פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי , רויטרס

מצפון תיפתח הרעה? האתגר החדש שמציב חיזבאללה ברמה | פרשנות

מפקד פיקוד הצפון אמר בתחילת השבוע כי ארגון הטרור הלבנוני מקים תשתית טרור בגולן. האם המהלך, מאחוריו עומד בנו של מורנייה, מביא עמו מציאות אחרת בגבול הצפוני?

המתיחות בצפון: בתחילת השבוע, בדברים שנשא בנאום שייזכר כזה שעצר את השרים נפתלי בנט ואיילת שקד מלעזוב את הממשלה, רמז ראש הממשלה נתניהו למבצע צבאי מסויים ואמר כי "ישראל נמצאת בתקופה צבאית רגישה". למה בדיוק התכוון נתניהו כמובן אי אפשר לחשוף, אבל ניתן לשרטט מספר נקודות שיכולות להרכיב תמונה שלמה.

ביום ראשון השבוע אמר מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק, כי "חיזבאללה מקים תשתית טרור נוספת ברמת הגולן על הגבול בין ישראל לסוריה", והוסיף כי "צה"ל לא יסבול מציאות שכזו". יומיים לאחר מכן, ביום שלישי, פרסם דובר צה"ל תמונה של ביקור הרמטכ"ל בפיקוד הצפון. יחד עם התמונה נכתבו הרבה מאוד מסרים שהמעניין שבהם הוא המאמץ של חיזבאללה להתבסס ולבנות תשתית טרור בסוריה.

 
 
 
 

באופן חריג צולם בתמונה גם נספח צה"ל בארצות הברית, אלוף מיקי אדלשטיין. הנספח הצבאי בארה"ב הוא לא אדם שמצטרף באופן שכיח לסיורים של הרמטכ"ל בפיקוד הצפון, והמסר פה ברור: צה"ל מתואם עם האמריקנים, ואת המציאות שרואה האלוף ברמה הוא יעביר לעמיתיו בוושינגטון.

 הרמטכ"ל אינזקוט עם אלוף פיקוד הצפון סטריק
 

הרמטכ"ל איזנקוט עם אלוף פיקוד הצפון סטריק, השבוע (דובר צה"ל )

 

לאחרונה נחשף ב"ישראל היום" כי את תשתית הטרור של חיזבאללה ברמת הגולן הקים מוסטפא מורנייה, בנו של עמאד מורניה. אם אכן ישראל מתכוונת להתמודד עם התשתית הזו, מדובר באירוע שיש לו פוטנציאל הסלמה.

אמנם לא מדובר באירוע שיביא ל"מלחמה והקרבת חיי אדם" כפי שטען נתניהו בנאומו, אבל מדובר בסוגייה רגישה. גם בשל ההקשר המשפחתי, וגם בשל העובדה שמדובר בתשתית הסמוכה לגבול עם ישראל ברמה. יחד עם זאת במערכת הביטחון מביטים בדריכות לא רק על רמת הגולן, אלא על הגזרה הצפונית כולה. איראן עדיין מקיימת ניסיונות להתבסס בסוריה כולה.

ועל רקע המציאות הזאת נבחר השבוע סגן רמטכ"ל חדש, אלוף אייל זמיר, שיצטרף לרמטכ"ל הנכנס אביב כוכבי מול המציאות המשתנה שעמה צה"ל מתמודד ויתמודד. צריך לומר שזמיר סומן מלכתחילה כמועמדו של ראש הממשלה, מה שעושה לו עוול וצובע אותו בצבעים פוליטיים, ללא הצדקה. 

זמיר הוא קצין מצויין, ובשיחות עם נתניהו כוכבי המליץ למנותו לסגנו. הוא נימק זאת בכך שיש לו ניסיון בכל הגזרות: בדרום כיוון שהיה מפקד הפיקוד, בצפון כמפקד אוגדה, ובזרוע היבשה שם שימש ראש מטה. זהו היתרון שלו על ניצן אלון, קצין מוערך גם כן, שייאלץ לפרוש מהצבא בעקבות ההחלטה.