חוק הגיוס: בג"ץ נתן ארכה של חודש וחצי לחוקק נוסח חדש

לאחר שתוקף החוק פג, שופטי העליון דנו בבקשת הפרקליטות להאריכו ב-4 חודשים, והחליטו לקבלה באופן חלקי. ליברמן: "חושף את הממשלה למניפולציות של גורמים אנטי ציוניים"

בג"ץ נתן היום (ראשון) ארכה של חודש וחצי לחקיקת חוק הגיוס, שתוקפו נגמר אמש. הפרקליטות ביקשה ארבעה חודשים נוספים לגיבוש נוסח חדש, זאת עקב טענתה כי התפטרות ישראל ביתנו מהקואליציה הובילה לכך שאין רוב מובטח לנוסח החוק הקיים.

חוק הגיוס הוא אחד המכשולים העומדים בפני הקואליציה הצרה, וגורמים בסביבות ראש הממשלה נתניהו חששו שאם לא תינתן דחייה מבג"ץ, קיימת סבירות גבוהה שהחוק ייפול במליאה והממשלה תתפרק. כעת כאמור, נדחה האיום על הממשלה בחודש וחצי בלבד. 

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, הגיב להחלטה: "מצער שבג״ץ לא שם סוף פסוק לסוגיה הרגישה והכואבת המלווה את המדינה מיום הקמתה. בג״ץ בהחלטתו נתן אפשרות לגרירת רגליים נוספת של ממשלת ההישרדות והפך את נושא הגיוס לבעיה של מקח וממכר פוליטי החושף את הממשלה ללחצים ומניפולציות של גורמים אנטי ציוניים".

 חרדים מפגינים נגד גיוס
 

חרדים מפגינים נגד גיוס (רויטרס)

 

בשבוע שעבר הגישה פרקליטות המדינה בקשה לבג"ץ, לקבל ארכה לחקיקת חוק הגיוס: "התפטרותו של חבר הכנסת ליברמן מתפקידו כשר ביטחון ופרישתה של מפלגת ישראל ביתנו מהממשלה, הובילה לזעזוע בקואליציה, הנשענת כיום על 61 חברי כנסת", נכתב בבקשת המדינה שנכתבה לבקשת ראש הממשלה. "במצב הקיים, לעת הזו, אין רוב בקואליציה לנוסח החוק שגובש על ידי מערכת הביטחון ואשר עבר בקריאה ראשונה, באופן שמחייב היערכות מחדש בכל הנוגע להליכי חקיקה רגישים כגון אלו".

"בקשה זו מוגשת בלית ברירה", הוסיפה הפרקליטות בעת הגשת הבקשה, "על רקע היות סוגיית הסדרת גיוס לצבא של תלמידי הישיבות ש'תורתם אומנותם' אחת הסוגיות הסבוכות והמורכבות בותר בעומדות בפני החברה הישראלית - וכפועל יוצא מכך גם אחת הסוגיות הסבוכות והמורכבות ביותר המצויות על מדוכתה של הכנסת".

לפני כחודש וחצי, בצל המשבר בקואליציה, גורמים באגודת ישראל מסרו לחדשות עשר כי לאחר סיומה של ישיבת מועצת גדולי התורה, שהתכנסו על מנת לדון במשבר חוק הגיוס, הם "פועלים למנוע בחירות". הגורמים הבהירו כי חברי המועצה עומלים על ניסוח ההחלטה, אך הבהירו כי "הקו של האדמ"ורים מפויס".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא בטרם התקבלה החלטת בג"ץ, ואמר כי חוק הגיוס הוא "חוק טוב, חוק מאוזן". לדבריו, "הוא מאזן בין צורכי הצבא שהכין אותו, וכמובן צורכי הציבור החרדי. החוק הזה צריך לעבור, הגיע הזמן לשים אותו מאחורינו. זאת עמדתי, זאת צריכה גם להיות עמדת הממשלה, לטובת המדינה, לטובת הציבור החרדי, לטובת יחסי חרדים-חילונים. לכן אני קורא למועצת גדולי התורה שמתכנסת היום לקבל את ההחלטה הנכונה. החוק הזה טוב לישראל".