"יודעת לרקוד טוורק?": השאלה הסקסיסטית שנשאלה זוכת כדור הזהב

הכדורגלנית אדה הגרברג השיבה בשלילה לשאלת המנחה, מרטין סולוויג, ופנתה לעזוב את הבמה. "ההרגשה שאנחנו חיים בעולם של גברים מתסכלת, אני עובדת קשה להגשמת חלומותיי"

תקרית סקסיסטית נרשמה אמש (שני) בטקס הענקת "כדור הזהב" בפריז, כשהזוכה בקטגוריית הנשים, הכדורגלנית אדה הגרברג הנורווגית, נשאלה במעמד קבלת הפרס על ידי מנחה שותף אם היא יודעת לבצע ריקוד "טוורקינג". הגרברג בת ה-23 השיבה בשלילה לשאלה הפוגענית ופנתה לרדת מהבמה.

פרס כדור הזהב מוענק לכדורגלני השנה באירופה ולראשונה מאז היווסדו של המפעל בשנת 1956, ניתן השנה הפרס גם לנשים. הגרברג, חלוצת קבוצת הכדורגל הצרפתית אולימפיק ליון הובילה אותה לזכייה בליגת האלופות בחודש מאי השנה, ונקראה לעלות לבמה יחד עם הדי ג'יי מרטין סולוויג בן ה-42. עם זאת, על הרגע ההיסטורי האפילה שאלתו של סולוויג ששאל אם היא יודעת "טוורק" כדי שתוכל לרקוד על הבמה לצלילי המוזיקה. הכדורגלנית המוערכת לא יכלה להסוות את תחושת האכזבה שעלתה בה מהשאלה ולאחר שכאמור השיבה בשלילה, היא פנתה לעזוב את הבמה. עם זאת היא נתבקשה על ידי המנחה, דויד ז'ינולה, להשאר לריקוד נוסף, לו הסכימה בחוסר רצון.

"אני חייבת לומר שלפעמים זה מתסכל מאוד שישנם רגעים או סיטואציות שאני מרגישה שאנחנו חיים בעולם של גברים", אמרה הגרברג בריאיון ל"גארדיאן" הבריטי. "אך בו זמנית, אף פעם לא ראיתי את עצמי שונה מכדורגלן גבר. תמיד הרגשתי שאני אותו דבר, שאני עובדת קשה כדי להשיג את החלום שלי, כמו כל אישה אחרת כאן, וזו הדרך שבה אנחנו חייבים להסתכל על זה".

ברשתות החברתיות הגיבו בזעם להתבטאותו של סולוויג. כך למשל, כתב הספורט האמריקני, גרנט והאל, צייץ כי מדובר ב"זבל מוחלט. סולוויג ביקש מהגרברג לבצע טוורק אחרי שקיבלה את הפרס. אהבתי את תגובתה. זה סוג השטויות שאתלטיות צריכות להתמודד איתו על בסיס יומי בעולמנו".

לאחר התקרית התנצל סולוויג בפני הגרברג, שמאוחר יותר אמרה ל-BBC כי היא אינה רואה בתקרית הטרדה מינית. "אני מתנצל בפני כל מי שעשוי היה להפגע", צייץ הדי ג'יי בסרטון בחשבון הטוויטר שלו. "זו הייתה בדיחה רעה, הסברתי זאת להגרברג ואני מתנצל בפני מי שנפגע", כתב בציוץ נוסף.

סולוויג, שניגן מוזיקה לאורך הטקס, גם רקד קודם לתקרית עם הגרברג לצלילי פרנק סינטרה. "אני קצת מופתע מהדברים שאני קורא ברשת", הוסיף הדי ג'יי בסרטון שפרסם בטוויטר. "זה נובע מרמת האנגלית שלי וההבנה שלי את התרבות, לא התכוונתי להעליב אף אחד".

בהמשך אמרה הגרברג ל-BBC כי סולוויג אכן התנצל בפניה. "הוא בא אלי לאחר מכן והיה עצוב מאוד שכך התגלגלו העניינים" אמרה הכדורגלנית.