שביתת הנשים: עצורה בעימות עם שוטרים בת"א • עדכונים שוטפים

אלפים מפגינות בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, במחאה על רציחתן של 24 נשים בשנה האחרונה. כבישים נחסמו בתל אביב, חיפה וירושלים. מפגינה נעצרה בכיכר הבימה

המחאה נגד האלימות כלפי נשים מגיעה היום (שלישי) לשיאה, כאשר למעלה מ-300 גופים לוקחים חלק בשביתת הנשים. אלפי נשים וגברים מפגינים בעשרות מוקדים ברחבי הארץ - מצפת בצפון ועד קיבוץ קטורה בערבה. במהלך חסימת הכביש הסמוך לכיכר הבימה, התקיימו עימותים בין המפגינות לשוטרים. מפגינה אחת נעצרה במהלך פינוי המשטרה של החסימה.

עשרות נשים הפגינו הערב בגינת לוינסקי שבתל אביב. הן החזיקו דפים שעליהם נכתב "די לרצח נשים" והדליקו נרות נשמה לזכר הנשים שנרצחו עקב אלימות מגדרית.


 

כ-200 נשים הפגינו מול קריית הממשלה בתל אביב, ומוקדם יותר חסמו את הצומת הסמוך. לאחר מכן מוקד ההפגנה המרכזית עבר לכיכר הבימה, ובדרכן חסמו המפגינות את צומת יהודה הלוי ומרמורק. מוקדם יותר, עובדות הסתדרות המורים חסמו את צומת הרחובות ארלוזרוב-אבן גבירול בעיר. מפגינות מול גשר המיתרים בירושלים פרשו מודעות אבל לנשים שנרצחו, שפכו צבע אדום על הכביש וחסמו את הכביש במפגן מחאה. בחיפה חסמו עשרות מפגינות למשך חצי שעה את צומת חורב. הפגנות נוספות מתקיימות במרכז הכרמל, בעיר התחתית ובמוקדים נוספים בעיר.

המחאה בגינת לוינסקי
 

המחאה בגינת לוינסקי (שרון קנטור)

 

יו"ר מפלגת מרצ, תמר זנדברג, מפגינה לצד חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז בקריית הממשלה:

במקביל התקיימו הפגנות בערים רבות ברחבי הארץ, בהם קריית ביאליק, נשר, צפת, עכו וקיבוץ קטורה שבדרום. גם במוסדות האקדמיים יצאו להפגין: במכללת לוינסקי יצאו עשרות מפגינות למחות מחוץ למוסד הלימוד. בטכניון, באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת חיפה קיימו עצרות מחאה. "זוהי מציאות בלתי מתקבלת וחובה על כולנו להשמיע את קולנו", אמרה פרופ' לאה ויטנברג, יועצת הנשיא והרקטור להוגנות מגדרית באוניברסיטה. הפגנות התקיימו גם בבתי החולים רמב"ם, העמק והלל יפה.

 מחאת הנשים בעיר התחתית בחיפה
 

מחאת הנשים בעיר התחתית בחיפה (חדשות עשר )

 

בשעות הבוקר הוצב בכיכר הבימה מייצג מחאה כנגד רצח 24 נשים מתחילת השנה בישראל. בהשראתה של האמנית המקסיקנית אלינה צובט נפרשו למעלה מ-200 זוגות נעלים צבועות אדום בכיכר. הפעילות דורשות מהממשלה שתעביר את התקציב בשווי 250 מליון שקלים, שהובטח ונתקע, עבור תוכנית החרום למניעת אלימות כלפי נשים.

 מיצג מחאה נגד רצח נשים בכיכר הבימה
 

מיצג מחאה נגד רצח נשים בכיכר הבימה (לילה טוב )

 


 

אתמול לפנות בוקר, מילאו פעילות יחידת לוט"ם (היחידה ללוחמה בטרור מגדרי) מזרקות בצבע אדום, בשל "התעלמות הממשלה" מתופעת האלימות כלפי נשים, לדבריהן. הפעילות צבעו מזרקות בתל אביב, חיפה וירושלים. בין השאר נצבעו בבירה המזרקה בכיכר פריז, הסמוכה למעון ראש הממשלה, ומזרקה בקרבת בניין העירייה. בחיפה נצבעו המים במזרקות בגן הפעמון, בכיכר פריז, בכיכר ספר ובכיכר נורדאו. בתל אביב נצבעו מימיה של המזרקה בכיכר דיזנגוף. במהלך הפעולה בתל אביב נעצרה אחת הפעילות על ידי המשטרה.

 חסימת צומת עזריאלי על ידי מחאת הנשים
 

חסימת צומת עזריאלי על ידי מחאת הנשים ( חדשות עשר)

 

כאמור, בסך הכול קרוב ל-300 גופים במשק הודיעו פומבית על תמיכה במחאת הנשים. עד כה הצטרפו 47 רשויות מקומיות, 11 איגודי עובדים ו-27 גופים ציבוריים שונים, הכוללים בין היתר את בית הנשיא, קק"ל, כנסת ישראל וביטוח לאומי. המחאה קיבלה רוח גבית גם מגופים רבים במגזר הפרטי, ביניהם 51 חברות עסקיות ו-65 בתי עסק.

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני מפגינה מול קריית הממשלה: 

אתמול אחר הצהריים, נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ, הודיע כי כל אדם שירצה לקחת חלק במחאת נגד האלימות כלפי נשים שתיערך היום ולשבות, יוכל לעשות זאת – אך יום חופש או יום בחירה יקוזז מהמכסה שצבר. זאת, בניגוד להודעת רשויות מקומיות רבות שהצהירו כי יום הבחירה לא יתקזז.

על פי הנחיית הרשקוביץ, גם יציאה מוקדמת או יציאה באמצע יום עבודה, תתאפשר רק על חשבון מכסת החופשה הצבורה. עם זאת, עובד שאין ברשותו ימי חופש, יוכל להשתתף במחאה על חשבון הימים שיצבור בשנה הבאה. על פי הנחיית נציב שירות המדינה, על משרי הממשלה לקיים פעילות בנושא האלימות כלפי נשים.

 מפגינות ומפגינים נגד אלימות כלפי נשים בביה"ח הלל יפה בחדרה

מפגינות ומפגינים נגד אלימות כלפי נשים בביה"ח הלל יפה בחדרה (דוברות בי"ח הלל יפה )

 
 צוותים רפואיים מפגינים בבית החולים בני ציון בחיפה
 

צוותים רפואיים מפגינים בבית החולים בני ציון בחיפה (דוברות בי"ח בני ציון )