למרות פרסום התמונות: חמאס יודע שנכשל בהיתקלות בעזה • פרשנות

הפצת תמונות הכוח הישראלי בעזה ברחבי הרשת הוא הישג מודיעיני לחמאס ועליית מדרגה עבורו. אולם בתקרית עצמה כשל הארגון כשלמרות שפצח במרדף - אנשיו נותרו בידיים ריקות

פרסום תמונותיהם של משתתפי פעילות צה"ל בעומק הרצועה, היא הישג משמעותי מבחינת חמאס. זאת מאחר שגם טכנולוגית, וגם מבחינת יכולות "מודיעיניות" של שימוש באינטרנט – הארגון עשה פה משהו מפתיע במידת מה. בחמאס טוענים גם כי בידיהם שמותיהם האמיתיים של אנשי הצוות – ואלו כנראה יתפרסמו בעתיד. אולם לצד התפארות חמאס – יש פה גם כישלון של הארגון שניסה לחטוף חייל בתקרית – ללא הצלחה.
 

בד בבד, בחמאס מאשימים את הרשות הפלסטינית, לפחות באופן חלקי, בכניסת הצוות הישראלי לרצועת עזה. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר היום כי "הכוח עבר דרך מעבר רשמי". המשמות היא שמהצד השני של הגבול לא עמדו אנשי חמאס על המשמר, אלא אנשים הרשות הפלסטינית, ואילו היו מוצבים שם אנשים חמאס – הצוות הישראלי לא היה נכנס.
 

למרות שחמאס מתפאר היום בהישגיו, יש פה כאמור גם כישלון עבורו – התקרית עצמה. בחמאס לא הצליחו לתפוס את אנשי הכח למרות שהיה מרדף. הם רצו מישהו שישאר ברצועת עזה לצורכי מיקוח או חטיפה והם לא הצליחו.

 

  מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה

מידע שפרסם חמאס על ההיתקלות בעומק עזה ( חדשות עשר)

 

בסופו של דבר היכולות של חמאס מצביעות על עליית מדרגה. ככל שסוגרים מנהרות בעזה או מסכימים להפסקת אש, עדיין יש לארגון יכולות מודיעיניות-אינטרנטיות.
 

בתוך כך, מקור בזרוע הצבאית של חמאס אמר היום ל"אל-ג'זירה" כי: "המודיעין של הזרוע הצבאית השתלט על ציוד וטכנולוגיה של היחידה הישראלית שפעלה בחאן יונס. הצלחנו לחשוף את זהות כל אנשי הכוח הישראלי ופרטים חשובים הנוגעים למשימה שלהם. אנחנו קרובים לסיום חקירות התקרית ומה שחשפנו אינו אלא חלק קטן ממה שהשגנו".
 

חמאס פרסם את תמונות הלוחמים

כאמור, הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, חשפה היום תמונות, שלטענתה, שייכות לאנשי היחידה הישראלית שפעלה בהיתקלות בעומק הרצועה באזור חאן יונס לפני כשבועיים. בהודעת הארגון נכתב, "בעזרת האל יתברך, הצליחו כוחות עז א-דין אל-קסאם להגיע לרמה של חשיפת הפעולה המיוחדת והמסוכנת שניסה הכוח הציוני המיוחד לבצע אך נחשף, ביום ראשון, 11 בנובמבר, מזרחית לחאן יונס". 

עוד נמסר כי "לוחמינו הצליחו להכשיל אותה ולהרוג ולפצוע מספר מחברי הכוח הזה". לדברי הארגון, הוא "חושף בפני בני עמנו תמונות אישיות של חלק מחברי כוח האויב, ואת תמונות כלי הרכב בהם השתמשו. אנחנו מבטיחים לבני עמנו שנחשוף את החלק הנותר מפרטי הפעולה הכושלת הזו".

 זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל

זירת ההיתקלות ברצועה שבה נהרג קצין צה"ל, סא"ל מ' ( צילום: פלסטיני)

 


 

הצנזורית הצבאית הראשית, תת-אלוף אריאלה בן אברהם, פנתה בהודעה חריגה לכלי התקשורת ולאזרחים בעקבות הפרסום, באמצעות דובר צה"ל, והזהירה מפני פרסום מידע או פרטים בנוגע להיתקלות בעומק הרצועה, בה נהרג סא"ל מ', ששמו ופרטיו נאסרו לפרסום מטעמי ביטחון.

"חמאס עוסק בימים אלה בניסיון לפענח ולהבין את האירוע שהתרחש בעומק עזה, וכל פריט מידע, גם אם ייחשב בעיני מפרסמיו כבלתי מזיק עלול לסכן חיי אדם ולהביא לפגיעה בביטחון המדינה", נמסר. "מבלי להתייחס לאמינות הפרטים שמפרסם חמאס, נבקשכם להימנע ככל שניתן מלהרחיב פרסום של תמונות, פרטים אישיים מזהים או פרטים אישיים נוספים שהגיעו לידיעתכם באמצעי התקשורת, ברשתות החברתיות, בקבוצות וואטסאפ וכל פלטפורמה תקשורתית אחרת. יש לנהוג באחריות".

בסוף השבוע שעבר שוחרר הלוחם שנפצע קשה מאוד בהיתקלות מבית החולים סורוקה לאחר שיפור במצבו. הקצין, שהשתתף בפעילות המבצעית שבמהלכה נהרג סא"ל מ', פונה לחדר הטראומה בבית החולים כשהוא סובל מפציעה קשה, ולאחר הטיפול שעבר בימים האחרונים הוא שוחרר, כאמור, וימשיך בשיקום.
 שוחרר הקצין 

מערכות מעקב שנמצאו לכאורה ברכב שהושמד מהאוויר בעזה

מערכות מעקב שנמצאו לכאורה ברכב שהושמד מהאוויר בעזה (צילום פלסטיני )

 

הפעולה של היחידה המיוחדת, שיצאה לדרך באישור שר הביטחון וראש הממשלה ולאחר הכנה שארכה שבועות רבים, הייתה אמורה להתבצע תחת חשאיות מוחלטת, אולם השתבשה באופן חריג. לפי תיאורי הפלסטינים, הכוח הגיע מסוערב, בלבוש אזרחי, עורר את חשדם של אנשי חמאס שהיו במקום ואלו החלו במרדף אחריו.

הם הצליח לעצור את הרכב סמוך לעבסאן ולתחקר את הנוסעים. אז נפתחה לעברם אש מעבר למושבים האחרונים שפגעה בכמה מאנשי החמאס, והלוחמים החלו להימלט לכיוון הגבול כשאנשי חמאס דולקים אחריהם ויורים לעברם. מספר כלי טיס של חיל האוויר החלו לתקוף את אנשי חמאס. סמוך לגבול התנגש הרכב של הלוחמים בקיר בטון ומשם כבר חילץ אותם מסוק שנחת בצד הפלסטיני, למרות האש הכבדה.

מסוקים, מטוסים וכלי טיס אחרים המשיכו לפגוע באנשי חמאס ולהשמיד את הציוד והרכב שנותרו מאחור. שבעה פלסטינים נהרגו ו-15 נפצעו, בהם בכיר חמאס, נור אלדין מחמד סלאמה ברכה, שהיה בחבורה הראשונה שהתקילה את לוחמי צה"ל.

טייסי המסוק שנחתו תחת אש בשטח הפלסטיני, פינו את ההרוג והפצוע, שיצא מכלל סכנה, אל בית החולים סורוקה. כשעלה האור מצאו אנשי חמאס את שרידי הציוד והבין את גודל ההישג - שיבוש מבצע מיוחד של צה"ל.