רצח העיתונאי: בד' אמריקה מתכננים – קבלת פנים סוערת לבן סלמאן

יורש העצר הסעודי יצא למסע מדיני לשיקום מעמדו בעולם הערבי, אך צפוי להיתקל בעוינות בפסגת ה-G-20 בארגנטינה • פרשנות: הנסיך מתכוון להוביל את העולם הסוני נגד איראן

רצח העיתונאי הסעודי: יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, מקיים בימים אלו מסע מדיני ראשון מאז התפוצצות פרשת רצח ג'מאל חשוקג'י. מעמדו של הנסיך הידרדר ולכן הוא בחר לטוס בעיקר למדינות שבהן ביקורו לא מעורר התנגדות.

היום (שלישי) ביקר בן סלמאן בטוניסיה, שם התארגנה נגדו מחאה של אגודת העיתונאים המקומית וארגוני זכויות אדם, אך קודם לכן ביקר יורש העצר באיחוד האמירויות, בבחריין ובמצרים, שם התקבל בשמחה רבה ובכבוד.

 
 
 
 העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י
 

העיתונאי הסעודי, ג'מאל חאשוקג'י (רויטרס)

 

אולם, המבחן הקשה ביותר צפוי לו בסוף השבוע, עת יגיע לפסגת ה-G-20 שתתרחש בבואנוס איירס שבארגנטינה. שם, צפויים תושבים רבים להפגין נגד הגעתו ואף לדרוש את העמדתו לדין. בשל כך, הסעודים עובדים מאחורי הקלעים מול הרשויות בארגנטינה, כדי לוודא שהביקור יעבור באופן חלק.

בתוך כך, מקורות סעודים אמרו כי איש בממלכה לא חשב שלרצח תהיה תהיה השפעה כה מטלטלת על בית המלוכה.

פרשנות: הנסיך מתכוון להוביל את העולם הסוני נגד איראן

בן סלמאן אמנם ספג מכה לתדמית שניסה לבנות לעצמו, אך הוא צפוי להתאושש ממנה. בצעד חכם, בחר יורש העצר לבקר דווקא במדינות שזקוקות לכסף של הממלכה, ובכך הבטיח את אהדתם.

עצם קיום המסע המדיני מעיד כי הנסיך עבר את מכשול המשפחה, שלמרות הרצח, החליטה כי הוא המתאים ביותר לרשת את המלך סלמאן.

כעת, ברקע המשבר באיראן, בן סלמאן ינסה לאחד את העולם הסוני נגד טהראן. מהלך זה עשוי להתקבל בברכה, שכן המלחמה בין הסונא לשיעה חשובה יותר למדינות רבות, מאשר מותו של ג'מאל חשוקג'י.

 ג'מאל חשוקג'י
 

ג'מאל חשוקג'י ( חדשות עשר)

 

לפני שבוע, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מסר הצהרה בנוגע לחקירת רצח חשוקג'י, והתייחס גם לעתיד היחסים בין המדינות. "סעודיה שימשה בת ברית נהדרת במלחמתנו נגד איראן, ארצות הברית תשמור על השותפות הזו כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלה, של ישראל ושל שאר מדינות האזור", כתב הנשיא האמריקני, והוסיף: "מטרתנו הניצחת היא העלמת הטרור העולמי כולו".

טראמפ התייחס בהצהרתו גם לתגובה האמריקנית לפרשה: "מדובר בפשע נורא שלא נבליג עליו, ולראייה, הטלנו סנקציות על 17 מעורבים בו". באשר לחקר מעורבותם של בכירי הממלכה, כתב: "המלך סלמאן ויורש העצר מוחמד הכחישו כי היו מעורבים ברצח וטענו שלא ידעו עליו כלל, אך סוכנויות הביון שלנו עדיין פועלות כדי לגלות את כל האמת. ייתכן מאוד כי מוחמד בן סלמאן דווקא ידע על האירוע הטראגי הזה". 

"גורמים בממלכה טענו כי חשוקג'י הוא 'אויב המדינה' וכי הוא משתייך לארגון האחים המוסלמים", כתב טראמפ, אך הסתייג: "החלטתי לא מתבססת על כך בשום אופן". הנשיא האמריקני המשיך וסקר את מעלותיה של סעודיה, וציין כי "ביקורי בממלכה גרר דיונים קשים, אך כשנה לאחריו החליטו הסעודים להשקיע 450 מיליארד דולרים בתעשייה האמריקנית, ומתוכם 110 מיליארדים שהושקעו ברכש מהתעשייה הצבאית שלנו".