נתניהו , רויטרס

המלצת המשטרה בתיק 4000 - המכה הקשה ביותר לנתניהו • פרשנות

בניגוד לתיקים האחרים בעניינו, למקרה הזה היועמ"ש מנדלבליט מחוייב יותר, וזו הבעיה העיקרית של רה"מ • עד מדינה פוטנציאלי חדש: איש העסקים הניו יורקי זאב רובינשטיין

עם פרסום המלצות המשטרה בפרשת בזק-וואלה, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל היום (ראשון) מכה קשה, אולי המכה הקשה ביותר מכל החקירות בעניינו. הרבה יותר מתיק 1000 של קבלת "מתנות"  בשווי 700 אלף שקל מאנשי עסקים תמורת קידום לכאורה של ענייניהם האישיים והעסקיים, והרבה יותר מתיק 2000, שנוגע לעסקת השוחד לכאורה בין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס.

הסיבה היא שבניגוד לשני התיקים האחרים לגביהם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העלה ספקות וחש פחות מחויבות, תיק 4000 הוא תיק אותו מנדלבליט אימץ כתיק שחיתות לכאורה כבר בשלב מוקדם יחסית. מנדלבליט סבור כי החשדות נגד נתניהו ורעייתו בפרשה בזק-וואלה חמורים וממשיים בהרבה משני התיקים האחרים.

הסיפור המרכזי בתיק 4000 אינו רק הטיית הסיקור הבוטה באתר וואלה, הסיקור האוהד המוזמן, העלמת כתבות ביקורתיות והתערבות לכאורה במינוי עורכים וכתבים. חשוב מכך – העניין המרכזי בתיק 4000 אלה ההטבות הרגולטוריות האדירות שעל פי החשד נתניהו העניק כשר התקשורת לחברו שאול אלוביץ' – בדמות ביטול רפורמת הטלפון הקווי ואישור מיזוג בזק עם יס. ההטבות הללו היו שוות לאיש העסקים מאות מיליוני שקלים ועלו לאזרחי ישראל למעלה מ-2000 שקל בשנה שהיו נחסכים אם הרפורמות היו יוצאות לדרך.

 
 ראש הממשלה נתניהו בכנס הרמת כוסית של הליכוד

ראש הממשלה נתניהו בכנס הרמת כוסית של הליכוד (חדשות עשר )

 


דמות המפתח החדשה
 

בהודעת המשטרה שפורסמה היום הוזכרה דמות מפתח חדשה שעד היום לא שמענו על מעורבותה בפרשה – איש העסקים זאב רובינשטיין. המשטרה ביצעה חיקור דין של רובינשטיין בחו"ל מה שהביא לעיכוב פרסום המלצות המשטרה.

מעורבותו של רובינשטיין מעניינת כיוון שהוא האיש של משפחת נתניהו בניו יורק. בפעמים רבות בהן בני הזוג נתניהו ובנם יאיר טסו לניו יורק – כולל כאשר נתניהו כבר ראש ממשלה - רובינשטיין היה מארח אותם – בעיקר את שרה ויאיר נתניהו - ולוקח אותם למסעדות ובילויים.

נגד רובינשטיין התגבשה תשתית ראייתית לתיווך לשוחד בין אלוביץ' לבין נתניהו. המשמעות היא שרובינשטיין הוא פוטנציאל אדיר להפוך לעד מדינה נוסף נגד משפחת נתניהו. כמות המידע שהוא אוצר בתוכו לגבי משפחת נתניהו היא אדירה, לכן אם אותו רובינשטיין יבין שזה עכשיו הוא או בני הזוג נתניהו, אז כמו שלמה פילבר וניר חפץ, גם רובינשטיין עשוי להפוך לעד מדינה.

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ'

ראש הממשלה נתניהו ושאול אלוביץ' (רויטרס )

 


המלצות המשטרה
 

כאמור, המשטרה פרסמה היום את המלצותיה בתיק 4000, במסגרתו קיבל נתניהו, על פי החשד, סיקור מחמיא באתר החדשות "וואלה", בתמורה להטבות רגולטוריות עבור קבוצת "בזק". המשטרה הודיעה כי נמצאה תשתית ראייתית על מנת להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עוד המליצה המשטרה להעמיד לדין את אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, בשוחד, מרמה ושיבוש הליכי משפט. המשטרה הודיעה גם כי קיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין את בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ', וזוגתו איריס בגין מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נגד שאול אלוביץ' קיימת גם תשתית להעמדה לדין בגין עבירות ניירות ערך.

החשד המרכזי בתיק, הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש להתערב ישירות ובעקיפין בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.

מממצאי חקירת הממשלה עולה, כי בין השנים 2012 ל-2017, התערבו ראש הממשלה ואנשיו באופן בוטה בתכנים שפורסמו באתר החדשות "וואלה", וכן ביקשו להשפיע על מינויים של כתבים ועורכים באתר, תוך שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

 

 וואלה

וואלה (חדשות עשר)

 

בתיק 4000 התקיימה חקירה נרחבת, בין החודשים פברואר לנובמבר 2018, במסגרתה נחקרו 13 חשודים, ונגבו עדויותיהם של כשישים עדים. במהלך החקירה נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט על סך 118 מיליון שקלים. הסכמי מדינה נחתמו עם שני חשודים – שלמה פילבר וניר חפץ, אשר חשפו לכאורה התנהלות פסולה בין נתניהו לאלוביץ'.

על פי הודעת המשטרה, התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר "וואלה" נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו, וזאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה.

עוד עלה מממצאי החקירה, כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר "וואלה", וזאת בתמורה להחלטותיו הרגולטוריות של נתניהו, לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק. זאת מתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל, ובעל השליטה בה בפרט.

תגובות במערכת הפוליטית
 

חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה הגיבו לפרסום המלצות המשטרה נגד ראש הממשלה נתניהו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשת "וואלה-בזק". החשד המרכזי בתיק, הוא שראש הממשלה לקח שוחד ופעל תוך ניגוד עניינים, בכך שהתערב ופעל בהחלטות רגולטוריות המיטיבות עם שאול אלוביץ' ועם "קבוצת בזק", ובמקביל דרש להתערב ישירות ובעקיפין בתכני אתר "וואלה" באופן שיטיב עמו.

בישיבת שרי הליכוד, השר ישראל כץ אמר כי הוא מחזק את ראש הממשלה. ראש הממשלה נתניהו הודה לכץ והוסיף: "אתם כנראה לוקחים את זה יותר ברצינות ממני". חבר הכנסת דודי אמסלם התייחס לפרשה במרומז ואמר בחשבון הטוויטר שלו "מה שהכי מפתיע זה העיתוי המושלם".
 


 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, קרא להתפטרות נתניהו בעקבות פרסום ההמלצות: "ראש ממשלה עם כל כך הרבה פרשיות שחיתות סביבו לא יכול להמשיך בתפקידו ועליו להתפטר. אדם שמונע על ידי אובססיה חולנית על מה יגידו עליו בתקשורת לא יכול להנהיג את מדינת ישראל. וכל יום נוסף בתפקידו הוא נזק לאזרחי ישראל".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני קראה להקדמת הבחירות: "נתניהו חייב ללכת לפני שיהרוס את גורמי אכיפת החוק כדי להציל את עורו. לעם ישראל מגיעה מנהיגות נקיה. הכרעה בבחירות עכשיו".