הרמטכ"ל הבא: מינויו של אביב כוכבי אושר בממשלה

שרי הממשלה אישרו את מינוי סגן הרמטכ"ל כמחליפו של גדי איזנקוט. נתניהו: "מלא כרימון בתוכניות חדשניות. יעלה את צה"ל לשיאים חדשים". גלנט: "האדם הנכון בזמן הנכון"

מינויו של סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל הבא, אושר היום (ראשון) באופן סופי בממשלה. בכך, יהפוך כוכבי לרמטכ"ל ה-22 שעונד את דרגות רב האלוף. כניסתו לתפקדיו נדחתה ל-15 בינואר, כדי לאפשר לאיזנקוט לבצע למחליפו חפיפה מסודרת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את כוכבי ואמר: "אביב הוא קצין מצטיין שנבחר מתוך ארבעה קצינים מצטיינים, מפקד מוערך ועתיר הישגים. מלא כרימון בתוכניות חדשניות". "אני בטוח שכוכבי יעלה את צה"ל לשיאים חדשים, וייתן מענה לאתגרים הניצבים בפנינו. מודה לגדי איזנקוט על שירותו המסור", הוסיף נתניהו.

 בנימין נתניהו ואלוף אביב כוכבי
 

בנימין נתניהו ואלוף אביב כוכבי (לשכת רה"מ)

 

שר השיכון והבינוי יואב גלנט בירך גם הוא את כוכבי: "אביב הוא לוחם נועז ומפקד מצטיין. הרמטכ״ל המיועד הוא מהטובים ומהמוכשרים  במפקדי צה״ל בדור האחרון. אביב הוא האדם הנכון בזמן הנכון".

"כוכבי הוא לוחם ללא חת, מפקד ערכי, מנוסה וראוי ביותר לתפקיד הרמטכ"ל בתקופה רגישה זו", אמרה שרת המשפטים איילת שקד. "מברכת גם את אשתו יעל, פרקליטה בכירה בפרקליטות המדינה, שבמשך השנים עושה חיל בפרקליטות. מאחלת לאלוף כוכבי הצלחה גדולה בתפקיד".

כזכור, ביום שלישי פורסם לראשונה בחדשות עשר כי הוועדה למינוי בכירים הודיעה כי סיימה את בדיקתה בנוגע למינויו של האלוף אביב כוכבי לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל, וכי לא נמצא רבב בטוהר מידותיו. 

ועדת גולדברג קיבלה לידיה את קורות חייו של כוכבי ואת תשובותיו לשאלון שהכינה הוועדה, ולאחר מכן הוא גם הופיע בפניה. כמו כן קיבלה הוועדה את נימוקיו של שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן, בכתב הבחירה. ראש הממשלה, הממלא גם את תפקיד שר הביטחון, הודיע לוועדה כי הוא מאמץ את המלצת שר הביטחון לשעבר. הוועדה קיבלה גם את התייחסותו של הרמטכ"ל, שאת המלצתו למינוי חתם במילים: "אני בטוח כי אלוף אביב כוכבי יוביל את צה"ל להישגים חדשים ולעמידה באתגרי השעה והעתיד, וממליץ עליו לתפקיד הרמטכ"ל בחום ובלב מלא".

לצורך בדיקת הנושאים שבתחום סמכותה, גם פרסמה הוועדה הודעה לציבור לפיה בידי כל אדם לפנות לוועדה בכתב, לכתובת שנמסרה בהודעה, ולהביא בפניה עובדות שיש בהן, לדעתו, לסייע לוועדה במתן חוות דעתה על המועמד. הודעה זו לא הביאה להשגה כלשהי מקרב הציבור נגד המינוי. בסיכום דיוניה מסרה הוועדה כי לא מצאה פגם כלשהו בטוהר מידותיו של אלוף אביב כוכבי, כשם שלא מצאה פגם בטוהר המידות שבשיקולים להמליץ עליו לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל.