מישל שלחה ובן זוגה נ, חדשות עשר

שני עמים, משפחה אחת: הילדים שנולדו לאב פלסטיני ואם יהודייה

סטיגמות, נידוי חברתי וקושי במציאת בן זוג, הם רק חלק מהמטען שילדי המשפחות המעורבות נושאים על גבם. "הייתי מעדיף להיוולד לאחד מהצדדים, אבל במקום מסויים זו גם זכות"

מה קורה כשמערבבים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני עם סיפור אהבה חוצה דתות? אמיר, אמיר ומישל הם רק חלק מקבוצה הולכת וגדלה של ילדים שנולדו לבתים מעורבי דת, שבהם האב או האם מוסלמים ואילו בני הזוג יהודים. הם מתמודדים עם סטיגמות, נידוי חברתי ולעיתים גם קושי במציאת בן זוג שיצליח לקבל את המורכבות של חייהם. איך חיים על קו התפר ואיזו זהות בוחרים?

אמיר גדל באשדוד עם אמו היהודייה. אביו פלסטיני תושב דורא שהמשיך להתגורר שם בנפרד, וכך אמיר מצא את עצמו מדלג בין בית הספר הדתי שבאשדוד לבין הכפר. משבר הזהות הותיר אותו מצולק. "כמו משחק פינג פונג, אין לי מקום שהוא באמת שלי ואני מרגיש בו שייך", סיפר אמיר. "פה שמעתי דברים רעים על ערבים ושם שמעתי דברים רעים על יהודים. היה לי מוזר כל פעם להגיע לכפר של אבא שלי, והתחילו כל מני קשיים בין הסבים שלי שהיו נגד הקשר שלי ושל אמי עם אבא שלי. באיזשהו מקום הייתי מעדיף להיוולד לאחד מהצדדים, אבל במקום אחר זו גם זכות".

את הצלקת העמוקה, הכואבת ביותר שמר בסוד, אפילו אביו המוסלמי לא ידע. עכשיו אמיר רוצה לספר על אותו יום בפעם הראשונה בפומבי. "נאנסתי בכפר, על ידי בן דוד שלי שכרגע נשוי לאחותי מהכפר ויש להם ילד. מזמן פחדתי להוציא את המילה הזאת, אונס, מהפה שלי. אבי עד עכשיו לא יודע, לאמי סיפרתי באמצע הטיפולים הפסיכולוגיים".
 

 אמיר עודה

אמיר עודה (חדשות עשר )

 

את אמיר עודה, שחקן וקרוב משפחתו של חבר הכנסת איימן עודה, המתח תפס במיוחד באותם במצבים של פיגועים, מלחמות ובהחלטות משמעויות כמו גיוס לצבא. כשהיה בטירונות, בזמן פינוי גוש קטיף, התעוררה שיחה בין החיילים באוהל. עודה ישב באוהל עם חבר ותוך כדי השיחה, הוא הבין שברגעים הקשים הוא לא תמיד יהיה אחד מהחבר'ה. "דיברנו על גוש קטיף וכל אחד אמר מה שהיה לו להגיד", שיחזר עודה. "ואז החבר אמר הלוואי תקבל כדור תוך כדי אימון".

סבא וסבתא של מישל שלחה, רקדנית להקת "קולבן דאנס", התגוררו בארגנטינה וחששו שאמה תתבולל ותתחתן עם נוצרי. אז הם שלחו את האם לישראל למצוא חתן יהודי טוב והיא באמת מצאה אהבה בארץ - מוסלמי מהכפר דהרייה שבשומרון. שלחה סיפרה על הקושי שבהתמודדות עם הזהות המעורבת. "היה לי פטור משירות צבאי כי זו סוגיה מורכבת", ציינה שלחה. "לא רציתי לבוא לסבתא שלי עם מדים כשהיא כלואה בכפר בשטחים ואין לה אישורי יציאה. הרגשתי שזה שם אותי באמצע, במקום שאני לא באמת רוצה להיות בו ושאני לא רוצה להיות החבל של אף אחד מהצדדים".

הם נולדו למציאות שבה נישואים בין מוסלמי ויהודייה הם כמעט טאבו; הם תקועים באמצע לא רק בין שתי דתות, אלא בין שני עמים בסכסוך מדמם, ואת כל החבילה הזאת הם צריכים לשאת על הגב.

בהכנת הכתבה השתתף נאדר בגדסר