המחאה האלימה בצרפת: גם התיכוניסטים ונהגי האמבולנס הצטרפו

בני הנוער מוחים על רפורמה בתנאי הקבלה למוסדות ההשכלה הגבוהה ושבעה מהם כבר נעצרו • אישה נהרגה כשמיכל גז מדמיע עף לתוך ביתה • רה"מ דן עם האופוזיציה במציאת פתרון

המחאה בצרפת מתרחבת: אתמול (שני) הצטרפו למפגינים במדינה גם תלמידי התיכון שמוחים נגד השינויים בדרישות הקבלה למכללות והאוניברסיטאות. המפגינים הצעירים חסמו כבישים, הציתו פחי אשפה וגרמו לנזקים למכוניות ובתי עסק. שבעה מהם נעצרו. ראש הממשלה אדוארד פיליפ נפגש עם מנהיגי מפלגות האופוזיציה בניסיון למצוא פתרון למחאה ברחבי המדינה.

יחד עם תלמידי התיכון הצטרפו למחאה גם נהגי האמבולנסים במדינה שהצטרפו למחאות בעקבות רפורמה הנוגעת לעסקיהם ועבודתם.

במקביל לגל המצטרפים למחאות, אישה כבת 80 נהרגה אתמול כתוצאה ממיכל גז מדמיע שנכנס דרך חלון ביתה שבמרסיי. מאז תחילת ההפגנות לפני כשלושה שבועות, נהרגו ארבעה אנשים.

 הפגנות בפריז, צרפת

הפגנות בפריז, צרפת (רויטרס )

 

כ-1,500 מפגינים, אנשי ארגון "האפודים הצהובים", התעמתו בשבת עם המשטרה בפריז, בשאנז אליזה, במחאה על המדיניות הכלכלית של הנשיא עמנואל מקרון. המשטרה השתמשה בגז מדמיע, ו-287 מפגינים נעצרו. כמו כן, כ-100 בני אדם נפצעו - 14 מהם שוטרים. מספר תחנות רכבת תחתית בעיר נסגרו. המפגינים הציתו בניינים סמוך לשדרת הקניות המפורסמת ובתקרית אלימה במיוחד נגנב רובה סער מניידת משטרה שהוצתה. שר הפנים הצרפתי מסר כי לפחות 75 אלף בני אדם הפגינו ברחבי המדינה. יותר ממיליון בני אדם חתמו על עצומה נגד עליית מחירי הדלק הצפויה שהציתה את המחאה.

זוהי ההפגנה השלישית של הארגון. בסוף השבוע שעבר יצאו כמה אלפי בני אדם להפגין ברחובות פריז, במחאה על עליית מחירי הדלק הצפויה ב-1 בינואר הקרוב. מוקד ההפגנות היה גם אז בשדרות השאנז אליזה, שם התעמתו המפגינים עם שוטרים רבים שהגיעו למקום והשתמשו ברימוני גז ובאמצעים שונים לפיזור הפגנות. כלי התקשורת במדינה דיווחו כי עשרות בני אדם נעצרו.

  ההפגנות האלימות בפריז על רקע עליית מחירי הדלק

ההפגנות האלימות בפריז על רקע עליית מחירי הדלק ( רויטרס)

 

ארגון המחאה "האפודים הצהובים", נקרא על שם האפודים הזוהרים אותם פעיליו לובשים. המפגינים מטעמם הארגון מוחים נגד המדיניות הכלכלית כולה של נשיא צרפת, עמנואל מקרון. ההפגנות אינן מזוהות עם זרם פוליטי אחד, ומשתתפים בו בעיקר גורמים מהימין הקיצוני ומהשמאל הקיצוני, שמתנגדים למקרון ולמדיניותו. חלק מהם קוראים למקרון להתפטר, תוך שהם רוכבים על השפל בתמיכה בנשיא ברחוב הצרפתי.