רגב נגד ליברמן וכחלון: "רוצים להפיל ממשלה עם טיבי וזנדברג"

שרת התרבות דיברה על חוק הנאמנות בתרבות: "כחלון מאשר תקצוב הצגות המפארות מחבלים עם דם על הידיים". ליברמן: "לא נתמוך בחוק עד שתוסר הדרישה לתמוך בחוק גדעון סער"

  • פורסם ב:
  • 26/11/2018 13:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/11/2018 14:00
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

שרת התרבות מירי רגב דיברה היום (שני) בכנסת על חוק הנאמנות בתרבות, שירד מסדר היום לאחר שלא הצליח לגייס תמיכה. השרה הודיעה כי על אף שלא הצליחה להביא את החוק להצבעה במליאה, לא תתפטר מתפקידה. "אצלי אין זגזוגים. בשלוש וחצי השנים בהן אני שרת התרבות והספורט הצלחתי לעשות מהפכות במקום שבו חששו לגעת מאז קום המדינה", אמרה בפתח דבריה. "במשך השנים קיבלתי עשרות ממשפחות שכולות ומאזרחים שטובת חיילי צה"ל חשובים להם. הם לא יכלו לשאת עוד את תאטרון האבסורד לפיו מדינת ישראל תומכת כלכלית בגופים ומוסדות תרבות המעלים הצגות וסרטים החותרים נגד קיומה של המדינה. הם לא יכלו לשאת את רמיסת כבוד חיילי ישראל ואת הלינץ' התרבותי שמבצעים בהם מי שמבקשים להיקרא יוצרות ויוצרים".

השרה רגב הפנתה אצבע מאשימה כלפי שר האוצר משה כחלון, על שלא שלל תקציבים העוברים על חוק הנכבה: "במשך שלוש וחצי שנים, למרות המכתבים שהונחו על שולחנו, כחלון בחר שוב ושוב לברוח מאחריות ולא לממש סמכותו לשלול תקציבים", אמרה. "הוא אפשר להמשיך ולתקצב הצגות, סרטים ואירועים שמאדירים מחבלים עם דם על הידיים. ידעתי שאם לא אעשה מעשה, אף אחד לא יעשה את זה. עשיתי את זה בעבור החוסן הלאומי של אזרחי המדינה, של החברה הישראלית ולכבוד המשפחות השכולות".

 האיור שמירי רגב הציגה במהלך מסע"ת
 

האיור שמירי רגב הציגה במהלך מסע"ת (חדשות עשר )

 

לדבריה, בתחילת הדרך כחלון, שהודיע אתמול כי לחברי מפלגתו יהיה חופש הצבעה בחוק הנאמנות בתרבות. "כמה שמחתי כשכחלון הודיע לי שהוא מצטרף לחוק. הוצאנו הודעה משותפת ועמלנו יחד בכנסת ובוועדת החינוך כדי להעביר אותו", אמרה. "מדובר בחוק צודק שיצא לדרך בתמיכת ממשלת ישראל, כחלון וליברמן. נשאלת השאלה מה קרה להם? מה שינה את עמדתם? מה קרה לליברמן, מר ביטחון, שאת קמפיין הבחירות שלו עיטר במילה נאמנות. עכשיו הוא מוכיח שלא רק את האזרחות הוא משאיר למחבלים, אלא מאפשר להעביר כספים לשימור מורשת הקרב שלהם. מי שודרש חוק עונש מוות למחבלים, צריכות לרעוד לו האצבעות כשהוא מצביע יחד עם טיבי וזנדברג נגד החוק נאמנות בתרבות. ליברמן יחד עם טיבי וזנדברג מעביר כספים למחבלים".

"ליברמן הוכיח שאין לו נאמנות לציבור הישראלי אלא רק לעצמו, ושהמילה שלו אינה מילה", הוסיפה. "הוא הצהיר כי הוא רוצה להפיל ממשלה – אבל להפיל אותה עם טיבי? הגזמת".

 מירי רגב נואמת במסע"ת בכנסת
 

מירי רגב נואמת במסע"ת בכנסת (חדשות עשר)

 

החלטתו של כחלון לאפשר חופש הצבעה לחברי סיעתו בחוק הנאמנות בתרבות, נובעת, לטענת רגב, מהרצון שלו לפרק את הקואליציה. "כחלון מנסה להצטייר בקרב הציבור כמי שתומך בחוק", אמרה. "אל תתנו למראה המחויך והידידותי שלו להטעות אתכם. בהחלטתו לאפשר חופש הצבעה הוא מנסה להפיל את הממשלה ואת החוק. כחלון, אנשי כולנו הם לא עלה תאנה שלך. אתה יודע שאתה רק צריך להגיד להם מה להצביע, אבל אתה לא רוצה כי אתה מבוהל משניים וחצי אמנים שיכתבו עליך דבר נורא".

"אתה מנסה ללכת עם ולהרגיש בלי", המשיכה רגב לתקוף את שר האוצר כחלון. "מנהיגות פירושה להסתכל בלבן של עיני הציבור שלך ולהגיד 'כן, אני הולך עם חוק ראוי ונכון'. לא היה לך אומץ להתפטר מהממשלה אז אתה מנסה להפיל את הקואליציה באמצעות חופש הצבעה. כמעט שנתיים הקדשתי להכנת החוק הזה. ראיתי רק את טובת מדינת ישראל לנגד עיני. ראיתי רק את כבוד קורבנות הטרור. אני מביטה לכם, בני המשפחות השכולות בעיניים, ואומרת – עשיתי הכול כדי שהחוק יעבור בכנסת. לצערי, פוליטיקה קטנה של כחלון וליברמן מעמידה את החוק בסכנה גדולה. זה חוק מעל ימין ושמאל. הוא חוק ציוני וישראלי, שניצב מעל מפלגה כזו או אחרת. הוא חוק נכון לחברה הישראלית. התכוונתי לדרוש היום להעלות את החוק במליאה, ולהסיר את המסכות למי שקורא לעצמו ימין – לפיד, כחלון וליברמן".

זמן קצר לפני דבריה של השרה רגב, אמר יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן בישיבת סיעתו, כי דחה הצעה מצד הקואליציה, לפיה יקבל תמיכה בהצעת חוק עונש מוות למחבלים בתמורה לתמיכת סיעתו בחוק גדעון סער. השר לשעבר הוסיף כי כל עוד תדרוש הקואליציה תמיכה בחוק זה - לא יצביע בעד חוקים נוספים שיעלו, בהם חוק הנאמנות בתרבות ומינויי יועצים משפטיים. לדבריו, החוק לפיו רק ראש מפלגה יוכל להרכיב ממשלה, לא נובע ממניעים אידיאולוגיים: "יש לי בעיה לתמוך בחוק גדעון סער, שלא קשור לשום אידיאולוגיה, אלא לכיסאולוגיה. אנחנו לא מקבלים את זה ולכן כל אותם חוקים נופלים על מזבח חוק פרסונלי", אמר והוסיף: "הקואליציה ויתרה על ארבעת החוקים האלה למען חוק גדעון סער. אני מציע שחברי הקואליציה יגידו את האמת – כל מה שמעניין אותם זה חוק גדעון סער. אם מוותרים את החוק הזה, כמובן נתמוך בכל מהחוקים הנותרים".

שר הכלכלה, אלי כהן (כולנו), בתגובה לרגב: "מי שדיברר את ההתנתקות שהובילה אל הטרור לפתחם של תושבי הדרום, לא יכול להרצות משה כחלון שהתנגד להתנתקות על הסתה לטרור. צניעות ועובדות לא יזיקו".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני: ״פני המדינה לא יהיו כפני הרגב. לפני שהקואליציה נופחת סופית את נשמתה הפוליטית, הם לא יוכלו לגרום עוד נזק. אני שמחה שחלקים בקואליציה התחברו לציונות ומגלים סוף סוף אפס נאמנות ל״תרבות״ של מירי רגב ומקווה שלא תהיה עסקה עם ליברמן בסגנון עונש מוות לתרבות". יו"ר מרצ תמר זנדברג דרשה מרגב להסיר את חסינותה כדי שתוכל לתבוע אותה דיבה על האמירה לפיה היא מעבירה כסף למחבלים.

 מירי רגב
 

מירי רגב (יחיאב עמיאל)

 

ח"כ ויו"ר הוועדה לביקורת המדינה, שלי יחימוביץ', אמרה בתגובה לדבריה של רגב: "חזינו בעוד מופע של שימוש ציני בתרבות לטובת הפקת רווחים פוליטיים, ובדרך יצירת פילוג בעם. כל פרשת הנאמנות בתרבות לא העסיקה את הציבור ולא נגעה בגורלו עד שרגב הבעירה את אש המדון במו ידיה", יחימוביץ' הוסיפה: "שוב מפגינה רגב חוסר נאמנות ובוז עמוק לתרבות ולערכיה, כשהכל משועבד ליצירת מחולל כותרות פיקטיבי, עקר, זורע ריב ומדון, ולניסיון להפוך את מוסדות התרבות ואת היוצרים לחבורת חנפנים האנוסים לטובת האינטרסים הפוליטיים של השרה והאדרת שמה".

יו"ר מפלגת מרצ, תמר זנדברג, אמרה בתגובה לדברי שרת התרבות: "תרבות השקר וההסתה היא התרבות היחידה שרגב מכירה. מזמינה את רגב להסיר את החסינות שלה ולעמוד מול הרפש שיוצא לה מהפה. זה יום שהוא תעודת כבוד לאופוזיציה, לחברהולעולם התרבות והאמנות שנאבק וניצח".

ח״כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) אמר כי "קצת קשה לדבר על מירי רגב בהקשר של תרבות. האישה שדיבררה בהתלהבות את פשע ההתנתקות, ותקפה לאחר מכן את מפקדיה באותה ההתנתקות משיקולי סקרים ופריימריז, מטיפה מוסר. בואו נשים את הדברים על השולחן, כל הסאגה הזו היא הסוואה כדי להעביר את חוק גדעון סער. מדובר במסך עשן, שימוש ציני באינטרס הלאומי כדי להעביר חוק פרסונלי".

מנכ"ל איגוד עובדי הקולנוע והטלווזיה, איתמר אביטן אמר בעקבות דחיית ההצבעה על החוק: "שרת התרבות לא הצליחה במשימתה לצנן את רוח היצירה ואת חופש הביטוי בישראל. חופש הביטוי והיצירה הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואנו נאבק כנגד כל נסיון לפגוע בו".