החגיגות של חמאס התחלפו בניסיון להבין את מימדי הנזק • פרשנות

בעזה עדיין לא התאוששו מהידיעה על חדירת כוח צה"ל לעומק הרצועה, ומנסים להתחקות אחר המידע הרגיש שככל הנראה דלף. בקרוב נראה "משתפי פעולה" מוצאים להורג בהמוניהם

ההיתקלות בעומק הרצועה: החגיגות של ארגון החמאס בשבוע האחרון התחלפו עד מהרה בניסיון להתחקות אחר הישגי החוליה המיוחדת של צה"ל, שחדרה לעומק הרצועה והעידה על חור גדול במערך ההגנה של הארגון.

בעזה מנסים כעת להבין איזה מידע רגיש הצליח הכוח המיוחד של צה"ל להשיג, האם העביר מסמכים או ציוד סודי לישראל, ומה היקף הנזק שנגרם למערכי הדגל של הארגון – ביניהם מנהרות ההתקפה והרקטות.

ברצועה מעריכים שישראל לא תעז לפעול באופן דומה לפחות בזמן הקרוב, אך חשים מבוכה גדולה נוכח הפעילות הסודית בעומק הרצועה שרק קצה קטן שלה נחשף. בקרוב ניווכח לתמונות של הוצאות להורג של משתפי פעולה לכאורה עם ישראל, כחלק מהצורך לצייר תמונת ניצחון ולחזק את ההרתעה מפני בגידה בארגון.

 זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל
 

זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל ( צילום: פלסטיני)

 

הבוקר דווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר כי הכוח המיוחד שנכנס לעזה, במהלך הפעולה שבה נהרג סא"ל מ' וקצין נוסף נפצע קשה, נכנס לרצועה כמה פעמים בשנה האחרונה כדי להרכיב בעזה אמצעי האזנה וריגול. כך מסר לעיתון גורם ביטחוני בחמאס.

לפי הדיווח, הציוד הוכנס במהלך השנה האחרונה לרצועה דרך מעבר כרם שלום על ידי תושב מקומי המשתף פעולה עם ישראל. המשת"פ לקח את לוחמי הכוח במכונית מהסוג שבו משתמשים גם פעילי חמאס, והסיע אותם לתחנת תקשורת במרכז הרצועה השייכת לרשת התקשורת של חמאס. לוחמי הכוח התקינו את מכשירי המעקב והציתות בתחנה, ולאחר מכן, תוך שלבשו מדים של אנשי תחזוקה ברשת התקשורת, התקינו מכשירים דומים באזור הנמצא במזרח הרצועה בקרבת הגבול עם ישראל.

לפי אל-אחבאר, באשר לחדירה האחרונה של הכוח, בחקירות של חמאס נתגלה שלוחמי הכוח נכנסו דרך מעבר ארז, המנוהל ע"י הרשות הפלסטינית, תוך שימוש בתעודות זהות מזויפות המכילות את תמונותיהם ופרטים של תושבים אמיתיים ברצועה. לוחמי הכוח נכנסו בנפרד ובזמנים שונים, ובעזרתו של סייען נוסף הוברחו להם המכשירים הטכנולוגיים שבהם עשו שימוש.