מירי רגב נואמת במסע"ת בכנסת, חדשות עשר

הטראמפיזם של מירי רגב: אף פוליטיקאי לא חסין ממתקפה • פרשנות

בדומה לנאום נגד כחלון ו"כולנו", שרת התרבות תוקפת דרך קבע עמיתים לקואליציה וחברי מפלגה. בכך, היא מייצרת מאזן הרתעה שיכול לעזור לה – אך ייתכן שיזיק לה בפריימריז

שרת התרבות מירי רגב תקפה היום (שני) בחריפות את החלטת שר האוצר משה כחלון לאפשר לחברי סיעת כולנו חופש הצבעה בנוגע לחוק ה"נאמנות בתרבות", מה שגרם להורדת החוק מסדר היום. בכך, היא ממשיכה מגמה של תקיפת בני ברית רבים, בהם עמיתים קואליציוניים וחברי מפלגתה.

למעשה, רגב עורכת ניסוי פוליטי שמתבסס על ה"טראמפיזם", ובמסגרתו שרת התרבות כבר התעמתה עם רוב חברי סיעתה ועם ראשי המפלגות כולם. לשרת התרבות לא אכפת מה ההשלכות למעשיה, כל עוד תצבור מכך תמיכה בקרב בוחרי הליכוד. נוסף על כך, היא מייצרת הרתעה, וחלק מחברי הכנסת מפחדים מ"הפה הגדול" שלה. אולם, יחד עם זאת, היא גם מוזילה את ערך המילה שלה.

רגב סוברת שזו הדרך להצלחה, ובכנסי הליכוד היא אכן זוכה למעמד גבוה ביותר ומתקבלת ככוכבת רוק. אולם, ייתכן כי בפריימריז הבאים של הליכוד בכירי המפלגה יתאחדו מולה והיא תשלם על האסטרטגיה שלה ביוקר.

 
 
 האיור שמירי רגב הציגה במהלך מסע"ת
 

האיור שמירי רגב הציגה במהלך מסע"ת (חדשות עשר)

 

רגב נגד כחלון: "ממשיך לתקצב הצגות שמאדירות מחבלים עם דם על הידיים"

מוקדם יותר, רגב דיברה בכנסת על חוק הנאמנות בתרבות, שירד מסדר היום לאחר שלא הצליח לגייס תמיכה. השרה הודיעה כי על אף שלא הצליחה להביא את החוק להצבעה במליאה, לא תתפטר מתפקידה. "אצלי אין זגזוגים. בשלוש וחצי השנים בהן אני שרת התרבות והספורט הצלחתי לעשות מהפכות במקום שבו חששו לגעת מאז קום המדינה", אמרה בפתח דבריה. "במשך השנים קיבלתי עשרות ממשפחות שכולות ומאזרחים שטובת חיילי צה"ל חשובים להם. הם לא יכלו לשאת עוד את תאטרון האבסורד לפיו מדינת ישראל תומכת כלכלית בגופים ומוסדות תרבות המעלים הצגות וסרטים החותרים נגד קיומה של המדינה. הם לא יכלו לשאת את רמיסת כבוד חיילי ישראל ואת הלינץ' התרבותי שמבצעים בהם מי שמבקשים להיקרא יוצרות ויוצרים".

השרה רגב הפנתה אצבע מאשימה כלפי שר האוצר משה כחלון, על שלא שלל תקציבים העוברים על חוק הנכבה: "במשך שלוש וחצי שנים, למרות המכתבים שהונחו על שולחנו, כחלון בחר שוב ושוב לברוח מאחריות ולא לממש סמכותו לשלול תקציבים", אמרה. "הוא אפשר להמשיך ולתקצב הצגות, סרטים ואירועים שמאדירים מחבלים עם דם על הידיים. ידעתי שאם לא אעשה מעשה, אף אחד לא יעשה את זה. עשיתי את זה בעבור החוסן הלאומי של אזרחי המדינה, של החברה הישראלית ולכבוד המשפחות השכולות".

לדבריה, בתחילת הדרך כחלון, שהודיע אתמול כי לחברי מפלגתו יהיה חופש הצבעה בחוק הנאמנות בתרבות. "כמה שמחתי כשכחלון הודיע לי שהוא מצטרף לחוק. הוצאנו הודעה משותפת ועמלנו יחד בכנסת ובוועדת החינוך כדי להעביר אותו", אמרה. "מדובר בחוק צודק שיצא לדרך בתמיכת ממשלת ישראל, כחלון וליברמן. נשאלת השאלה מה קרה להם? מה שינה את עמדתם? מה קרה לליברמן, מר ביטחון, שאת קמפיין הבחירות שלו עיטר במילה נאמנות. עכשיו הוא מוכיח שלא רק את האזרחות הוא משאיר למחבלים, אלא מאפשר להעביר כספים לשימור מורשת הקרב שלהם. מי שודרש חוק עונש מוות למחבלים, צריכות לרעוד לו האצבעות כשהוא מצביע יחד עם טיבי וזנדברג נגד החוק נאמנות בתרבות. ליברמן יחד עם טיבי וזנדברג מעביר כספים למחבלים".

 שר האוצר משה כחלון
 

שר האוצר משה כחלון (רויטרס)

 

"ליברמן הוכיח שאין לו נאמנות לציבור הישראלי אלא רק לעצמו, ושהמילה שלו אינה מילה", הוסיפה. "הוא הצהיר כי הוא רוצה להפיל ממשלה – אבל להפיל אותה עם טיבי? הגזמת".

החלטתו של כחלון לאפשר חופש הצבעה לחברי סיעתו בחוק הנאמנות בתרבות, נובעת, לטענת רגב, מהרצון שלו לפרק את הקואליציה. "כחלון מנסה להצטייר בקרב הציבור כמי שתומך בחוק", אמרה. "אל תתנו למראה המחויך והידידותי שלו להטעות אתכם. בהחלטתו לאפשר חופש הצבעה הוא מנסה להפיל את הממשלה ואת החוק. כחלון, אנשי כולנו הם לא עלה תאנה שלך. אתה יודע שאתה רק צריך להגיד להם מה להצביע, אבל אתה לא רוצה כי אתה מבוהל משניים וחצי אמנים שיכתבו עליך דבר נורא".

"אתה מנסה ללכת עם ולהרגיש בלי", המשיכה רגב לתקוף את שר האוצר כחלון. "מנהיגות פירושה להסתכל בלבן של עיני הציבור שלך ולהגיד 'כן, אני הולך עם חוק ראוי ונכון'. לא היה לך אומץ להתפטר מהממשלה אז אתה מנסה להפיל את הקואליציה באמצעות חופש הצבעה. כמעט שנתיים הקדשתי להכנת החוק הזה. ראיתי רק את טובת מדינת ישראל לנגד עיני. ראיתי רק את כבוד קורבנות הטרור. אני מביטה לכם, בני המשפחות השכולות בעיניים, ואומרת – עשיתי הכול כדי שהחוק יעבור בכנסת. לצערי, פוליטיקה קטנה של כחלון וליברמן מעמידה את החוק בסכנה גדולה. זה חוק מעל ימין ושמאל. הוא חוק ציוני וישראלי, שניצב מעל מפלגה כזו או אחרת. הוא חוק נכון לחברה הישראלית. התכוונתי לדרוש היום להעלות את החוק במליאה, ולהסיר את המסכות למי שקורא לעצמו ימין – לפיד, כחלון וליברמן".