מחדלים חמורים בהתנהלות הרכבת, חדשות עשר

"ניסוי בחיי אדם": המחדלים החמורים שמסכנים את נוסעי הרכבת

שלושה מנהלי עבודה ומומחי בטיחות שעבדו על פרויקט חשמול מסילת הרכבת בקו ת"א-ירושלים מעידים על שורת עבירות בטיחות שמסכנות את חיי הנוסעים • "המפצח"

לא מעט דובר בחודשים האחרונים על מחדלי הרכבת: זה התחיל באיחור בפתיחת הקו המהיר בין ירושלים לתל אביב, שעדיין מגיע רק עד נתב"ג והמשיך בסדרת תקלות שגרמו לעיכובים ולעומסים בקווים ברחבי הארץ. שלושה שומרי סף הסכימו להעיד בפני מצלמות חדשות עשר אודות השיטה שגורמת לכל אותם מחדלים, ומסכנת את חיי הנוסעים ברכבת.

ערן זפוליו הוא מנהל עבודה בפרויקט מסילת הרכבת ת"א-ירושלים ומועסק על ידי חברת הקבלן הספרדית "סמי", מאז אוגוסט השנה. מדי ערב, בטרם מתחילות עבודות הלילה על המסילות, מתבקש זפוליו לחתום על אישורי העבודה לצוותים. זפוליו מספר על אירוע חמור שבו התקרבה רכבת עמוסה במאות נוסעים אל כלי עבודה שסטתה מהמסילה בשל היעדר הבלמים. רק 40 סנטימטרים הפרידו בין שני הכלים ומנעו אסון המוני. "מילאנו דוחות, שינויים לא נעשו", סיפר זפוליו. "לא היו אישורים לכלים לעלות על המסילה. אין רישיון לנהגים שצריכים שיהיו להם רישיונות", הוסיף.

כדי להוכיח שלא מדובר בכשל חד-פעמי, הציג זפוליו שורת תמונות שצילם תוך כדי העבודות בקו לירושלים. באחת התמונות הציג כלי עבודה שנשרף באחת המנהרות מבלי שהיו בו שני מטפי כיבוי כנדרש על פי תקנות הבטיחות. בתמונה אחרת הציג פועלים שמתהלכים בצורה לא בטוחה על כבל של חשמל. "אני בתור הש"ג נתבקשתי לשתוק. 'אתה תראה דברים אל תדבר'", אמר בכאב.

 מחדלים חמורים בהתנהלות הרכבת
 

מחדלים חמורים בהתנהלות הרכבת (חדשות עשר )

 

שומר הסף השני הוא ויקטור אודורוב, ממונה בטיחות בפרויקט החשמול של מסילת רכבת ת"א-ירושלים. גם הוא הועסק על ידי חברת הקבלן "סמי" והתחיל את עבודתו בחודש יולי השנה. אודרוב שהיה מהנדס מסילת הרכבת של ברית המועצות, שמח כשמונה לאחראי הבטיחות של הפרויקט, אלא שאז הוא התחיל לשאול שאלות על ה"קטרוניות", אותם קטרים קטנים שמובילים את כלי העבודה על מסילת הרכבת. "הייתה קטרונית שלא עבד בה הספידומטר, והמהירות שלה הייתה מעל חמישה קמ"ש, היא הייתה על 15 קמ"ש".

לדבריו היה עד לסדרה של עבירות בטיחות במהלך העבודות, מחדלים שרכבת ישראל הייתה מודעת אליהם. הוא מתאר מקרים בהם פועלים עבדו ללא ציוד בטיחות שכלל וסט, קסדה ונעלי עבודה. בנוסף, סיפר על אירועים בהם נהגים היו צריכים לנהוג בצורה בלתי זהירה בגלל תקלה במערכת ההיגוי. "אין מישהו מוסמך ומקצוען. בגלל זה אני מפחד לנסוע ברכבת, אני ראיתי איך בנו אותה".

שומר הסף השלישי הוא שי וקסמן, מהנדס בניה ותיק שעבד בפרויקט חשמול מסילות הרכבת בישראל והועסק לכך על ידי חברת "ברן" משנת 2012. "אין פה חשמל לפי התוכנית. יש פה חשמל מאולתר. אין פה מערכת בקרה ארצית, כי מערכת הבקרה אמורה להתחבר למקום שעדיין לא קיים. יש פה אלתור מוחלט רק בשביל פופוליזם", סיפר. 

כדי לתת לנו דוגמאות לאלתור הישראלי בפרויקט מראה לנו וקסמן את התקנות שקבעה הוועדה לתשתיות לאומיות, בתחום הקרינה הנפלטת מחשמול המסילה. אלה קובעות שממוצע החשיפה לא יעלה על ארבעה מיליגאוס, יחידת מידה למדידת שדה מגנטי, אלה שתקנות אלו טרם נבדקו. "התקנות זה כמו חוק, רק אחרי שמוכיחים שעומדים בסף הזה, אז אפשר לתת רישיון הפעלה. כל עוד לא ניתן רישיון הפעלה – המסילה לא חוקית".  

לדבריו של וקסמן הוא העביר את הידיעה על שורת המחדלים למנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר. "נתנו לזה להתגלגל באיזושהי צורה", תיאר את תגובת המשרד למחדלים שהעביר. "זאת שערורייה לפרויקט לאומי. אף אחד לא רצה להקשיב לראייה הכוללת לניהול רציף של המושג 'חשמל', למהפכה התפיסתית. אין עם מי לדבר, מה שעושים על המסילה הזו על כל התקלות שקורות – זה ניסוי בחיי אדם", הוסיף.

מחדלים חמורים בפרויקט חשמול מסילת הרכב בקו ת"א-ירושלים
 

מחדלים חמורים בפרויקט חשמול מסילת הרכב בקו ת"א-ירושלים ( חדשות עשר)

 

במכתב שהעבירו השבוע למבקר המדינה מפרטים וקסמן וזפוליו את עבירות הבטיחות הקשות שבוצעו ועדיין מתרחשות הפרויקט. הנה כמה דוגמאות: תחנות החשמול שעליהן פועלת כיום הרכבת הינן תחנות ארעיות שלא תוכננו ותוקצבו בפרויקט, מרכז הבקרה שאמור היה לקום בלוד טרם הושלם הדבר מסכן את ביטחון ובטיחות נוסעי הרכבת המהירה. העבודות מבוצעות ללא בדיקה מוקדמת של השטח ועם תוכניות שלא תואמות את השטח. עובדים חסרי ניסיון בסיסי מועסקים ללא הדרכה. כלים לא תקינים וללא אישורים עולים על מסילת הרכבת – ומסכנים את תנועת הרכבות והפיקוח מצד רכבת ישראל לא מוודא שהעבודות הושלמו עד סופן.

אלא שעד שמבקר המדינה ישלים את הבדיקה הדחופה, ימשיכו כנראה  נוסעי הרכבת  להיות בסכנה. שומרי הסף שהחליטו להעיד כאן יכלו בשקט להקטין ראש, לחתום על אישורי העבודה והצהרות הבטיחות החלולות.  

שלושת שומרי הסף פוטרו, וזאת לטענתם לאחר שסירבו לשתף פעולה עם מנגנוני הטיוח. הם יודעים  שעל מזבח רצונו של שר התחבורה ישראל כץ לגזור עוד סרט בלוחות זמנים צפופים , מסכנים כאן חיי אדם. עוד הם יודעים, שתרבות ה"סמוך ויהיה בסדר", חייבת להפסק לפני שיקרה כאן אסון.

מטעם רכבת ישראל נמסר בתגובה: "הקו המהיר לירושלים עומד בכל תקני הבטיחות המחמירים וקיבל את אישור גורמי הבקרה בחו"ל וההצלה בישראל. הרכבת בחנה את הטענות באמצעות ועדה מיוחדת והן נמצאו חסרות בסיס". מבקר המדינה הודיע כי הוא פותח בבדיקת הטענות שהועלו בתחקיר ושהושמעו בוועדת הכלכלה בכנסת.