ארה"ב לישראל: נלחץ על סבא"א לבדוק את המידע על הגרעין האיראני

לאור תרעומת מצד בכירים ישראלים, הבטיח השליח האמריקני לנושא איראן כי מדינתו תלחץ על מנכ"ל הסוכנות לאנרגיה אטומית לבחון את ארכיון הגרעין והמחסן האטומי שחשפה ישראל

ממשל טראמפ התחייב בפני ישראל כי ילחץ בתקיפות על מנכ"ל הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, לבדוק ברצינות את המידע שהעבירה ישראל לסוכנות לגבי ארכיון הגרעין האיראני וכן לגבי המחסן האטומי בטהראן, כך אמרו לחדשות עשר פקידים בכירים במשרד החוץ האמריקני.

לפני עשרה ימים ביקר בישראל השליח האמריקני לנושא איראן בריאן הוק. מלבד פגישה ארוכה עם נתניהו, הוק קיים שיחות עם בכירים במשרד החוץ, במוסד ובאגף המודיעין בצה"ל. הוק דן עם עמיתיו הישראלים הן בהתבססות האיראנית בסוריה, הן בסנקציות הכבדות שארה"ב הטילה מחדש על איראן והן במצב תכנית הגרעין האיראנית.

 בריאן הוק, השליח האמריקני לנושא איראן
 

בריאן הוק, השליח האמריקני לנושא איראן (רויטרס)

 

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי בכירים במוסד וכן ראש המערך המדיני במשרד החוץ, אלון אושפיז, הביעו בפני השליח האמריקני תרעומת רבה על כך שהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית אינה לוקחת ברצינות את המידע שישראל העבירה לה בחודשים האחרונים גם לגבי ארכיון הגרעין האיראני שנתפס ע"י המוסד וגם לגבי המחסן האטומי בטהראן אותו חשף נתניהו בנאומו באו"ם בספטמבר. לדבריהם, המסר הישראלי היה – הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית "ממסמסת" את העניין ולא בודקת ברצינות את החומר המחשיד לגבי איראן.

בכירים במשרד החוץ האמריקני שלקחו חלק בשיחות אך ביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית ציינו כי השליח האמריקני הוק הבטיח לבני שיחו הישראלים כי ארה"ב תלחץ על הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבדוק ברצינות את המידע הישראלי.

נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום
 

נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האו"ם (רויטרס)

 

הוק אמר בשיחותיו בישראל כי יש שגרירה אמריקנית חדשה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית בווינה - אישה בשם ג'קי ווילקוקס – מקורבת מאוד ליועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון שנחשב למוביל הקו התקיף נגד איראן בממשל האמריקני. הוק אמר לאושפיז ולבכירי המוסד: "השגרירה החדשה שלנו תפעל באגרסיביות כדי לוודא שהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית תטפל ברצינות בכל המידע שישראל, ארה"ב ומדינות אחרות העבירו לה".

פקידים בכירים בירושלים שעוסקים בנושא אמרו כי הם מקווים שהלחץ האמריקני יביא לשינוי ויגרום לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לפתוח מחדש את החקירה סביב ההיבטים הצבאיים של תכנית הגרעין האיראנית – חקירה שנסגרה לאחר החתימה על הסכם הגרעין עם איראן.

נתניהו באו"ם: לאיראן יש מתקן גרעיני סודי בטהראן

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף במהלך נאומו בעצרת האו"ם בסוף ספטמבר כי לאיראן ישנו עוד מתקן גרעיני בטהראן. מדובר ב"מתקן סודי שבו מאוחסן ציוד רב מתוכנית הגרעין של איראן", אמר נתניהו וקרא לסבא"א לחקור את המתקן "עכשיו".

"היום אני חושף מתקן שני – מחסן גרעיני חדש, רק שלושה מיילים מהמתקן שממנו הבאנו את ארכיון הגרעין", אמר נתניהו והציג תמונה של המקום שבו לדבריו קיים המחסן. "זה מתחם תמים למראה. מי שמנסה להגיע לשם, זה מאה מטרים מאזור של מנקי שטיחים. כרגע אלו אולי שטיחים רדיואקטיביים".

 נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום
 

נתניהו מציג מתקן גרעיני סודי של איראן בעצרת האום (או"ם )

 

"גורמים רשמיים איראניים ניסו לפנות את המחסן הגרעיני – הם עשו זאת מאז שפשטנו על הארכיון", הוסיף ראש הממשלה. "15 קילוגרם של חומר רדיואקטיבי שהם הוציאו משם, הם הפיצו ברחבי טהראן כדי להעלים אותו. עליכם לשאול את עצמכם – מדוע איראן שמרה ארכיון אטומי סודי ומחסן אטומי סודי? אחרי הכול, כשדרום אפריקה ולוב ויתרו על תוכניות הגרעין שלהן הן קודם כל הרסו את הארכיונים שלהן. הסיבה שאיראן לא השמידה את המחסנים האטומיים שלה היא כי היא לא נטשה את התוכניות שלה לפתח נשק גרעיני. האיראנים תכננו להשתמש בכך בעוד זמן מה. זה לא יקרה, כי מה שאיראן מחביאה – ישראל מוצאת".

נתניהו בקריה: ישראל השיגה את ארכיון הגרעין של איראן

כארבעה חודשים קודם לכן, בתחילת חודש מאי, נתניהו נשא הצהרה מיוחדת בקריה בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. ראש הממשלה חשף כי ישראל השיגה - מתוך כספות ארכיון הגרעין האיראני שבטהראן - חצי טון של מסמכים שמוכיחים לטענתו את תוכנית הגרעין האיראני ואת "פרוייקט עמאד" של טהראן. נתניהו נאם ארוכות בשפה האנגלית, כדי שדבריו יגיעו לאוזני העולם, ובהמשך בקצרה בעברית. 

"איראן שיקרה, בגדול", אמר רה"מ בתחילת דבריו באנגלית. "לאחר חתימת ההסכם ב-2015 איראן העצימה את מאמציה להסתיר את תוכנית הנשק הגרעיני. היא העבירה את המסמכים לדרום טהראן, שם היא שמרה את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו על כך, וגם מעט ישראלים".

נתניהו במהלך הצהרת הגרעין
 

נתניהו כשמאחוריו ארכיון הגרעין האיראני (רויטרס)

 

בנוגע לחצי טון המסמכים שהשיגה ישראל מלב טהראן, הציג נתניהו לנוכחים בקריה ולצופים העתקים של החומרים שנאספו ואמר: "55 אלף עמודים, 55 אלף מסמכים נוספים ו-193 דיסקים. החומרים המקוריים כעת במקום סודי". ראש הממשלה טען כי "המסכמים הללו מוכיחים בבירור שאיראן משקרת בבוטות כשהיא אומרת שאין לה תוכנית נשק גרעיני".

נתניהו טען בדבריו כי המסמכים שהושגו כוללים תמונות וחומרי וידאו מפלילים. "חלקנו את המידע עם ארה"ב, שיכולה לוודא את אמינותו. נחלוק אותו בהמשך עם מדינות נוספות", ציין רה"מ. "אנו יכולים להוכיח כעת ש'פרוייקט עמאד' הוא תוכנית לבצע ניסויים בנשק גרעיני. אנו גם יכולים להראות שאיראן מאחסנת חומרים מהפרוייקט כדי לפתח נשק גרעיני".

ראש הממשלה טען כי המסמכים מציגים את מטרות הפרוייקט שכולל פיתוח חמישה ראשי נפץ ועשרה קילוטון של חומר נפץ כדי לשלבם על טיל: "זה כמו חמש פצצות הירושימה המורכבות על טילים בליסטיים", ציין נתניהו.