גבול לבנון, רויטרס

כבר ב-2009: תושבי הצפון התלוננו לחדשות עשר על רעשים חשודים

דובר צה"ל מסר אז כי נערכו בדיקות מעמיקות וכי אין חשש למנהרות באזור. זאת, למרות שעוד במלחמת לבנון השנייה התברר שחיזבאללה רישת עצמו בבונקרים ומנהרות

בשנת 2009, על רקע מטח קטיושות לעבר יישובי הצפון ומתקפה בעזה, צוות חדשות עשר הגיע למושב אביבים על הגבול הלבנוני בעקבות חשש של תושבי המקום כי חיזבאללה פועל סמוך לגדר וחופר ומנהרות. אז החשש היה נשמע משונה, אך עם השנים, ובעיקר הבוקר (שלישי), התוודענו כי מנהרות מתחת לשטח ישראל הן לא תרחיש סוריאליסטי.

מוטי ועזר ביטון, שחיו באביבים כל חייהם והכירו כל אבן וכל רחש בסביבה, טענו כי הם שומעים קולות מוזרים מתחת לאדמה. הם פנו מספר פעמים לגורמים צבאיים, ששלחו צוותים לבדיקה, וטענו כי אין כל סיבה לדאגה. אך גם שנתיים לפני, ימים ספורים מתחילת מלחמת לבנון השנייה, התברר שחיזבאללה רישת את עצמו במבוך מסועף של בונקרים ומנהרות, משם יצאו לוחמיו לפגוע בחיילי צה"ל. על פי צילומי דובר צה"ל אז, חלק מהמנהרות הגיעו סמוך ליישוב אביבים. דובר צה"ל מסר אז כי פיקוד הצפון ומומחים מהמגזר האזרחי עורכים בדיקות מעמיקות בנושא, ומהן עולה כי אין כל תימוכין לחשש בדבר חפירת מנהרות באזור.

 מוצב לבנוני (ארכיון)
 

מוצב לבנוני (חדשות עשר )

 

על רקע גדר הגבול הצפוני, עזר ביטון אמר אז: "זה הגבול שאמור לתת לנו את הביטחון המקסימלי, וזה הגבול שאני לא סומך עליו היום. מה שהשתנה בשנים האחרונות זה שהמחבלים היו 40 ק"מ מפה, עכשיו הם 40 ס"מ. אני רואה אותם כל יום". צוות החדשות פנה למהנדס אקוסטיקה מומחה, עמוס יפה, במטרה שיבדוק את הטענות של ביטון. לאחר בחינת עוצמת הרעש בשעות הלילה, אמר יפה כי "מדדתי את הרעש ומצאתי רעש בעוצמה חלשה ומחזורית. מחזורית כלומר, מדובר על ציוד מכני שעובד. זה לא פעולה אנושית אלא כמונה".

מבצע "מגן צפוני"

בתוך כך, הבוקר פתח צה"ל במבצע לנטרול מנהרות טרור שבנה חיזבאללה בשנים האחרונות, כך נמסר מדובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. לדבריו, כוחות הביטחון החלו לפעול על מנת להסיר את איום המנהרו וכי העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר היא הפרת החלטות האו"ם. "אנו רואים בממשלת לבנון האחראית. חפירת המנהרות ע"י חיזבאללה ממחישה שצבא לבנון לא שולט בשטח", אמר והוסיף: "מאחורי זה עומדים כסף וידע איראני. אנו נחושים להסיר איום המנהרות בצפון".

עבודת נטרול מנהרות בגבול לבנון
 

עבודת נטרול מנהרות בגבול לבנון ( דובר צה"ל)

 

במסגרת המבצע תוגברו כוחות סדירים בפיקוד צפון. צה"ל עובד בשלב זה לאורך הקו הכחול וכלל המנהרות לא מהוות איום על אזרחי ישראל. "המנהרות מטופלות לפני שהושלמה הבשלות המבצעית של המנהרות". תת-אלוף מנליס הוסיף כי אין הנחיות מיוחדות לעורף. בד בבד, אמר כי בצבא נערכים למבצע ממושך בהובלת אלוף פיקוד צפון יואל סטריק וכי שמו הוא "מגן צפוני".

ראש מועצת גליל עליון, גיורא זלץ, וראש מועצת מטולה, דוד אזולאי, התייחסו הבוקר להתחממות בגזרה הצפונית. לדבריו של זלץ, "התושבים חוששים ובצדק" והוסיף כי "אנחנו מתכוננים כבר הרבה מאוד שנים לאירוע כזה או אחר. זה חלק מהנחות העבודה שלנו. צריך להגיד כל הכבוד לצבא ולמודיעין, שעושים את שלהם ואנחנו מעריכים ומחבקים אותם. הדבר היחיד שאנחנו יודעים זה שאנחנו לא יודעים מה יכול לקרות. לכן, עדיין צפויות הפתעות, והחכמה היא להיערך לכל אורך השנה והשנים לאירועים מסוג זה".

זלץ סיפר על החיים בגבול הצפוני: "שטח המועצה סמוך לגבול לבנון. יש 14 יישובים שהם פחות מארבע ק"מ מהגבול ושבעה שנמצאים פחות מקילומטר. זה החיים שלנו כבר הרבה מאוד שנים. אני חושב שהתושבים יודעים ומוכנים, וגם במועצה ערוכים עם צוותי חירום וכיתות כוננות, שאני מקווה שלא נצטרך". 

ראש מועצת מטולה, דוד אזולאי, סיפר איך הוא קיבל את הבשורה על המנהרות: "אתמול בשעת ערב מאוחרת הגיע אלי אלוף פיקוד צפון, יואל סטריק, ועידכן אותי על כך שיש חשש למנהרות. לאחר מכן, ביקש ממנו לשמור בסוד ועידכן אותי שזה יקרה לפנות בוקר. היום בסביבות ארבע וחצי לפנות בוקר כינסתי את אנשי הביטחון של היישוב לצד אנשי כוחות הצבא ועשינו הערכת מצב משותפת שבה חילקנו את הגזרה לשתיים – הצד המערבי, מגדר הישוב ועד הגדר הבילנאומית, מרחק של 300-100 מטר, יהיה בשטח צבאי סגור. מגדר הישוב ומזרחה ישאר שטח אזרחי בשליטה שלנו ושגרה מלאה".

בדיקת מקלטים בצפת
 

בדיקת מקלטים בצפת (דוברות עיריית צפת)