ראש הממשלה נתניהו מדליק נרות בבריסל עם שר החוץ האמריקני פומפאו, גבי פרקש

דנים בדרכים לבלום "תוקפנות איראן": רה"מ הדליק נרות עם פומפאו

נתניהו נפגש עם שר החוץ האמריקני בבריסל. לראש הממשלה התלוו ראש המוסד, ראש המל"ל והמזכיר הצבאי. במוקד הפגישה: ההתבססות האיראנית במזרח התיכון

  • פורסם ב:
  • 03/12/2018 21:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/12/2018 00:27
  • |
  • כתבים:
  • יוסף ישראל

איראן במוקד: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש אמש (שני) בבריסל עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו. בפתח הפגישה הדליקו השניים נר שני של חנוכה ולאחר מכן דנו השניים בהתפתחויות האזוריות בארבע עיניים. לראש הממשלה התלוו ראש המוסד, ראש המל"ל והמזכיר הצבאי. הפגישה בבריסל נקבעה בתחילה להתקיים ביום רביעי הקרוב, אך הוקדמה בשל הלווייתו של ג'ורג' בוש האב.

בפתח הפגישה אמר נתניהו לפומפאו: "אני רוצה להודות לך על כל פועלך, על הצהרותיך התקיפות בנושא ההפרה האחרונה של איראן בעקבות ירי הטילים הבליסטיים. אני מצפה לדון עמך בדרכים בהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים, ולהמשיך במאמצינו להשיג שלום וביטחון עבור כולם".

 ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני פומפאו בפגישתם בבריסל
 

ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ האמריקני פומפאו בפגישתם בבריסל (גבי פרקש )

 

בחשבון הפייסבוק שלו כתב ראש הממשלה כי שוחח עם שר החוץ האמריקני "על הדרכים בהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים"

פומפאו סיכם את פגישתו אמש עם רה"מ נתניהו בבריסל, בחשבון הטוויטר שלו: "הדגשתי את מחוייבות ארצות הברית לביטחון ישראל ואת זכותה להגן על עצמה; איחלתי לנתניהו חנוכה שמח והדלקנו נרות".

עוד נמסר ממשרד החוץ האמריקני בתום פגישת השניים כי: "השר פומפאו שב והדגיש את תמיכת ארצות הברית בחימום היחסים והדיאלוג בין ישראל לשכנותיה במזרח התיכון ובאפריקה, בהן צ'אד ועומאן. כמו כן, הדגיש השר את הנחישות האמריקנית להתעמת עם האיום האיראי באמצעות לחץ מקסימלי".

ביום שבת טען פומפאו כי איראן ביצעה ניסוי בטילים בליסטיים לטווח בינוני והפרה את החוק הבינלאומי. פומפאו כתב את הדברים בחשבון הטוויטר שלו. "המשטר האיראני ירה טיל בליסטי לטווח בינוני שמסוגל לשאת מספר ראשי נפץ. הניסוי הזה מפר את החלטת האו"ם 2231. אנו מגנים פעולה זו וקוראים לאיראן לחדול מפעולות דומות", כתב פומפאו.

למחרת, אמר דובר צבא איראן כי "איראן תמשיך בניסויי הטילים שלה כחלק מתוכנית ההגנה של המדינה". מוקדם יותר, בכיר איראני השיב לטענות ארצות הברית ואמר שהתוכנית היא הגנתית ואינה מפרה את החוק. עם זאת, דובר משרד החוץ של המדינה לא הכחיש או אישר כי מדינתו אכן ביצעה ניסוי טילים.

היום גינתה צרפת את ניסוי הטילים: "צרפת מודאגת מניסוי הטילים שנערך ביום שבת. מדובר באירוע פרובוקטיבי שמערער את היציבות", מסרה דוברת משרד החוץ הצרפתי שהוסיפה כי הניסוי מפר את החלטת מועצת הביטחון 2231.