סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, רויטרס

לברוב: לארצות הברית מניעים נסתרים בפעילותה בסוריה

שר החוץ הרוסי אמר כי ההצהרות האמריקניות בנוגע למאבק בדאע"ש אינן כנות. "ארה"ב רואה בארגון הטרור בעל ברית במאבקה נגד ממשל אסד"

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, טען היום (שבת) כי מאחורי פעילותה של ארצות הברית בסוריה ניצבים מניעים נסתרים. דבריו נאמרו בעת פגישה בפורטוגל עם מקבילו הפורטוגלי.

"מחלקת המדינה האמריקנית הצהירה לאחרונה ש'דאע"ש לא הובס ושתנאי מקדים מרכזי להבסתו הוא חילופי שלטון בסוריה והוצאת הכוחות האיראניים ותומכי איראן מהמדינה'", אמר לברוב, "דבר זה מאשר את החשד שלי שארצות הברית משתמשת בדאע"ש כצידוק לפעילותה הצבאית בסוריה ורואה בו כבעל הברית במאבקה נגד הממשל הסורי".

שר החוץ הרוסי הוסיף: "המשימה הכי חשובה עבור ארצות הברית היא שינוי הממשל ולא הבסת דאע"ש. כמובן שהאמריקנים לא אומרים זאת בגלוי. אנו מוראים שבניגוד לטענותיהם הפומביות - שמטרתם העיקרית בסוריה היא הבסת הטרור - יש להם מניעים נסתרים".

 חיילים אמריקנים בסוריה
 

חיילים אמריקנים בסוריה ( רויטרס)

 

מוקדם יותר השבוע פורסם בחדשות עשר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר ביום שני בישיבה סגורה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי לאחרונה הציעה רוסיה לישראל וארצות הברית תוכנית לפיה איראן תוציא כוחותיה מסוריה, בתמורה להקלה בסנקציות שהוטלו עליה לאחר פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין. הפרסום הסתמך על דברי שלושה חברי כנסת שהשתתפו בישיבה.

זהו שינוי בעמדת רוסיה בנוגע למעורבות האיראנית בסוריה: עד היום ניסו הרוסים לרסן את הפעילות האיראנית בסוריה ולהגיע להבנות עם האיראנים לגבי האזורים במדינה מהם יוציאו את כוחותיהם, ומנגד אמרו באופן קבוע כי נוכחות איראן בסוריה לגיטימית. זו הפעם הראשונה בה מציג המשטר במוסקבה הצעה להוצאה מוחלטת של האיראנים מסוריה, הקושרת את סוגיית המערכה בסוריה למתיחות בין וושינגטון לטהרן על רקע הסכם הגרעין.

בשגרירות רוסיה בישראל סירבו להתייחס לדברים. בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר לחדשות עשר: "אנחנו ממשיכים בשיחות עם האו"ם ועם גורמים נוספים כדי לקדם פתרון מדיני בסוריה. איננו מפרטים על תוכן השיחות הדיפלומטיות הללו".