נתניהו לצד מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, והשר יובל שטייניץ, חדשות עשר

את מי משרי הליכוד ימנה נתניהו לתפקיד שר החוץ? • פרשנות

ההערכות במערכת הפוליטית הן שהשר כץ יזכה בתיק החוץ, וזאת בשל כוחו בליכוד. בתוך כך, לנתניהו חשוב מאוד לקדם את "חוק גדעון סער", על אף התנגדותו החריפה של כחלון

באומנות, הצליח נתניהו לפורר את החזית הפוליטית שנרקמה בין בנט וכחלון ולבודד את בנט לפינה. אך למרות שהצליח לנווט את הספינה המטלטלת לחוף מבטחים, גם הוא, ברגעים שקדמו לנאום של בנט ושקד, הרגיש שככל הנראה הכיוון הוא הליכה לבחירות. העובדה שבסוף הושגו ההבנות עם שני השרים הן בונוס מבחינתו, שכן המטרה שלו הייתה להגיע לבחירות בעמדת יתרון ולגרום לבנט להיות בעמדת נחיתות. בסופו של דבר, נתניהו הציג הצלחה מסחררת בנאומו ולבסוף מנע את הבחירות.  

שבוע הבא צפוי להיות שבוע פוליטי מאוד מעניין: נתניהו אמור למנות שני שרים, בהם שר חוץ, כדי שיוכל להמשיך ולהחזיק בתיק הביטחון. השרים החדשים יכהנו בתפקידם זמן קצר, כאשר מרבית ההערכות סבורות שבחודש מאי ישראל תלך לבחירות. המועמדים המובילים לתיק החוץ הם השרים יובל שטייניץ וישראל כץ. בעוד שנתניהו סבור ששטייניץ אכן מתאים לכהן בתפקיד, המועמד המוביל לתיק החוץ הוא ישראל כץ, שאומנם ידע יחסים טובים יותר עם ראש הממשלה אך כוחו הפוליטי בקרב מרכז הליכוד וכן היותו יו"ר המזכירות יסייעו לנתניהו להיערך בצורה טובה יותר למערכת הבחירות, שכך או כך תתקיים בקרוב.

 נתניהו לצד מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, והשר יובל שטייניץ
 

על שנתניהו סבור ששטייניץ יתאים לתפקיד, הוא ככל הנראה יבחר בשר כץ (חדשות עשר)

 

לפני שניתן יהיה לשער מתי תהיינה הבחירות, על נתניהו לצלוח את המשבר מול החרדים סביב חוק הגיוס. בשבוע הבא תתכנס מועצת חכמי התורה של אגודת ישראל, המועצה החסידית והניצית יותר, על מנת להכריע בדבר פרישה מהממשלה ברקע ההכרעה בדבר החוק. במידה שבמועצת חכמי התורה יחליטו שעל אף ההתנגדות לחוק הם נשארים בממשלה, יוכל נתניהו להמשיך לתחזק את הקואליציה הנוכחית עד מאי. להבנתי, ישנה אפשרות סבירה שיוכל להגיע לעמק שווה עם החרדים.עד לחודש מאי, חשוב לנתניהו להעביר את "חוק גדעון סער" שיגביל את שיקול דעתו של הנשיא ויחייב אותו להטיל את הרכבת הממשלה על המועמד שזכה למספר המנדטים הגדול בבחירות. אך פה הוא נתקל בבעיה: שר האוצר כחלון, ואיתו יתר השותפות בקואליציה, מתנגד בחריפות לחוק וקשה לראות את נתניהו מצליח לכפות את חיקוקו.

נראה כי ראש הממשלה נתניהו סבור כי דבריה הבוטים של מירי רגב על בני גנץ הביאו לשיפור מעמדו של האחרון בסקרים. ביממה האחרונה ספגה השרה ביקורת חריפה על אמירתה נגד בני גנץ: "הוא הבטיח כלניות והילד בן הארבע, דניאל טרגרמן, נהרג". חבריה לסיעה הביעו אף הם הסתייגות מהדברים, וביניהם גם ראש הממשלה. במהלך ישיבת הכנסת אתמול הקריא אחד השרים את הסקר של "וואלה" שצופה לבני גנץ 19 מנדטים, והשר ארדן העיר כי זה בין היתר בגלל הדברים שאמרה עליו מירי רגב. נתניהו הנהן לאישור, כך נדמה כי הוא סבור שדבריה של רגב העלו את כוחו הפוליטי של גנץ.