דיווחים בסוריה: צה"ל תקף בסיס איראני, "מטרות עוינות" יורטו

במדינה דיווחו כי מטוסי קרב ירו 4 טילים לעבר הבסיס דרומית לדמשק. צה"ל מסר כי נבדק ירי נ"מ לעבר שטח פתוח ברמת הגולן: "הדיווחים על פגיעה בכלי טיס ישראלים שקריים"

כלי תקשורת רשמיים בסוריה דיווחו אתמול בערב (חמישי) כי ההגנה האווירית הסורית הפילה מספר "מטרות עוינות" באזור העיירה אל-כיסווה, דרומית לדמשק, שם נמצא בסיס שהצבא הסורי מעוניין להחכיר לאיראנים. לפי הדיווחים, מטוסי קרב של צה"ל שיגרו 4 טילים לעבר הבסיס. מצה"ל נמסר כי במסגרת ירי טילי קרקע-אוויר סורים, זוהה על ידי מערכות ההגנה האוויריות איכון בודד לעבר שטח פתוח בצפון מזרח רמת הגולן. בשלב זה לא ברור האם אכן נפל בשטח ישראל. עוד נמסר מצה"ל כי דיווחים זרים על פגיעה בכלי טיס ישראלי או במטרה ישראלית אווירית שקריים.

בסוכנות הידיעות "STEP", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, מדווח כי המטוסים הישראליים תקפו את חטיבה 76 של צבא סוריה שממוקמת מדרום לעיירה כנאכר. כמו כן דווח על תקיפות גם באזור אל-דימאס. אתר המקורב למשטר הסורי מציין כי עולים דיווחים שכטב"מ ישראלי יורט ממערב לעיירה כנאכר שנמצאת בקרבת מחוז אל קונייטרה.

מקורות מוסרים לכלי התקשורת הסוריים הרשמיים כי "התוקפנות לא צלחה למרות שהייתה אינטנסיבית - אף אחת ממטרות התקיפה לא הושגה".

ביום ראשון הגיבה רוסיה למתקפת הכלור שביצעו המורדים הסורים על העיר חלב הנתונה לשליטת אסד ביום שבת: "המורדים ביצעו ירי פגזים ובהם גז כלור, מהאזור המפורז במחוז אידליב הסמוך. נדון בתקרית עם טורקיה, הערבה לאופוזיציה הסורית בהסכם הפסקת האש". על פי דיווחים בסוכנות "סאנא", למעלה ממאה בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בעקבות המתקפה.

בווידאו: תיעוד יירוטים בסוריה

בתוך כך, סוכנות הידיעות הסורית "STEP NEWS" דיווחה כי מטוסי קרב רוסיים הפגיזו שלוש פעמים באל-ראשדין שמערבית לחלב, ובח'אן טומאן, ליד נקודת התצפית התורכית שבדרום חלב. כמו כן דווח כי צבא אסד תקף באש ארטילרית את העיירה אל-לטאמנה בדרום אדליב. זאת, בתגובה לתקיפת המורדים שנעשתה אמש לטענת המשטר הסורי. יש לציין כי תקיפות אלו מהוות הפרה של הסכם סוצ'י בין הנשיא פוטין לנשיא ארדואן שנחתם בחודש ספטמבר האחרון וקובע אזור מפורז במרחב אידליב ממנו יורחקו "הארגונים הקיצוניים".

הטלוויזיה הסורית דיווחה אמש כי לפחות 107 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי לאחר שהתקשו לנשום בעקבות מתקפת מורדים בחלב. לפי הדיווח, המורדים השתמשו בטילים שחומשו בנשק כימי. סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה כי שני מוקדים בעיר שנתונה לשליטת אסד היו מטרת המתקפה. שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, קרא למועצת הביטחון של האו"ם לגנות ולהעניש את מתקפת המורדים על חלב, אותה כינה "אירוע טרור".

הטלוויזיה שמזוהה עם משטר אסד שידרה סרטונים ותמונות שמתארים את הפצועים, שחלקם הגיע לבית החולים בעקבות שאיפת גז כלור, זוכים לטיפול רפואי. אחד הרופאים שהתראיין סיפר כי הפצועים סובלים מבעיות נשימה ומבעיות ראייה. בד בבד, ארגוני זכויות אדם טוענים כי דווקא משטר אסד היה זה שגרם לפציעת האנשים. במקביל דווח כי לפחות תשעה בני אדם נהרגו מתקיפת צבא סוריה באידליב.

נפגע במתקפת טרור בסוריה
 

נפגע במתקפת טרור בסוריה (סוכנות הידיעות סנא )

 

לפני כחודשיים פורסם דוח של האו"ם שקבע כי המשטר הסורי השתמש בגז כלור במהלך הלחימה נגד המורדים בשלושה מקרים שונים השנה. לפי הדוח, פעולות התקיפה האלה, שנחשבות לפשעי מלחמה, העלו את מספר התקיפות הכימיות במדינה ל-39. 36 תקיפות מהן יוחסו לאסד. זהות העומדים מאחורי 6 המתקפות הנוספות עדיין לא ידועה.

"במהלך הכיבוש מחדש של רוטה בחודש אפריל, כוחות המשטר תקפו ריכוזי אוכלוסייה באמצעות נשק כימי", נכתב בדוח שהתבסס על 400 ראיונות. כמו כן, צויין שבמהלך המתקפות ברוטה, נעשה שימוש בטילי קרקע-קרקע. "התחמושת המתועדת נבנתה על בסיס טילים איראניים שסופקו לכוחות אסד", נכתב.