נשיא סודאן, עומר אל-בשיר, רויטרס

פגישה חשאית ושיחות על סיוע: מגעים לחידוש היחסים עם סודאן

מקור זר אמר לחדשות עשר כי שליח מיוחד של משרד החוץ נפגש לפני כשנה בחשאי באיסטנבול עם בכירים מחרטום בניסיון לחדש את הדיאלוג בין המדינות

שליח מיוחד של משרד החוץ נפגש לפני כשנה בחשאי באיסטנבול עם בכירים בממשלת סודאן בניסיון לחדש את הדיאלוג בין המדינות, כך אמר לחדשות עשר מקור זר שעודכן בפרטי הפגישה, אך ביקש לשמור על עילום שם.

הדיפלומט הישראלי שהשתתף בפגישה הוא דיפלומט ותיק ששימש מאז תחילת שנות ה-90 כשליח מיוחד של משרד החוץ למדינות המפרץ וכיום משמש גם כשליח מיוחד לנושא סודאן. רוב עבודתו בשלושת העשורים האחרונים הינה מול מדינות עמן אין לישראל יחסים דיפלומטיים והוא פועל בפרופיל תקשורתי נמוך ביותר עד כדי חשאיות מוחלטת.

המקור הזר שעודכן בפרטי המגעים בין סודאן לישראל סיפר כי הדיפלומט פגש לפני כשנה קבוצת בכירים סודאנים בראשות אחד מעוזריו הקרובים של ראש המודיעין הסודאני דאז מוחמד אטא. האחרון, שמונה לפני כמה שנים ע"י נשיא סודאן עומאר אל-בשיר כמחזיק "התיק הישראלי" מונה לפני כמה חודשים כשגריר סודאן בארה"ב.

הפגישה החשאית התקיימה באיסטנבול במשרדו של איש עסקים טורקי שמקורב לנשיא סודאן אל-בשיר. לדברי המקור הזר במהלך הפגישה דנו הצדדים בחימום היחסים בין ישראל לסודאן ובסיוע ישראלי למדינה הענייה בתחומי הכלכלה, הבריאות והחקלאות. 

דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, לא הכחיש את הפרטים ומסר: "אין תגובה".

 סודן
 

סודן (istock )

 

סודאן אינה מוגדרת בחוק הישראלי כמדינת אויב, אולם בין שתי המדינות קיימת עוינות רבת שנים והן אינן מקיימות יחסים דיפלומטיים. לפי החוק בסודאן, ישראל היא המדינה היחידה בעולם שאליה אסור לאזרחים סודאנים להיכנס. סודאן אירחה במשך שנים רבות מפקדה של חמאס והיתה בעלת ברית צבאית ומדינית של איראן ושל חיזבאללה.

איראן השתמשה בסודאן כבסיס להברחות נשק לרצועת עזה במשך שנים, ואף הקימה סמוך לבירה חרטום מפעל ענק לייצור רקטות ארוכות טווח לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי. בין 2008 ל–2014 נרשמו כמה תקיפות אוויריות בשטח סודאן, של שיירות נשק שעשו דרכן לרצועת עזה, של ספינת נשק איראנית שעגנה בפורט סודאן ושל מפעל הרקטות. ממשלת סודאן ייחסה את כל התקיפות לישראל, שלא קיבלה את האחריות להן.

מסוף 2014 החלה סודאן לצנן את יחסיה עם איראן, על רקע לחצים כבדים מצד סעודיה. הסודאנים גירשו את נספח התרבות האיראני בשגרירות בחרטום וסגרו כמה מרכזי תרבות איראניים שפעלו במדינה. בהמשך הצטרפה סודאן לקואליציה שהקימה סעודיה למלחמה במורדים החותים בתימן, ובינואר 2016 ניתקה לחלוטין את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן בעקבות ההתקפה על שגרירות סעודיה בטהראן.

סוחרים בשוק בחרטום ממתינים ללקוחות
 

סוחרים בשוק בחרטום ממתינים ללקוחות (רויטרס )

 

בתחילת 2016 החל להתנהל בסודאן דיון ציבורי ער באפשרות לנורמליזציה ביחסים עם ישראל. הנושא נדון גם בוועידת הדיאלוג הלאומי הסודאני — מסגרת הכוללת את כל המפלגות והפלגים במדינה, כולל צבא סודאן, שנועדה להביא לסיום העימותים הפנימיים במדינה. במסגרת הדיונים ביחסי החוץ של סודאן בינואר תמכו שורה של ראשי מפלגות במדינה באפשרות לשנות גישה כלפי ישראל ולנרמל עמה את היחסים, כחלק מנסיון להתקרב לארה"ב ולהביא להסרת הסנקציות הכלכליות שמוטלות על המדינה. 

בספטמבר 2016 נחשף ב"הארץ" שעל רקע ההתרחקות הסודאנית מאיראן, פנתה ישראל לארה"ב ולכמה ממדינות האיחוד האירופי ועודדה אותן לשפר את יחסיהן עם סודאן ולנקוט כלפיה מחוות, במיוחד בתחום הכלכלי. פקידים ישראלים בכירים אמרו אז שהמסר הישראלי לארה"ב ולמדינות אירופה היה שאסור להתעלם מהצעדים החיוביים מצד סודאן ושיש לתגמל אותם בהתאם. אחד הצעדים שהציעה ישראל לכמה מדינות אירופיות לנקוט היה סיוע לסודאן בהתמודדות עם החוב החיצוני העצום שלה, המתקרב ל–50 מיליארד דולר, ושקילת האפשרות למחוק חלק מהחובות.

נשיא סודאן אל־בשיר, ששולט במדינה מאז ההפיכה הצבאית שביצע ב–1989, הוא אחד הרודנים הידועים לשמצה בעולם. ב–2009 הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי, לאחר שהואשם בבית הדין הבינלאומי בהאג באחריות לפשעים נגד האנושות ולפשעי מלחמה בחבל דארפור שבמערב סודאן, שבו רצחו כוחות סודאניים מאות אלפי בני שבטים אפריקאיים. השופטים קבעו שאל־בשיר, המנהיג המכהן הראשון שנגדו הוצא צו כזה, "חשוד באחריות להוראה מכוונת לתקוף חלקים גדולים של האוכלוסייה האזרחית בדארפור, ברצח, השמדה, אונס, עינוי ועקירה בכוח של מספר גדול של אזרחים ובביזת רכושם".