מאות חרדים חסמו כבישים בירושלים; 30 נעצרו

עימותים אלימים נרשמו בין המשטרה למפגינים החרדים, שחסמו צומת בכניסה לעיר לאחר שנעצר תלמיד ישיבה שניסה להימנע משירות צבאי: "ניאבק למען גיבורי החייל האמיתיים"

מאות חרדים הפגינו היום (רביעי) במשך שעות בצומת הרחובות שרי ישראל ויפו בירושלים, בעקבות מעצרו של יצחק אריה, תלמיד ישיבת בריסק שנעצר אמש בגין עריקות מצה"ל. אריה נעצר במהלך הלילה בבדיקה שגרתית של המשטרה, והועבר לטיפולה של המשטרה הצבאית. בשל כך, הורו ראשי הישיבות ומועצת גדולי התורה על קיום מחאה נרחבת ברחובות העיר.

30 מפגינים נעצרו במהלך ההפגנה, ועימותים אלימים התקיימו בין המוחים למשטרה, שהפעילה אמצעים לפיזור הפגנות - ובהם הבואש המפזר נוזל בעל ריח רע. השוטרים פינו מהמקום חלק מהמפגינים. החרדים חסמו לתנועה גם את ציר הרכבת הקלה.

  הפגנת החרדים בירושלים
 

הפגנת החרדים בירושלים ( חדשות עשר)

 

מהוועדה להצלת עולם התורה נמסר: "בזמן שבמשכן הכנסת יושבים להם מי שקוראים לעצמם נציגי הציבור החרדי לחוקק חוקי שמד וכיליון על עולם התורה, נאנקים בכלא הצבאי תלמידי ישיבות שכל עוונם בכך שאינם מוכנים ליטול חלק בסחר הנשמות המתועב. הציבור החרדי ייצא למאבק כביר למען גיבורי החייל האמיתיים, ששומרים על הישיבות הקדושות בגופם ובנפשם".

אתמול הגישה פרקליטות המדינה בקשה לבג"ץ, לקבל ארכה של ארבעה חודשים לחקיקת חוק הגיוס. זאת, לטענתה, עקב התפטרות ישראל ביתנו מהקואליציה, שבעקבותיה אין רוב לנוסח החוק הקיים. "בקשה זו מוגשת בלית ברירה", טענה הפרקליטות, "על רקע היות סוגיית הסדרת גיוס לצבא של תלמידי הישיבות ש'תורתם אומנותם' אחת הסוגיות הסבוכות והמורכבות בותר בעומדות בפני החברה הישראלית - וכפועל יוצא מכך גם אחת הסוגיות הסבוכות והמורכבות ביותר המצויות על מדוכתה של הכנסת".


לפני כחודש וחצי, בצל המשבר בקואליציה, גורמים באגודת ישראל מסרו לחדשות עשר כי לאחר סיומה של ישיבת מועצת גדולי התורהשהתכנסו על מנת לדון במשבר חוק הגיוס, הם "פועלים למנוע בחירות". הגורמים הבהירו כי חברי המועצה עומלים על ניסוח ההחלטה, אך הבהירו כי "הקו של האדמ"ורים מפויס". זאת, כשבועיים לאחר שבג"ץ התיר לדחות בשלושה חודשים בלבד את ביטול החוק שגרם למשבר קואליציוני. ביטול החוק נדחה עד ל-2 בדצמבר, במטרה שעד אז תסכים הקואליציה על נוסח חוק שיעבור בקריאות שנייה ושלישית. כעת, באופן חריג, המדינה מבקשת כאמור ארכה נוספת.

בספטמבר 2017 פסקו שופטי בג"ץ כי החוק המאפשר פטור לחרדים מגיוס אינו עומד במבחן החוק, וכי יש לבטלו מאחר והוא פוגע בשוויון. השופטים קבעו כי ביטולו של ההסדר ייכנס לתוקף רק בעוד כשנה ממועד מתן פסק הדין, שציין כי מאז שחוקק החוק ישנם פחות מתגייסים חרדים, דבר שפוגע לדברי השופטים פגיעה חמורה במידתיות ובשוויון.".