אנו פועלים בנחישות ובאחריות בכל הגזרות במקביל. נמשיך בפעולות נוספות, גלויות וסמויות, כדי להבטיח את ביטחון ישראל". 

נתניהו שב לפנות בוקר מבריסל, שם התקיימה פגישתו עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. ראש הממשלה עדכן את פומפאו על מבצע "מגן צפוני", ואמרו כי המנהרות שבנה חמאס הן "הפרה בוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701". נתניהו הוסיף בפגישה כי יש למנוע את התוקפנות האיראנית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים.

 תוואי מנהרת טרור של חיזבאללה
 

תוואי מנהרת טרור של חיזבאללה (דובר צה"ל)

 

 "נטרול מנהרות הטרור לאו דווקא יהיה בשטחנו"

דובר צה"ל מסר היום כי לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא - מאות מטרים ממטולה. עוד נמסר כי הלוחמים מבצעים מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. כמו כן, נמסר כי המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מיידי על תושבי האזור.

"איום המנהרות בגבול הצפוני הוא שונה מהמנהרות בעזה", אמר דובר צה"ל בשיחה עם כתבים צבאיים. "אחרי מבצע צוק איתן החליט הרמטכ"ל להסיר את איום המנהרות ברצועת עזה, ובעקבות כך באוקטובר 2014 הוקם צוות דומה בפיקוד צפון – מתוך הנחה שאם חמאס חופר מנהרות, גם חיזבאללה. המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי בכפר כילא, במשך למעלה משנתיים. היא חדרה כ-40 מטר לתוך שטח ישראל, וכבר היו בה תשתיות חשמל ותקשורת. הגובה שלה היה למעלה משני מטר וכך גם רוחבה - מתווה שמאפשר לאדם בוגר ללכת בה זקוף. בחיזבאללה פועל על המנהרות כוח אדם גדול בפי 10 עד 15 מזה ברצועה. נטרול המנהרות לאו דווקא יהיה בשטחנו. המבצע מתוכנן כרגע למספר שבועות".

אלוף פיקוד צפון מוביל את המצב

כאמור, צה"ל פתח הבוקר במבצע לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות, כך מסר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. מנליס מסר כי כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרות. לדבריו, העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק.