מטמון מטבעות הזהב שנחשף בנמל קיסריה, יניב ברמן, באדיבות החברה לפיתוח קיסריה

"אירוע היסטורי דרמטי": מטמון זהב בן 900 שנה נמצא בקיסריה

במהלך עבודות שימור נרחבות בנמל קיסריה, נמצאו מטבעות ועגיל זהב שהוסתרו בדופן באר מים. לפי רשות העתיקות, יתכן שהיו שייכים למשפחה אמידה בעת הכיבוש הצלבני של העיר

במהלך עבודות חפירה ושימור נרחבות, המתבצעות בימים אלו בנמל קיסריה, נמצאו מטבעות ועגיל זהב בני כ-900 שנה. מטמון הזהב נמצא בתוך כלי ברונזה קטן, והוסתר בדופן של באר מים שהייתה שייכת לבית בשכונה המתוארכת לתקופות העבאסית והפאטימית. הממצאים החדשים יוצגו לאורך חג החנוכה בנמל קיסריה.

לדברי מנהלי החפירה, ד"ר פטר גנדלמן ומוחמד חאטר מרשות העתיקות, המטבעות מתוארכים לסוף המאה ה-11, ומתקשר לאחד האירועים הדרמטיים בהיסטוריה של קיסריה – הכיבוש הצלבני של העיר בשנת 1101. "לפי העדויות, באירוע זה נטבחו רוב תושבי קיסריה בידי צבאו של בולדווין הראשון, מלכה של ממלכת ירושלים הצלבנית", אמרו. "יש להניח שבעל הבית שהחביא את המטמון שנחשף, כמו גם בני משפחתו, נספו בטבח או נמכרו לעבדות, ולכן לא זכו לשוב ולאסוף את רכושם".

 אחד מעגילי הזהב שנחשפו בנמל קיסריה
 

אחד מעגילי הזהב שנחשפו בנמל קיסריה ( יניב ברמן, באדיבות החברה לפיתוח קיסריה)

 


ממצא חשוב זה מתווסף לשני מטמונים בני אותה התקופה שנמצאו קרוב למקום גילויו של המטמון הנוכחי – האחד, של תכשיטי זהב וכסף, נמצא בשנות ה-60 של המאה הקודמת, והשני של כלי ברונזה שנמצא בשנות ה-90. כיום מוצגים המטמונים האלה במוזיאון ישראל שבירושלים.

לדברי ד"ר רוברט קול, מומחה מטבעות ברשות העתיקות "חמישה מהמטבעות שנמצאו יוצרו בצורה קעורה, והם שייכים לתקופתו של הקיסר מיכאל השביעי דוקסוס. מדובר במטבעות זהב שלא ידוע שהיו חלק ממחזור הכספים בארץ, והדבר עשוי להצביע על קשרי מסחר בין קיסריה וקונסטנטינופול באותה התקופה. מעניין לדעת שכל מטבע זהב כזה, שוויו היה אז כשל משכורת שנתית של איכר פשוט, ולכן נראה שמי שהחזיק במטמון הייתה משפחה אמידה".