זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל, צילום: פלסטיני

ההיתקלות בעזה: "הלוחמים הוכנסו בזמנים שונים, בעזרת סייען"

גורם בחמאס אמר לעיתון הלבנוני אל-אחבאר, כי המשתתפים בפעולה של הכוח המיוחד נכנסו דרך מעבר ארז בכיסוי של עובדי חברת תקשורת, כדי להרכיב אמצעי האזנה באזור חאן יונס

ההיתקלות בעומק הרצועה: הכוח המיוחד שנכנס לעזה, במהלך פעולתה נהרג סא"ל מ' וקצין נוסף נפצע קשה, נכנס לרצועה כמה פעמים בשנה האחרונה כדי להרכיב בעזה אמצעי האזנה וריגול. כך דיווח הבוקר (רביעי) העיתון הלבנוני אל-אחבאר, מפי גורם ביטחוני בחמאס.

לפי הדיווח, הציוד הוכנס במהלך השנה האחרונה לרצועה דרך מעבר כרם שלום על ידי תושב מקומי המשתף פעולה עם ישראל. המשת"פ לקח את לוחמי הכוח במכונית מהסוג שבו משתמשים גם פעילי חמאס, והסיע אותם לתחנת תקשורת במרכז הרצועה השייכת לרשת התקשורת של חמאס. לוחמי הכוח התקינו את מכשירי המעקב והציתות בתחנה, ולאחר מכן, תוך שלבשו מדים של אנשי תחזוקה ברשת התקשורת, התקינו מכשירים דומים באזור הנמצא במזרח הרצועה בקרבת הגבול עם ישראל.

 זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה"ל סא"ל מ'
 

זירת ההיתקלות ברצועת עזה, שבה נהרג קצין צה"ל סא"ל מ' ( צילום פלסטיני)

 

לפי אל-אחבאר, באשר לחדירה האחרונה של הכוח, בחקירות של חמאס נתגלה שלוחמי הכוח נכנסו דרך מעבר ארז, המנוהל ע"י הרשות הפלסטינית, תוך שימוש בתעודות זהות מזויפות המכילות את תמונותיהם ופרטים של תושבים אמיתיים ברצועה. לוחמי הכוח נכנסו בנפרד ובזמנים שונים, ובעזרתו של סייען נוסף הוברחו להם המכשירים הטכנולוגיים שבהם עשו שימוש.

בעיתון נאמר שלמרות הירי של צה"ל על המכונית שהותירו מאחור חברי הכוח, חלק ניכר מהמכשירים והכלים שהביאו איתם לא ניזוק והמנגנונים באמצעותם השיגו מידע רב-חשיבות הנוגע לכוח עצמו, כמו מכשיר הקשר שדרכו הכוח שמר על קשר עם החמ"ל שהנחה אותו. בחקירות של המנגנונים גם הושג מידע על משת"פים מקומיים ברצועה שסייעו לכוח ועל כספים שבעזרתם הכוח התנהל ושילם למשת"פים בתמורה לעזרתם.

בחקירה גם נמצא שהכוח בחן עשרות מטרות ברצועה, וייתכן שאף ניסה להטמין מכשירי שיבוש על רשת התקשורת הפנימית של "ההתנגדות", כך שלוחמיה יעברו בעתות מלחמה לעשות שימוש בטלפונים ניידים רגילים שקל יותר עבור צה"ל לצותת להם ולעקוב אחריהם.

המנגנונים גם הצליחו בחקירות לעלות על אתרים ודרכים שבאמצעותם הצליח הכוח לחדור לרצועה, וכן עלו על מרכזים לוגיסטיים שהכוח נעזר בהם בפעילותו. המקורות שחשפו את דבר החקירות ציינו שהמידע שהועבר למנגנונים מטעם אזרחים ברצועה ומטעם תושבי ישראל סייע לחשיפת הכוח ולמעקב אחריו. עוד דווח כי חמאס מנצל את המסקנות של החקירה כדי להפעיל לחצים על הרשות הפלסטינית להעביר אליה בחזרה את הניהול של מעברי הגבול, מאחר שהכוח נכנס דרך המעברים הנתונים לניהולה והיא אינה מקיימת תיאום עם מנגנוני הביטחון המרכזי של "ההתנגדות" ברצועה.

 מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה
 

מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה ( חדשות עשר)

 

לפי תיאורי הפלסטינים לאחר התקרית, הכוח הגיע מסוערב, בלבוש אזרחי, עורר את חשדם של אנשי חמאס שהיו במקום ואלו החלו במרדף אחריו. הם הצליח לעצור את הרכב סמוך לעבסאן ולתחקר את הנוסעים. אז נפתחה לעברם אש מעבר למושבים האחרונים שפגעה בכמה מאנשי החמאס, והלוחמים החלו להימלט לכיוון הגבול כשאנשי חמאס דולקים אחריהם ויורים לעברם.

מספר כלי טיס של חיל האוויר החלו לתקוף את אנשי החמאס. סמוך לגבול התנגש הרכב של הלוחמים בקיר בטון ומשם כבר חילץ אותם מסוק שנחת בצד הפלסטיני, למרות האש הכבדה.

מסוקים, מטוסים וכלי טיס אחרים המשיכו לפגוע באנשי חמאס ולהשמיד את הציוד והרכב שנותרו מאחור. טייסי המסוק שנחתו תחת אש בשטח הפלסטיני, פינו את ההרוג והפצוע אל בית החולים סורוקה. הפצוע יצא מכלל סכנה. לפלסטינים שבעה הרוגים ו-15 פצועים, ביניהם בכיר חמאס, נור אלדין מחמד סלאמה ברכה, שהיה בחבורה הראשונה שהתקילה את לוחמי צה"ל. כשעלה האור מצא חמאס את שרידי הציוד והבין את גודל ההישג שלו - שיבוש מבצע מיוחד של צה"ל. סא"ל מ', בן 41, נשוי ואב לשניים, נפל בפעולה.