אביחי שטרן, ראש העיר הנכנס של קריית שמונה, חדשות עשר

"זה הזמן שלנו לקחת אחריות על המצב": ק"ש נכבשה ע"י פעיל בן 32

מהובלת מחאות עם מגפון בצמתים לראשות העירייה: כך הצליח אביחי שטרן לנצח בבחירות את ראש העיר הוותיק של העיר הצפונית. "דווקא זה שאני צעיר, עוזר לי לבוא רעב להצליח"

אביחי שטרן, שנבחר לפני שבוע וחצי לראשות עיריית קרית שמונה, רק בן 32. שטרן התמודד מול ניסים מלכה, ראש העיר שכיהן בעשר השנים האחרונות והיה גם מועמד הליכוד בבחירות. בתום שני סיבובים, גבר שטרן על מלכה על אף גילו הצעיר, שאותו הקפידו המתחרים האחרים להדגיש.

נציגי הממסד הישן ניסו להפחיד את התושבים לגבי גילו של המהפכן הצעיר: "אני אוהב ילדים, אך בשביל לנהל עיר צריך ניסיון, צריך קשרים, צריך שיקול דעת", אמר ראש העיר היוצא בווידאו ששוחרר במהלך קמפיין הבחירות האחרון כשבסופו המילים "קריית שמונה זה לא משחק ילדים" התנוססו בדרמטיות.

 אביחי שטרן בעברו
 

אביחי שטרן בעברו ( חדשות עשר)

 

לעומת הניסיון הרב והיכולות התקציביות שעמדו לרשותו של מלכה, שטרן הוביל קמפיין קצר בתקציב מצומצם, שהתברר כיעיל בעזרת שימוש ניכר בניו-מדיה וברשתות החברתיות. "אם פעם בשביל להגיע לאנשים היינו צריכים לעמוד בצמתים ובשטח ולכתת רגליים, היום יש כלי שהוא הרבה יותר פשוט שעוזר להגיע לכל אחד - עד אליו, בנייד", מספר שטרן על יעילות השימוש בניו מדיה בקמפיין בחירות. "תוך שבוע היו 15 אחוזי תמיכה, אחרי שבועיים זה נהיה 21, עברו שלושה שבועות זה נהיה 26, ואז בסקר האחרון שהוציאו כבר נהיה שלושים ומשהו", סיפר יניב לנקרי, תושב העיר, על צמיחת הפופולריות המהירה של שטרן בעקבות קמפיין הבזק שהפעיל.

"דווקא זה שאני צעיר, זה עוזר לי לבוא רעב להצליח ולעמוד מאחורי כל מה שהבטחתי שאעשה" אומר שטרן. "זה הזמן שלנו לקחת אחריות על המצב, לקחת את המושכות לידיים ולהוביל את העיר הזו לאן שאנחנו חושבים. הכול תלוי בכסף, בסופו של דבר אנחנו נצטרך לייצר עצמאות כלכלית והכנסות בלתי תלויות בממשלה". אמו ז'ורז'ט מייעדת לו גדולות גם בפוליטיקה הארצית, אך שטרן מבהיר - "זו לא השאיפה שלי. מבחינתי זה הבית שלי ופה אני רוצה להישאר ופה אני רוצה לגדל את הילדים שלי, לא בירושלים".

 אביחי שטרן, מול בניין העירייה אליו הוא עתיד להכנס
 

אביחי שטרן, מול בניין העירייה אליו הוא עתיד להכנס בתפקיד ראש העיר (חדשות עשר)

 

מאז ששטרן נכנס לפוליטיקה המקומית הוא צבר לעצמו מוניטין של אופוזיציונר לוחמני, שדואג לאינטרסים של התושבים ולא חושש להתייצב מול מערכת פוליטית מסורבלת וממוסדת. כל זה יעמוד לצדו כאשר יתמודד עם אתגרים כמו צמצום גירעון ומלוות של 160 מיליון שקלים, הרחבת הגבולות המוניציפליים של העיר על חשבון המועצה האזורית גליל עליון, החזרת הצעירים לעיר, יצירת מקומות עבודה איכותיים והתמודדות עם הבנייה הלא חוקית של התושבים, שהפכה בעיר לשיטתית.