ארבעת הצעירים שמתגייסים למחזור נובמבר 2019 של הנח"ל, חדשות עשר

"תקשיב למפקדים ותהיה מנומס": הפנים החדשות של חטיבת הנח"ל

אלכסיי מיקנעם, דניאל מת"א, גיא מתמרת וליאור מבת ים הם חלק ממאות הלוחמים שהתגייסו במחזור נובמבר לחטיבה - בדרכם לחלוק גורל משותף וכומתה ירוקה • "עד מתי נוב' 18"

"כל בחור טוב לנשק, כל בחור על המשמר", טוען המנון הפלמ"ח, אבל הסטטיסטיקה היבשה מספרת סיפור אחר, צבא ההגנה לישראל של סוף 2018 הוא צבא של חצי העם - רק 50 אחוזים מהגברים הישראלים מתגייסים לצה"ל. הנוער בישראל זוכה לשלל כינויים ושמות: דור הסמארטפונים, דור מפונק, אגואיסט, טכנולוגי. אמרו עליהם שהם איבדו את יכולות התקשורת הבין אישית, שהם לא יודעים מהי פעילות גופנית, בזמן שהם בוהים במסכים. ברקע הדברים האלו, ליוו מצלמות חדשות עשר ארבעה צעירים ישראלים בדרכם לגיוס לחטיבת הנח"ל, ותיעדו את סיפורם האישי בדרך הפיכתם ללוחמים.

אלכסיי שניידרוב, בן 21 מיקנעם, עלה לארץ מאוקראינה לפני שנה. רגע לפני שהוא מתגייס, חבריו בחברת המכשור הרפואי, "אינמוד" ערכו לו פרידה מרגשת. אלכסיי לוקח בחשבון שהמפקד שלו בטירונות יהיה צעיר ממנו בשנתיים, אך הוא לא מתרגש מזה. מבחינתו, השירות הוא הדבר המשמעותי. "כל מי שאני מכיר היה בקרבי וגם אני רציתי", אמר. משפחתו, מכירה היטב את נטל השירות הצבאי. סבו שירת בצבא ברית המועצות לשעבר ואביו שירת בצבא האוקראיני. "הוא צריך להרגיש מה זה להגן על המולדת", אמרה אמו. "תקשיב למפקדים, תמלא הוראות ותהיה מנומס", ביקש ממנו סבו.    

דניאל דרנצ'ירו, הוא צעיר בן 19 מתל אביב, בוגר מגמת תיאטרון, דוגמן ושחקן. דניאל מספר שבעיניו גיוס לצבא הוא דבר חשוב, על אף תמונת המציאות שחבריו הבוגרים, בסט הצילומים, ציירו לו. "אתה לא יכול להתפתח בתחומים שאתה אוהב ורוצה", אמר לו דימה טליאנסקי, צלם בסט שדניאל עבד בו. "אני שונא לרוץ. אבל כדאי שאני אתחיל לאהוב", סיפר דניאל.

 ארבעת הצעירים שמתגייסים למחזור נובמבר 2019 של הנח"ל
 

ארבעת הצעירים שמתגייסים למחזור נובמבר 2019 של הנח"ל (חדשות עשר )

 

גיא זמרו, בן 19 מהיישוב הגלילי תמרת, הוא מוזיקאי שמתגייס לנח"ל לאחר שהתנדב לשנת שירות. גם לו, כמו לאלכסיי, עולם הצבא אינו זר שכן אביו הוא מג"ד במילואים בחיל התותחנים. "הוא ראה אבא שעושה 70 יום מילואים בשנה", אמר אביו, סא"ל במילואים ג'קי זמרו. "מדים ונשר הם לא דבר זר בבית, זה משהו שהוא נספג איתו", הוסיף. עם זאת, גיא מספר שהבחירה להיות לוחם לא הייתה שם מההתחלה. "תוך כדי שנת השירות, התחילו לעלות המחשבות. בצבא אני רוצה להיות בסיירת. במקום שאני גר, כולם הולכים לקרבי, כולם גיוס משמעותי. כולם חשוב להם לעשות את זה", אמר גיא.

ליאור לוי, בן ה-18 מבת ים, מכיר גם הוא מבית את השירות הקרבי, אביו היה תותחן ואחיו הגדול שירת כלוחם במג"ב. דניאל, דתי לשעבר שיצא בשאלה, מספר על הקשר של ביתו הדתי לצורך שלו לשרת בקרבי. "כל התנ"ך זה בעצם על מלחמות, אנחנו עם שרווי במלחמות. אנשים שנהרגו בשביל שאנחנו נוכל כרגע לדרוך, בין אם לעשות פה ריצה. זה לא היה פייר אם אני לא אלך ואתן דם", אמר. "אני אכוון הכי רחוק שאני יכול. מה שצה"ל יכול להוציא ממני, לנצל, לקחת. אין בעיה", הוסיף.

ארבעת הצעירים האלו, דניאל, גיא, ליאור ואלכסיי אומנם מגיעים מחלקים שונים כל כך בחברה הישראלית, אך נדמה שהתשוקות, החלומות, החששות, הדמעות והגאווה - נשארים דומים. הם ארבעה צעירים ישראלים שבשלב הזה לא מכירים אחד את השני, עדיין לא יודעים שעוד מעט יחלקו גורל משותף, כשיתגייסו יחד לחטיבת הנח"ל.