הבשורה על פי אדל: המהפך בדמותו של הבעל שם טוב בקרב החילונים

בשנים האחרונות קהלים שאינם דתיים מתקרבים להגותו של אבי התנועה החסידית. קרבה זו הפכה את הספר "אדל", שבו מגוללים חייו, לרב מכר. "תורתו זורמת בדנ"א של היהדות"

בשנים האחרונות יותר ויותר חילוניים ודתיים מתקבצים יחדיו בקבוצות לימוד, קבוצות מדיטציה או קבוצות שירה ומתחברים אל הגותו של אבי תנועת החסידות הבעל שם טוב, הלוא הוא רבי ישראל בן אליעזר שחי לפני 250 שנים. לא מדובר בגל חדש של חזרה בתשובה, אלא בתופעה חדשה ומרתקת שקיבלה את השם "ניאו חסידית". בקרב הדתיים הסרוגים התופעה קיימת כ-15 שנים, עכשיו זה הגיע אל המרכז החילוני.

הקרבה הרעיונית-מודרנית אל החסידות ומורשתה, הפכה את "אדל", ספרה החדש של יוכי ברנדס על חייו של הבעל שם טוב, לרב מכר, כמעט מיד עם יציאתו לפני כחודשיים. "הבעל שם טוב רלוונטי לחיינו לא רק בגלל שתורתו זורמת בדנ"א של היהדות בכלל, אלא שיש כאן משהו, בחברה הישראלית קורה משהו, שמאוד מתאים לבדוק מי באמת היה הבעל שום טוב, מה באמת הייתה תורתו", סיפרה. "דבר נוסף שאני אישית למדתי מהבעש"ט, זה שנפילות ואפילו חטאים לא צריכים להביא לאשמה. אשמה זה דבר רע, היא לא מביאה אותנו לשום מקום", הוסיפה.

לדבריה אחת המהפכות הכי דרמטיות שערך הבעל שם טוב בחברה היהודית היא זו החברתית. "עד הבעל שם טוב, הלמדנים נחשבו. אתה צריך ללמוד וככה אתה עובד את אלוהים. פתאום בא הבעל שם טוב ועושה מהפכה והוא אומר, 'אני מסתכל למעלה, אני עולה למעלה, ואני רואה שפשוטי העם קרובים לקדוש ברוך הוא, הרבה יותר מהאליטות שכל היום מתפלפלות בשביל להראות כמה הן חכמות", אמרה.

 יוכי ברנדס, מחברת הספר "אדל"
 

יוכי ברנדס, מחברת הספר "אדל" (חדשות עשר )

 

לאורך 50 עמודי ספרה מצליחה ברנדס להקים לתחייה את דמותו של האיש שמשמש השראה לחילונים ולדתיים כאחד, אבל עליו עצמו כמעט ואין שום תיעוד אישי. בכתיבתה הופכת ברנדס את הדמויות המיתיות כמעט של היהדות לאנשים בשר ודם, אלא שלעיתים זה לא בדיוק מתכתב עם המחקר ההיסטורי עליהם. כך למשל, כמעט ולא קיימים מקורות היסטוריים אודות קורותיה של אדל, ביתו של הבעל שם טוב והגיבורה של הספר, שדרך עיניה מגוללת ברנדס את סיפורו של אביה.  

"אני אומרת בגלוי שאני עושה את זה", אומרת ברנדס. "אם אני מגלה אישה שמדברים עליה ומזכירים אותה ונותנים לה כוח, היא כנראה עם נוכחות גדולה. היא מלווה את אבא שלה במסעו לארץ ישראל. המסע הכי משמעותי של הבעל שם טוב שהוא בעצם הולך לבדוק האם הוא המשיח. היא לצידו אדל, לא החסידים ולא התלמידים. התפקיד שלי היום, גם כצאצאית שלה וגם כסופרת, זה להראות מה היא עשתה. אני מגלה שתוך כדי התחקיר שבלי אדל, תורתו של הבעש"ט הייתה לגמרי שונה וספק גדול שהתורה הייתה מתקיימת ולא נכחדת", הוסיפה.

"אדל" של ברנדס מייצר מהפכה, לא רק בתפקיד המכריע שהעניקה לבתו של הבעל שם טוב, אלא גם בתיאורים המרתקים שלה על כוחותיו ומנהגיו החריגים. מיכולותיו לבצע עליות נשמה ולתקשר עם העולמות העליונים, יהיו אשר יהיו, ועד חיבתו היתרה לכוס משקה ולעישון לילקע. בספר יש משהו שכל כך חסר גם בחילוניות האתאיסטית וגם בדת הממוסדת, קוראים לזה "נשמה".