רוסיה: "ירי הנשק הכימי ע"י המורדים בסוריה - בוצע משטח מפורז"

לאחר הדיווח על המתקפה שגרמה לעשרות פצועים בעיר חלב, הנתונה לשליטתו של אסד, גינתה מוסקבה את האירוע: "נדון בתקרית עם טורקיה, הערבה לאופוזיציה בהסכם הפסקת האש"

רוסיה הגיבה למתקפת הכלור שביצעו אתמול (שבת) המורדים הסורים על העיר חלב הנתונה לשליטת אסד: "המורדים ביצעו ירי פגזים ובהם גז כלור, מהאזור המפורז במחוז אידליב הסמוך. נדון בתקרית עם טורקיה, הערבה לאופוזיציה הסורית בהסכם הפסקת האש". על פי דיווחים בסוכנות "סאנא", למעלה ממאה בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בעקבות המתקפה.

בתוך כך, סוכנות הידיעות הסורית "STEP NEWS" דיווחה כי מטוסי קרב רוסיים הפגיזו שלוש פעמים באל-ראשדין שמערבית לחלב, ובח'אן טומאן, ליד נקודת התצפית התורכית שבדרום חלב. כמו כן דווח כי צבא אסד תקף באש ארטילרית את העיירה אל-לטאמנה בדרום אדליב. זאת, בתגובה לתקיפת המורדים שנעשתה אמש לטענת המשטר הסורי. יש לציין כי תקיפות אלו מהוות הפרה של הסכם סוצ'י בין הנשיא פוטין לנשיא ארדואן שנחתם בחודש ספטמבר האחרון וקובע אזור מפורז במרחב אידליב ממנו יורחקו "הארגונים הקיצוניים".

 
 
 נפגע מתקפת טרור בחלב
 

נפגע מתקפת טרור בחלב ( סוכנות הידיעות סנא)

 

הטלוויזיה הסורית דיווחה אמש כי לפחות 107 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי לאחר שהתקשו לנשום בעקבות מתקפת מורדים בחלב. לפי הדיווח, המורדים השתמשו בטילים שחומשו בנשק כימי. סוכנות הידיעות "סאנא" דיווחה כי שני מוקדים בעיר שנתונה לשליטת אסד היו מטרת המתקפהשר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, קרא למועצת הביטחון של האו"ם לגנות ולהעניש את מתקפת המורדים על חלב, אותה כינה "אירוע טרור".

הטלוויזיה שמזוהה עם משטר אסד שידרה סרטונים ותמונות שמתארים את הפצועים, שחלקם הגיע לבית החולים בעקבות שאיפת גז כלור, זוכים לטיפול רפואי. אחד הרופאים שהתראיין סיפר כי הפצועים סובלים מבעיות נשימה ומבעיות ראייה. בד בבד, ארגוני זכויות אדם טוענים כי דווקא משטר אסד היה זה שגרם לפציעת האנשים. במקביל דווח כי לפחות תשעה בני אדם נהרגו מתקיפת צבא סוריה באידליב.

לפני כחודשיים פורסם דוח של האו"ם שקבע כי המשטר הסורי השתמש בגז כלור במהלך הלחימה נגד המורדים בשלושה מקרים שונים השנה. לפי הדוח, פעולות התקיפה האלה, שנחשבות לפשעי מלחמה, העלו את מספר התקיפות הכימיות במדינה ל-39. 36 תקיפות מהן יוחסו לאסד. זהות העומדים מאחורי 6 המתקפות הנוספות עדיין לא ידועה.

"במהלך הכיבוש מחדש של רוטה בחודש אפריל, כוחות המשטר תקפו ריכוזי אוכלוסייה באמצעות נשק כימי", נכתב בדוח שהתבסס על 400 ראיונות. כמו כן, צויין שבמהלך המתקפות ברוטה, נעשה שימוש בטילי קרקע-קרקע. "התחמושת המתועדת נבנתה על בסיס טילים איראניים שסופקו לכוחות אסד", נכתב.