סקוטי ויילבקין, שחקנה של מכבי תל אביב, מכבי ת"א האתר הרשמי, ספי מגריזו

ד"ר סקוטי ומר ווילבקין: מכבי תל אביב זקוקה נואשות למנהיג

כאשר הם נמצאים בתחתית היורוליג, לצהובים לא נותר אלא לקוות שהכוכב יחזור לעצמו. מפגש מול קבוצה בינונית כמו באיירן מינכן הוא הזדמנות מצוינת לעשות זאת • כדור מהצד

מכבי תל אביב תגיע הערב (חמישי) למשחק מול באיירן מינכן כשהיא נושאת על גבה את כל קבוצות היורוליג. עונה שהתחילה עם ציפיות למיקום טוב בהצלבה הגיעה מהר מאוד לנקודת שבר, שממנה יהיה קשה לקום. קשה, אך לא בלתי אפשרי.

אולם, כדי שסנסציה כזו תתחולל, הצהובים יהיו חייבים לקבל בחזרה את סקוטי ווילבקין. לא את הגארד האמריקני עם הידיים הרועדות, אלא את הכוכב שעשה בשנה שעברה את הבלתי יאומן ביורוקאפ כמעט לבדו. זה שמתח את פנאתינייקוס במחזור הפתיחה, ופירק את בודוצ'נוסט. בקיצור, את סקוטי שלפני הפציעה - שקלע ב-50% מהשלוש, ולא את ווילבקין שאחריה, שהסריח עם שמונה קליעות מעבר לקשת מתוך 36 ניסיונות, בדרך ל-22 אחוזים אומללים.

את היכולת החלשה של השחקן היקר בקבוצה אפשר לתרץ: הוא סבל מפציעה, ההיעדרות של פארגו פגעה בו ושיטת המשחק של ספאחיה לא אפשרה לו למצות את הפוטנציאל הגלום בו. אולם, ממעמקי המקום האחרון, תירוצים לא מעניינים אף אחד. מכבי שמה את מבטחה בווילבקין, ועליו להתחיל לפרוע את השטרות ששולמו עליו, ומדובר בשטרות רבים.

 מאמן מכבי תל אביב בכדורסל, יאניס ספרופולוס
 

מאמן מכבי תל אביב בכדורסל, יאניס ספרופולוס (רויטרס)

 

כדי שזה יקרה, גם המאמן יאניס ספרופולוס יצטרך לעשות את חלקו. ווילבקין הוכיח שכישוריו כרכז אינם מספיקים, ופוגעים משמעותית ביכולותיו כקלע. היווני, שנראה כי הצליח להפיח רוח חדשה בקבוצה, חייב להמשיך במגמת השיתוף של שחקנים עם רצון להוכיח את עצמם - בין היתר הקפטן ג'ון דיברתולומאו וקנדריק ריי, שיכולים לשאת בנטל הובלת הכדור ולשחרר את ווילבקין.


המשחק הערב הוא הזדמנות מצוינת עבור כוכב הצהובים להוכיח שהוא מסוגל להוביל קבוצת יורוליג. באיירן מינכן היא קבוצה בינונית ביותר, שמנצחת את הקבוצות החלשות וכמעט תמיד מפסידה לחזקות. היא אומנם מנצלת את הסגל המאוזן שלה, ודואגת לא לאבד נקודות מיותרות, אך אין לה אף כוכב משמעותי. סגל הגרמנים נחות מבחינת חומר השחקנים, ווילבקין צריך לנצל זאת.


בשורות באיירן פותחים ניאהד דדוביץ', שלא מרבה לזרוק אך כשזה קורה – הוא קולע באחוזים גבוהים, וסטפן ג'וביץ', קלע בינוני אבל רכז איכותי שמוסר כמעט חמישה אסיסטים בערב ובזכות גובהו (1.98) עלול להקשות על הגארדים של מכבי לזרוק - כיאה לשחקן סרבי.

 דריק וויליאמס בימים יפים יותר, במדי קליבלנד
 

דריק וויליאמס בימים יפים יותר, במדי קליבלנד (רויטרס)

 

אליהם מצטרפים ולדימיר לוצ'יץ', פורוורד מגוון ובעל המדד המשוקלל הגבוה בקבוצה, דנילו ברטל שגובהו עלול להקשות על שחקני הפנים של מכבי, ודווין בוקר, הסנטר האמריקני שקולע כמעט 10 נקודות בערב, אך עושה זאת באחוזים בינוניים. האקס פקטור של הקבוצה הוא דרק וויליאמס, שנבחר במקום השני בדראפט ה-NBA בשנת 2011, לפני שמות ענקיים כמו קוואי לנארד, ג'ימי באטלר, קליי תומפסון וקמבה ווקר. וויליאמס אומנם אינו פותח בהרכב, אך הוא הקלע המצטיין בקבוצה עם 12 נקודות.

נגד סט שחקנים כזה, סקוטי ווילבקין יכול וצריך לפרוח. האמריקני צריך לרווח את המשחק על ידי זריקה מרחוק, ולנצל את רכות שחקני הפנים של היריבה כדי לפטם את טייריק בלאק. אם הרכז ישכיל לנצל את ההזדמנות, אולי נראה את ד"ר סקוטי מנהיג את החבורה הצהובה למאבקים על מקומות 7-8. אם זה לא יקרה, הגיליוטינה הצהובה, שערפה לא מעט ראשים בשנים האחרונות, תגיע גם אליו.