משה ציק'ו אדרי , חדשות עשר

מינוי במלכוד: גם אם אדרי יאושר – הכתם יישאר | פרשנות

החלטת ועדת גולדברג שלא להמליץ על הניצב בדימוס למפכ"ל המשטרה תמוהה. בסמכותו של ארדן להביא לאישור המינוי בממשלה, אך ספק אם אדרי ירצה לכהן בתפקיד - בצל הפרשה

המירוץ למפכ"לות: החלטת הוועדה למינוי בכירים, "ועדת גולדברג", שלא להמליץ על ניצב (בדימוס) משה (צ'יקו) אדרי, מתמיהה. עם זאת אין שאלה כי הפגישה בין אדרי לעורך דינו של רפי רותם, פיני פישלר, על רקע תלונה ישנה של רותם נגד אדרי – וזאת בזמן שהוועדה מתכנסת – היא טעם לפגם.

תפקידה של הוועדה למינוי בכירים הוא לברר את העובדות ולהמליץ, ובוודאי שאין זה תפקידו של המפכ"ל המיועד לקיים את הפגישה. כל הטענות היו צריכות להיות מובאות כחלק מהדיונים של הוועדה, ולא בפגישה כזו.

יש לציין ששרת המשפטים אילת שקד צודקת בטענתה שאין זה מתפקידה של הוועדה להחליט על מינוי המפכ"ל המיועד, אלא מדובר בוועדה מייעצת בלבד. כעת ארדן הודיע כי בכוונתו לפנות לוועדה ולנסות לשכנע אותה למנות את אדרי, וגם אם לא יצליח – בסמכותו לפנות לממשלה ולבקש לאשר את המינוי, למרות אי ההסכמות עם הוועדה.

 גלעד ארדן מכריז במסע"ת על המועמדים הסופיים לתפקיד המפכ"ל
 

יכול להביא לאישור - למרות הוועדה. ארדן (חדשות עשר )

 

לאחר המהלך של ארדן, השאלה החשובה תהיה אם הממשלה אכן תתמוך במינוי, והאם אדרי בכלל ירצה להתמנות חרף ההחלטה של ועדת גולדברג. שכן, אם יחליט לשמש כמפכ"ל, בהנחה כמובן שהמינוי יאושר, הפסילה בוועדה תהיה כמעמסה על גבו למשך כל תקופת הכהונה.

זאת ועוד, סביר להניח שגם אם המינוי יאושר, יוגשו עתירות לבג"ץ מטעם ארגונים אזרחיים, מה שיאפיל על ההליך בכל מקרה. בינתיים במשטרה יאלצו למנות ממלא מקום עד למינוי המפכ"ל הבא, סביר להניח שיהיה זה אחד הניצבים המכהנים, דוד ביתן, זוהר דביר או אחרים. בכל מקרה אלשיך לא יישאר בתפקידו.

זו אינה הפעם הראשונה שמינוי המפכ"ל מתעכב תחת השר ארדן. גם הליך המינוי של אלשיך הסתיים לאחר סאגה ארוכה, אחרי שמינויו של גל הירש נפסל. לזכותו של ארדן ייאמר שההליך הפעם נעשה באופן יותר נקי ותקין, ולכן החלטת הוועדה באמת אינה צפויה.