הטיול נערך בקיץ - למרות שלא אושר: המחדל שקדם לאסון השיטפון

מותו של נער בן 18 במהלך טיול מכינה בנגב צריך היה צריך להדליק נורת אזהרה. ייתכן שהפקת לקחים הייתה יכולה למנוע את אסון צפית שהתרחש בנסיבות דומות 4 שנים לאחר מכן

שלוש שנים לפני האסון בנחל צפית, מת אריאל ניומן בן ה-18 ממכת חום, במהלך טיול שהוציאה מכינת "יעוד" בנחלים משמר וצאלים. הטיול, שמסווג במשרד החינוך ל"מיטיבי לכת", לא מאושר ליציאה בחודשי הקיץ. אף על פי כן, הוחלט במכינה לקיימו בחודש ספטמבר תחת עומס חום כבד - בניגוד לנהלים. ביום השני לטיול, לאחר שעות שינה מעטות בלילה ושעות של הליכה מאומצת בשמש, אריאל התמוטט. כשלוחמי 669 הגיעו לחלצו הוא כבר לא היה בין חיים.

למרות המחדלים וההתנהלות הרשלנית של מנהלי המכינה, במשטרה אפילו לא פתחו בחקירה פלילית נגד ראש המכינה, יעקב שפירא, והמדריך הראשי, ג'וש אטינגר. במשטרה גם לא טרחו לזמן את החניכים, פרט לאחד, שסובל מלקות שמיעה חריפה ונבחר על ידי אטינגר עצמו.

 אריאל ניומן, שנהרג במהלך טיול של המכינה "יעוד"
 

אריאל ניומן, שנהרג במהלך טיול של המכינה "יעוד" ( חדשות עשר)

 

יתכן שבדיקה קפדנית יותר ותחקיר מקיף של המקרה תוך הפקת לקחים, היו יכולים למנוע את האסון הקשה שהתרחש בנחל צפית, שבו נספו עשרה חניכי מכינת בני ציון. יותר מארבע שנים אחרי המקרה, על אף שורת המחדלים שהובילה למותו של אריאל - עד היום איש לא נושא באחריות על מותו.

מטעם המשטר נמסר בתגובה: "המשטרה חקרה את המקרה המצער ביסודיות ובליווי הפרקליטות תוך ביצוע מגוון פעולות חקירה, איסוף ראיות וגביית עדויות מכל המעורבים במטרה להגיע לחקר האמת. עם סיום החקירה וביצוע ההשלמות הנדרשות הועבר תיק החקירה לעיון הפרקליטות ונכון להיום הוא נדון במחלקת בג"צים של הפרקליטות".

מטעם הפרקליטות נמסר בתגובה: "לאחר דיון בעתירה שהוגשה נגד ההחלטה לסגור את התיק ובעקבות המלצת השופטים, בוצעה לאחרונה השלמת חקירה, שבמסגרתה נגבתה עדותו של אחד החניכים. גם לאחר בחינה מחודשת של הנושא על ידי פרקליטות מחוז דרום   וכן על ידי המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים נמצא כי אין מקום לשנות את ההחלטה הקודמת, שלפיה יש לסגור את תיק החקירה עקב חוסר ראיות. התיק תלוי ועומד לקראת הכרעה בבית המשפט".

מהמכינה סרבו להגיב לפרסום הכתבה.