ארדן הודיע: לא מקבל את החלטת ועדת גולדברג, אבקש להופיע בפניה

השר לביטחון הפנים אמר כי אין בנימוקי הוועדה שלא למנות את אדרי כדי לבסס "דופי ערכי ונורמטיבי" בהתנהגותו. השרה שקד: מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה, לא הוועדה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (שישי) כי לא ישלים עם החלטת הוועדה למינוי בכירים לא לאשר את מינויו של ניצב בדימוס משה צ'יקו אדרי לתפקיד המפכ"ל. בהודעה שמסר הבהיר השר כי אינו מקבל את עמדת הוועדה וכי אין בנימוקיה כדי לבסס ״דופי ערכי נורמטיבי״ או "ליקוי בטוהר המידות בהתנהגותו של ניצב אדרי" ומכאן שאין בנימוקים להבנתו כדי למנוע את מינויו של הניצב בדימוס לתפקיד.  

החלטת הוועדה לא התקבלה בפה אחד, ושניים מחבריה, משה טרי ונציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, תמכו במינויו של אדרי. עם זאת, קולו הכפול של היו"ר, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, שיחד עם פרופסור טילה איינהורן התנגד למינויו של אדרי, הכריע את הכף. לדברי גולדברג ואיינהורן, אדרי "כשל בהתנהגותו" וב"שיקול דעתו" בשל פגישה שערך עם עורך דין

פנחס פישלר, המייצג את רפי רותם שהתלונן נגד אדרי, שלושה ימים לפני הופעתו הראשונה של אדרי בפני הוועדה. עוד ציינו השניים, את הנאמר בדו"ח מבקר המדינה מלפני שנתיים. לדבריהם, ממצאי הדו"ח מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר, וכן שאדרי אימץ נוהג שאינו מתיישב עם הקפדה על טוהר המידות במשטרה.   

בהודעת ארדן צויין כי פגישת אדרי-פישלר לא עסקה ברותם, אלא בטענותיו של פישלר כלפי המשטרה. לדברי השר, גם פישלר עצמו ציין כי לא הייתה כל כוונה בפגישה להשפיע על הפנייה לוועדה. הפגישה עם פישלר לא היתה בשל היותו מייצג את רפי רותם אלא בשל ביקורתו הכללית נגד משטרת ישראל. לגבי דו"ח המבקר, כך אמר השר, הרי שלכל היותר כפי שקבע המבקר לגבי ניצב בדימוס אדרי, מדובר בכללי מנהל תקין כפי שקיים בדו"חות מבקר רבים, ולא בפגם בטוהר המידות.

שרת המשפטים איילת שקד, תקפה את החלטת הוועדה ורמזה כי אדרי עדיין יוכל להתמנות לתפקיד: "מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה בהמלצת השר לביטחון הפנים, ולא שני חברי ועדת גולדברג. דעת שני האחרים, הנציב הרשקוביץ ומשה טרי, הגיונית. אי אפשר למנות מפכ"ל כאילוץ ולא לבצע את הבחירה הטובה ביותר בגלל מראית עין מאיזו פגישה. אדרי הוא קצין מצטיין ואף אדם אינו מושלם. הממשלה צריכה למנות את המועמד המתאים ביותר". עם זאת ולפי שעה, ארדן לא יעקוף את המלצת הוועדה ויפנה לאישור המועמד בממשלה, שכן הודיע שימנה ממלא מקום לתפקיד. 

 משה צ'יקו אדרי
 

משה צ'יקו אדרי (חדשות עשר)

 

חברי הכנסת מהאופוזיציה לא נשארו אדישים לסערה סביב תהליך מינויו של אדרי. ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני הגיב על החלטת הוועדה ותקף ישירות את ארדן: "צריך להוציא מידי השר לביטחון הפנים את מינוי המפכ״ל. הוא נכשל פעמיים. אם כך נראה תהליך הבחירה, מה הפלא שהפשע משתולל ברחובות? נשים נרצחות, טרור אחים בחברה הערבית ואמון הציבור במשטרה שואף לאפס". ביקורת דומה הוטחה נגד ארדן גם על ידי ח"כ יואל חסון, שכתב בחשבון הטוויטר שלו: "שר לביטחון הפנים שפעמיים לא מצליח למנות מפכ"ל צריך להתפטר". 

יו"ר הבית הפתוח בירושלים, ערן גלובוס, התייחס להחלטת ועדת גולדברג שלא לאשר את מינויו של אדרי לתפקיד המפכ"ל, וברך עליה: "לפני כשלושה שבועות סירבנו לשתוק למול מינוי פסול ומסוכן. היינו הראשונים לפתוח את תיבת בפנדורה של ניצב אדרי. הופעלו נגדנו כוחות רבים מן הרגע הראשון, אך מכבש השררה והיוהרה של השר ארדן לא הצליחו להביס את האמת - ניצב בדימוס אדרי אינו ראוי להיות מפכ"ל".

את הדברים אמר גלובס, תוך התייחסות למעורבותו של אדרי במחדל שהוביל לרצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בשנת 2015, אז כיהן כמפקד מחוז ירושלים. "אנו מברכים את יו"ר הוועדה כבוד השופט בדימוס גולדברג ואת חברת הועדה פרופסור איינהורן, שלא נכנעו לספינים ולציפוף השורות. לאזרחי ישראל מגיע מפכ"ל ומשטרה ללא דופי - וההחלטה היום היא צעד משמעותי בכיוון הזה", הוסיף גלובס. 

 השר לביטחון הפנים גלעד ארדן
 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן (חדשות עשר )

 

את הדברים אמר גלובס, תוך התייחסות למעורבותו של אדרי במחדל שהוביל לרצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בשנת 2015, אז כיהן כמפקד מחוז ירושלים. "אנו מברכים את יו"ר הוועדה כבוד השופט בדימוס גולדברג ואת חברת הועדה פרופסור איינהורן, שלא נכנעו לספינים ולציפוף השורות. לאזרחי ישראל מגיע מפכ"ל ומשטרה ללא דופי - וההחלטה היום היא צעד משמעותי בכיוון הזה", הוסיף גלובס. 

אתמול, מספר שעות לפני החלטת הוועדה, התייחס השר, במעמד טקס הפרידה של המפכ"ל היוצא אלשיך, לעיכוב בהודעה על ההחלטה בעניינו של אדרי, ואמר: כנראה שהתרבות הרעה עדיין לא הסתיימה. אני סמוך ובטוח שאדרי הוא האדם הראוי להוביל בשנים הבאות את משטרת ישראל". עוד הוסיף: "צר לי מאוד שקצין מצטיין, ששנים רבות נלחם בטרור ובפשיעה, צריך לעבור מסע הכפשות ושקרים, כפי שעבר בשבוועות האחרונים. כנראה שאת התרבות הרעה הזאת עדיין לא עקרו ממשטרת ישראל. אני מקווה שוועדת גולדברג תאשר את המינוי במהרה".